07 Haziran 2019 03:35

Yaşadığı tacizi duyurmaya çalışan S.Y.: Bu ülkede kadın olmak suç mu?

12 yaşından bu yana yaşadığı istismarı ve tacizi sosyal medyadan duyurmaya çalışan S.Y'nin isyanı: Bu ülkede kadın olmak suç mu?

Arşiv | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI 
Rize

12 yaşındayken amcasının istismarına uğrayan, 24 yaşına gelene dek birçok cinsel taciz ve saldırı olayı yaşayan Rizeli S.Y., yaşadıklarını sosyal medyada anlatarak sesini duyurmaya çalıştı.

Erkek arkadaşı ile gezdiği için babasının şiddetine uğrayan, zorla bekaret testine sokulmak istenen S.Y., baskı ve tacizlerden kurtulmak için annesiyle birlikte memleketi Rize’den İstanbul’a kaçmak zorunda kaldı, ancak İstanbul’da da tacize uğradı.

Onunla evlenmek istemediği için iki ay arkadaşlık ettiği erkeğin saldırısına uğrayan genç S.Y., şikâyet sonucu uzaklaştırma kararı aldırmasına rağmen eski erkek arkadaşı tarafından tehdit edilmeye devam etti. S.Y., evine kadar gelerek kendisini taciz eden, apartmanda olay çıkaran erkek yüzünden evden atıldı. Beykoz Belediyesinden yardım isteyen genç kadın ve anne kendilerine kimsenin sahip çıkmaması üzerine apartmanlarının önünde eylem yaptı.

‘BABAM ÖLDÜRESİYE DÖVDÜ’

S. Y. yaşadıklarını gazetemize anlattı: “İlk önce babamın zulmünden çektim. Babam zorla annemi bilgisayar başına oturtup fuhuş yaptırmaya çalışan bir insandı.” 15 yaşındayken kardeşiyle birlikte arkadaş grubuyla eve dönerken babasının kendilerini gördüğünü ve arabasına alıp onu dövdüğünü anlatan S.Y., “Bizi eve getirdi. Beni öldüresiye dövüp hakaretler etti. Bana bekaret testi yaptıracağını söyledi” diye konuştu. S.Y. yaşananlar sonrası annesi ve kardeşiyle birlikte evden ayrıldıklarını ancak babasının baskısının devam ettiğini söyledi. 

POLİS: GÜZEL KIZSIN, NUMARANI VER

Kendisi yarı zamanlı çalışıp okuluna devam ederken bir TV’de program yapan K.K.’nin de tacizine uğradığını anlatan S.Y., sonra sokakta başka erkeklerin tacizine de uğradığını belirtti. Bu durumu şikayet için gittiği karakolda polislerin "Güzel kızsın, gel sigara içelim dışarda, numaranı ver” dediğini anlatan S.Y. bir gün okul dönüşünde amcasının kendisini eve bırakma bahanesiyle aracına aldığını ve istismar ettiğini anlattı. 

‘OLANLARI ANNEME SÖYLEYEMEDİM’

Yaşadıklarını annesine anlatamayan S.Y. “İstanbul’a gidelim” dediğini belirterek “Annem tek başına çalışarak bize yetmeye çalışıyordu. Kendi hayallerimden vazgeçtim. Çalışmam gerekiyordu çünkü liseye başladığımın ilk haftasında yol parası bulmakta bile zorlanıyordum. Bir markette ön muhasebe eğitimi almaya başladığımda 17 yaşımdaydım. Orada bir süre çalıştım” diye konuştu. S.Y. marketin müdür yardımcısının tacizi nedeniyle oradan da ayrıldığını söyleyerek “Kadın olarak bu ülkede yaşam hakkımız yok mu? Hep kadınlar mı suçlu bu ülkede?” diye sordu.

TANIŞTIĞI KİŞİ HAYATINI MAHVETMİŞ

Garson olarak çalıştığı yerde bir erkekle tanıştığını, bir süre arkadaşlık ettikten sonra sevgili olduklarını söyleyen S.Y. başından geçenleri A.F.’ye anlatmış. Bir süre sonra A.F.’nin öfke kontrolü olmadığını fark eden S.Y. şunları söyledi:
“Ufak tartışmalar büyüyordu sürekli. Yanımda birkaç kez küfür ettiği için ayrılmak istedim, ayrılamadım. Ağustos 2019 gibi söz bile düşünülüyordu. A.F’ye aşk beslemiyordum, onu bir kurtuluş olarak görüyordum sadece. Ancak dayanamayıp ayrıldım. Peşimi bırakmadı. Annemi, erkek kardeşimi arayarak bana iftiralar attı, evlenmeye zorladı. Yetmedi beni ailemle tehdit etmeye başladı.”

A.F. hakkında uzaklaştırma kararı aldırmaya çalıştığını ancak aldıramadığını anlatan S.Y., A.F’nin yaşadıkları apartmana gelerek ailesini taciz edip, kardeşiyle kavga ettiğini belirtti. Bu olay sonrasında A.F. hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı aldırarak artık rahat bir nefes alabilirim dediği anda da ev sahiplerinin evden çıkmalarını istediğini anlatan S.Y. “Ben kötü bir şey yapmadım. Hukuk, adalet insanlık arıyorum. Bu ülkede kadın olmak suç mu? Bize zulmeden, bizi taciz eden erkeklerden hesap soracak bir merci yok mu? Şu anda sokaktayız” diye konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AB’den vize ücret zammına onay

SONRAKİ HABER

‘Kırmızı etin fiyatını bilmiyoruz’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa