06 Haziran 2019 15:29

Gazeteci Ayşe Düzkan belgeleri yanlış gönderildi diye bayramı cezaevinde geçirdi

CHP’li Çakırözer, Gazeteci Ayşe Düzkan ve Akademisyen Füsun Üstel’i ziyaret etti. Çakırözer, "Cezaevindeki tüm gazetecilerin, yazarların, çizerlerin, aydınların özgürlüklerini  talep ediyoruz" dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, gazeteci Ayşe Düzkan ve Prof. Dr. Füsun Üstel’i Eskişehir Cezaevi’nde ziyaret etti. Düzkan’ın bayramdan önce serbest kalabileceğini belirten Çakırözer, “Denetimli serbestlik için gereken belgeler Eskişehir yerine Hendek cezaevine gönderiliyor. Düzkan adaletin bu şekilde yolunu şaşırması yüzünden bayramı cezaevinde geçirmek zorunda kaldı” dedi.

CHP’li Çakırözer, Eskişehir Kadın Açık Cezaevindeki Düzkan’ın adalet bürokrasisinde yaşanan bir skandal nedeniyle bayramı cezaevinde geçirmek zorunda kaldığını söyledi. “Gazeteci Düzkan, aslında bayramdan önce denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak serbest kalabilirdi. Ancak bunun için gerekli belgeler Eskişehir yerine Hendek Kadın Açık Cezaevine gönderiliyor. Düzkan adaletin bu şekilde yolunu şaşırması yüzünden bayramı cezaevinde geçirmek zorunda kaldı” diyen Çakırözer, bu hatanın bayramdan sonra düzeltilmesini ve Düzkan’ın özgürlüğüne kavuşmasını istedi.

"CEZAEVİNDEKİ KADINLARI DİNLİYOR"

Çakırözer, “Kadın çalışmaları ile bilinen gazeteci Düzkan, cezaevinde de kadınların sorunlarıyla ilgileniyor. Cezaevinden çıkan kadınların aileleri tarafından reddedildiğini, pek çok kadının kalacak ev bulmakta bile zorlandığını tespit etmiş. Kadınların cezaevinden sonra topluma adapte olmaları için bu sorununun çözülmesi gerektiğine işaret eden Düzkan, çözüm için de sivil toplum kuruluşlarının devreye girebileceğine işaret ediyor” diye konuştu.

ÜSTEL’İN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN İKİ BAŞVURU

Çakırözer, Eskişehir Kadın Kapalı Cezaevindeki Prof. Dr. Füsun Üstel’in özgürlüğüne kavuşması için iki başvurusunun olduğunu söyledi. Çakırözer, “Adalet Bakanlığı’ndan açık cezaevine sevk edilmeyi talep ediyor. Anayasa Mahkemesi’ne ise hak ihlali başvurusu yaptı. Özgürlüklerinin ihlal edildiğini, hakkında verilen cezanın infazının durdurulmasını ve tahliyesini talep ediyor. Başvurular bir an önce işleme alınmalı, hakkındaki infaz durdurulmalı ve Üstel özgürlüğüne kavuşmalı” ifadelerini kullandı.

"EN TEMEL HAKLARI İHLAL EDİLİYOR"

Türkiye’nin artık düşüncelerini ifade eden aydınların cezalandırılması ayıbına son vermesi gerektiğini ifade eden Çakırözer, “Düzkan’ın da Üstel’in de uluslararası sözleşmeler ve anayasa ile güvence altına alınan basın ve ifade özgürlükleri, en temel insan hakları ihlal ediliyor. Bir an önce özgürlüklerine, ailelerine, okurlarına, öğrencilerine kavuşmaları gerekiyor. Sadece onlar değil, bu bayram gününde cezaevindeki tüm gazetecilerin, yazarların, çizerlerin, aydınların özgürlüklerini  talep ediyoruz” dedi.

"SORUN YASADAN ÇOK ZİHNİYETTE"

Çakırözer, “Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün her geçen gün kan kaybetmesinin nedeni yasalardan çok yasaların baskıcı yorumlanmasından doğan uygulamalar. Bunun da temel nedeni yargının siyasallaşması. Artık yasalarda reform, zihniyette devrim gerekiyor” dedi.

Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yönetmenliği kampanyasına katıldığı için 1 yıl 6 ay hapis cezası verilen gazeteci Ayşe Düzkan, 29 Ocak’tan bu yana cezaevinde tutuklu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ORÇEV: Durugöl sit kapsamına alınmalı

SONRAKİ HABER

Adana'da köy okulu öğrencileri ilk kez sinemada film izledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa