06 Haziran 2019 17:47

Buldan: İstanbul’da AKP’ye bir kez daha ders vermeyi iple çekiyoruz

Kars'ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan "23 Haziran’da İstanbul’da bir kez daha AKP’ye ve AKP’nin adayına sandıkta ders vermeyi iple çekiyoruz" dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin bayramlaşma programları çerçevesinde Kars'taydı. Kars Belediyesi'nde gerçekleşen bayramlaşma sonrası konuşan Buldan, şu ifadeleri kullandı: “Belki de uzun süredir ilk defa bizler; Kürt halkı ve Türkiye halkları olarak bayramı bayram tadında kutluyoruz. Hepimizin yüreğindeki, gözlerindeki bayramı karşılarken yaşadığımız sevincin, mutluluğun bir dahaki bayramlara da vesile olmasını temenni ediyorum.“

"DİRENEN YOLDAŞLARIMIZ BARIŞA KAPI ARALADI"

Bayramda büyük bir mutluluk ve sevinç yaşadıklarını ifade eden Buldan, “200 gün boyunca bedenini açlığa yatıran Leyla Güven yoldaşımız başta olmak üzere, cezaevlerinde ve cezaevlerinin dışında Türkiye'nin, dünyanın her yerinde insanlar tecridin kalkması için bedenini açlığa yatırdı ve ölüm orucuna başladılar. 200 gün boyunca direndiler, umut ettiler ve başardılar. Bu umut etmeyi, bu direnmeyi ve bu başarıyı bizler de açlık grevi ve ölüm orucuna giren yoldaşlarımızla birlikte büyük bir mutluluk ve sevinçle karşıladık. Onların bu direnişi ve umudu sayesinde Türkiye halkları ve Kürt halkı bir dahaki bayramları daha büyük bir umutla barışa, demokrasiye, kardeşliğe ve özgürlüğe olan inançla karşılayacak. Demokrasinin, barışın ve özgürlüklerin yolu açılmıştır. Açlık grevini ve ölüm oruçlarını başlatan arkadaşlarımız bunun mihenk taşlarını oluşturmuş ve buna bir kapı aralamıştır” dedi.

"TECRİDİN KIRILDIĞINA TANIKLIK ETTİK"

Tecridin bir insanlık suçu olduğunu söyleyen Buldan şöyle devam etti: “Ne yazık ki uzun süredir tecritle birlikte aslında Kürt halkı, Türkiye halkları, kadınlar ve gençler tecritle birlikte izole edilmek, demokratik siyasetin yolları kapatılmak ve barışa giden yol tıkatılmak istendi. Biz özellikle 2011'de Sayın Öcalan’la birlikte, barış ve müzakere süreciyle birlikte Türkiye halklarının geleceğine ve yarınlarına umutla ve güvenle baktığı günleri yaşamıştık. Bugünler bir kez daha bu sürecin yaşanabileceğini göstermiş oldu. Bizler biliyoruz ki Kürt halkı geçmişte olduğu gibi bugün de direnerek, mücadele ederek, kendi taleplerini, kendi haklarını, kendi geleceğini, yarınlarını, gençlerinin geleceğini güvence altına alacak. Özgür bir Türkiye’de kendi haklarıyla yaşayabilecekleri günler elbette gelecektir.”

"ŞİMDİ ÖNÜMÜZDE YENİ BİR YOL VAR; DEMOKRASİ VE BARIŞ YOLU"

AKP hükümetinin iktidar sürecinde başta Kürtler olmak üzere Türkiye halklarının bir bütün olarak inkar edildiğini vurgulayan Buldan, “Bu ülkede milletvekilleri, belediye başkanları cezaevinde rehin olarak tutuldu ve hala tutulmaya devam ediliyor. Barışı isteyen akademisyenler, barıştan yana olan aydın ve yazarlar ve ağzını açan herkes bir şekilde cezalandırıldı ve cezalandırılmaya devam ediliyor. Bu şekilde Türkiye’nin geleceğine zarar verildiğini her zaman söyledik. Şimdi önümüzde yeni bir yol, yeni bir inşa dönemi var. Bu yol demokrasi yoludur, barış yoludur özgürlükler yoludur” diye konuştu.

"AKP GİTTİKTEN SONRA DEMOKRATİK SİYASETİN YOLLARI AÇILACAK"

“Biz her şeye rağmen bunu başardık. 7 Haziran’da, 1 Kasım’da, 24 Haziran’da başardık. 31 Mart’ta her türlü engellemeye rağmen başardık ve başarmaya devam edeceğiz” diyen Buldan "AKP gittikten sonra ülkeye demokrasi, barış geleceğini ve demokratik siyasetin yollarının açılacağını dile getirdi.

Buldan şöyle devam etti: “AKP gittikten sonra bu ülkede çocuklar, gençler ve kadınlar geleceklerine umut ve güvenle bakacaklar. Şimdi 23 Haziran’ı bekliyoruz. 23 Haziran’da İstanbul’da bir kez daha AKP’ye ve AKP’nin adayına sandıkta ders vermeyi iple çekiyoruz. İstanbul’da çok Karslı var, çok Serhedli var. Arkadaşlarınıza, yakınlarınıza, akrabalarınıza, yoldaşlarınıza 23 Haziran’da sandığa gitmelerini, oy kullanmalarını ve AKP’ye ders vermelerini söylemenizi rica ediyoruz. Kazanacağımız günler yakındır. Barışın, demokrasinin ve özgürlüklerin geleceği günler yakındır. Bizler geleceğimize, kazanacağımıza söz veriyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ) 

ÖNCEKİ HABER

Kardeşçe yaşayan halkların dramatik öyküsü: Mama

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa