05 Haziran 2019 16:52

Norveç’te elektroşok silahı yine gündemde

Norveç'te polisin dün yine elektroşok silahı kullanması deneme sürecindeki silahla ilgili tartışmaları yoğunlaştırdı.

Ekran görüntüsü, Norveç Polisinin hazırladığı videodan alınmıştır.

Paylaş

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo

Norveç’te polisin bir deneme projesinin parçası olarak elektroşok silahını kullanmasının ardından tartışmalar sürüyor. Af Örgütü elektroşok silahlarının ölümcül bir silah olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

Oslo’nun Grünerløkka semtinde Salı günü, uzun süredir Norveç’te kalan ve polis tarafından tanınan Rusya vatandaşı bir kişi, 30 yaşlarında bir Filipinler vatandaşı birine bıçakla saldırarak ağır yaraladı. Yabancıların en çok yaşandığı semt olan olay yerine gelen polis, saldırganın direnmesi üzerine elektroşok silahıyla saldırganı etkisiz hale getirdi.

Polisin elektroşok silahı ile ateş etmesi orada bulunan biri tarafından görüntülendi. Görüntüde saldırgan vurulduktan kısa bir süre sonra titreyerek yere yığılıyor. Norveç polisi elektroşok silahını bu yılın başından itibaren bir deneme projesi kapsamında kullanmaya başladı ve en az altı kez olaylarda kullandı. Bu silah bir deneme projesi olarak ülkenin Troms, Güney-Batı, Doğu ve Oslo bölgelerinde kullanılıyor. Norveç devlet kanalı NRK 4 Haziran günkü haberinde, Emniyet Müdürlüğünün bu yılın ilk çeyreğine ait rakamlarına göre, bu silahın dört kez kullanıldığını ve 20 kez de kullanma tehdidinde bulunduğunu söylüyor. Ayrıca Oslo Emniyet Müdürlüğünün de NRK ya gönderdiği e-postada, polisin Salı günü Grünerløkka’da meydana gelen olayla beraber Oslo’da bu silahlı iki olayda kullandığını yazıyor.

Açıklamaya göre ilk olarak bu yıl Ocak ayında Rogaland ilinde bir araca hasar veren ve polisi tehdit eden bir kişiye karşı kullandığı belirtiliyor. İkinci olayın ise Tromso ilinde araçlara hasar veren, geçen sürücüleri ve polisi bıçakla tehdit eden bir kişiye karşı kullanılmış.  Üçüncü ise Ullensaker ilinde başkasıyla kavga ederken gelen polisleri tehdit eden bir kişiye karşı kullanılmış. Dördüncüsü ise Nisan ayında Oslo yakınlarındaki Bærum belediyesinde bir kadını bıçakla tehdit eden bir kişiye karşı kullanılmış.

Bu proje 2021 yılında tamamlanacak ve değerlendirilecek. Daha sonra Norveç Emniyet Müdürlüğü, elektroşok silahının bir polis teçhizatı olup olmayacağına karar verecek.

Emniyet Genel Müdürlüğüne göre polis elektroşok silahını, hayati tehlike veya ciddi yaralanma tehlikesi olduğunda veya polis, güvenlik görevlilerini veya başkalarını tehlikeye atmamak için işini yapamadığında kullanabilecek. Polisin, deneme projesinin bir parçası olarak elektroşok silahları kullanması, Af Örgütü tarafından eleştiriliyor. Af örgütü elektroşok silahlarının ölümcül bir silah olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

NRK’nun haberine göre, siyasi danışman olan Gerald Folkvord “Elektroşok silahları insanlara ciddi hasar verebileceğini, ölümüne bile yol açabileceğini düşünmek gerekir” diyor. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

FED’in faiz açıklaması doları geriletti

SONRAKİ HABER

asdasd

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa