07 Haziran 2019 08:55

Başkanlık sistemiyle "TBMM güçlenecek" denmişti; Saray, Meclisi 4’e katladı

AKP ve MHP’nin getirdiği başkanlık sistemi ile TBMM’nin daha da güçleneceği tezi çöktü, yasa çıkarmada Meclis Saray’ın gerisinde kaldı. 

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni sistemin yürürlüğe girdiği 1 yılda 37 kararnameyle bin 880 maddelik düzenleme çıkarırken; TBMM uluslararası anlaşmalar dahil 32 yasa önerisiyle yalnızca 503 maddelik değişiklik yapabildi. 

Parlamenter sistemin yerine AKP-MHP ittifakıyla getirilen ve 16 Nisan 2016 tarihinde yapılan referandumla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, birinci yılına yaklaşıyor. Yeni sistem, 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018’de yemin etmesiyle yürürlüğe girmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP yöneticilerinin anayasa değişikliği sürecinde dile getirdiği “yeni sistemle birlikte yasama daha etkin ve güçlü olacak, yasama, yürütme ve yargı arasındaki kuvvetler ayrılığı daha belirgin hale gelecek” tezi yaşama geçirilemedi.

ERDOĞAN BİN 880 MADDELİK 37 KARARNAME ÇIKARDI

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre; 1 yıllık süreçte yeni sistemin en tartışmalı konularından biri olan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarma yetkisi kapsamında Erdoğan, bin 880 maddelik 37 kararname çıkardı. 

MECLİSİN GÜÇLÜ OLACAĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Yeni sistemle birlikte “daha etkin ve güçlü olacağı” söyleminin sık sık kullanıldığı TBMM’de ise 1 yıla yaklaşan sürede 11 uluslararası anlaşma dahil 503 maddelik 32 yasa önerisi kabul edildi. 

Yeni sistemin savunanların en büyük argümanlarından biri “Artık iktidardan Meclis’e yasa tasarısı gelmeyecek, milletvekilleri yasa teklifi verecek. Kuvvetler ayrılığı daha güçlü olacak” teziydi. Ancak bu süreçte Meclis’ten geçen 32 yasa önerisi için AKP’li milletvekilleri, hükümetten gelecek teklif metinlerini bekledi. (HABER MERKEZİ) 

ÖNCEKİ HABER

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa