06 Haziran 2019 17:01

Kadınlar yaşadıkları işkenceyi anlattı: Toplu tecavüzle tehdit ettiler

Halfeti’de düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan kadınlar gönderildikleri cezaevinde yaşadıklarını anlattı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halfeti’nin Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs sabahı yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınıp tutuklanan kadınlar, 12 gün boyunca yaşadıkları işkenceyi cezaevinde anlattı. Kadınlardan F.A., elektrikli işkence eden polislerin “toplu tecavüz” tehditlerine maruz kaldığını iddia etti.

Urfa’nın Halfeti ilçesi Dergili (Dêro) Mahallesi’nde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınıp 29 Mayıs’ta çıkarıldıkları mahkemede “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan kadınlar, Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de 12 gün boyunca gördükleri işkenceyi anlattı. MA’dan Erdoğan Alayumat’ın haberine göre; Tutuklu kadınlar, işkenceyi Urfa Barosu’na kayıtlı avukatlara cezaevinde anlattı. Sistematik bir şekilde işkence gördüklerini kaydeden kadınlar, polislerin kendilerine toplu tecavüz tehdidinde bulunduğunu ileri sürdü.

EVDE HERKES DARP EDİLDİ

Adliyeye çıkarılacağı son güne kadar işkence gördüğünü belirten kadınlardan G.A. (anlatıcının talebi üzerine ismi kısaltıldı), olay yaşandığında mahallede olmadıklarını, 3 gün önce ziyarete gittikleri Urfa merkezdeki akrabalarının evinden alındıklarını ve herkesin yere yatırılarak darp edildiğini anlatarak, “TEM Şube’ye getirdiler. Bizi alt kattaki nezarethaneye getirdiler. Beni nezarethaneye getirdiklerinde ablam F.’yi gördüm. Üstü-başı toz içindeydi. Yine orada gördüğüm yeğenim B.A.’nın yüzü tamamen kanlar içindeydi. Ablamla aynı nezarethanedeyken bana kendisine işkence yapıldığını, kendisine elektrik verildiğini, aynı zamanda küfürler edildiğini” anlattı.

‘SENİ PARÇALARDIM’

Gözaltının 10’uncu gününde TEM Şube’nin 2’nci katına çıkarıldığını aktaran G.A. sonrasında gelişen olayları şöyle dile getirdi: “Beni üst katlarda karanlık arşiv gibi bir yerden geçirdiler. Karanlıkta çok iyi görmedim ama sanırım ilk odaya aldılar. İçerde iki erkek polis ve bir kadın polis vardı. Oturan erkek polis bana küfür etti ve tecavüz etmekle tehdit etti. Daha sonra silahını çıkarıp ‘bana doğruyu söyle’ dedi. Ben de ‘bir şey bilmediğimi’ söyledim. Arkadan saçlarımı tutup odanın bir ucundan diğer ucuna getirip götürdü. Suratını duvara vurup ‘paramparça ederim’ dedi. ‘Yasalara dua et yoksa seni bu arada bıçakla paramparça ederim’ dedi. Daha sonra erkek polis, kadın ‘polise bunu alıp götür yoksa öldüreceğim’ dedi.”

BEŞ SAAT YERDE KALDILAR

Tutuklanan kadınlardan diğeri F.A. da (kendi talebi üzerine adı kısaltıldı), çatışmadan birkaç saat sonra gözaltına alındığını söyleyerek, “Hepimizi yere yatırdılar, saat 2’den 7’ye kadar yerde kaldık. Sonra eşime oğluma vurmaya başladılar. Ben yapmayın diye çığlık atınca bana da vurmaya başladılar. Sürekli başımı tekmeliyorlardı, bir tekme kulağıma geldi kulağımdan kan aktığını hissettim” diye belirtti.

‘TOPLU TECAVÜZ’ TEHDİDİ

Sabaha doğru evde bulunan herkesi Birecik Devlet Hastanesi’ne götürdüklerini hastanede doktorların yanında oğlunun darp edildiğini aktaran F.A., daha sonra Urfa TEM Şube’ye götürüldüklerini, kendisinin üst katta bir odaya aldıklarını ve başına bir çuval tarzı bir şey geçirildiğini söyleyerek, “İçeri girer girmez beni yere yatırdılar tekmelemeye başladılar daha sonra beni soymaya başladılar. Biri cinsel organıma bir kabloyla elektrik vermeye başladı. Elektriğin şiddetiyle bayılacak gibi oldum. Sonra meme uçlarıma da elektrik verdiler. Aynı zamanda kollarım ve bacaklarıma da elektrik verdiler. Elektriği veren şahıslar bani toplu tecavüz etmekle tehdit ediyorlardı. Ben de onlara ‘sizin anneniz, kardeşiniz yok mu’ dedim. Bunun üzerine vurmaya başladılar. Sürekli ‘kime yardım ettin’ diye soru soruyorlardı. Ben de kimseye yardım etmediğimi ve ne olduğunu dahi bilmediğimi söyledim. Fakat işkenceye devam ettiler. Ne kadar sürdüğünü bilmiyorum. Sonra odadan çıkardılar. Arşiv odasına benzeyen dosya ve evrakların çok olduğu bir yerde gözümü açtılar. Bir polis beni tekrar aşağıya indirdi ve nezarete koydular. Nezarette G.A., R.K., K.K. ve tanımadığım bir kadın vardı. Gözaltında kaldığım süre boyunca 2-3 günde bir aynı yere çıkarılıp aynı işkencelere maruz kaldım. Bana yaptıkları şeyleri F.A. ve G.A.’ya da yaptıklarını onlardan öğrendim” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Savunma Bakanlığından "Eşek gibi saf tutacaklar" sözleri için suç duyurusu

SONRAKİ HABER

Tecavüzle suçlanan profesörün iddianamesi kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa