05 Haziran 2019 16:14

Gölcük Tabiat Parkında köşk ve bungalov projesine iptal

Gölcük Tabiat Parkında hayata geçirilmesi planlanan dağ köşkü ve bungalov projesi, Bolu İdare Mahkemesince oy birliğiyle iptal edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bolu Belediyesine 2012 yılında 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı için 19 Aralık 2017’de ihale yapıldı. İhale kapsamında, 19 odalı dağ köşkü ile 25 bungalov yapımı ve göl gazinosunun özel işletmeye verilmesi yer aldı. Tepkiler üzerine ihale, 2 Ocak 2018’de Bolu Belediyesi encümeni tarafından iptal edildi. Daha sonra belediye encümenince alınan kararla işletmenin Bolu Belediyesi tarafından yapılmasına ve işletmesine karar verildi. Proje kapsamında, haziran ayında Gölcük Tabiat Parkı’nda bulunan göle 500 metre uzaklıktaki alanda, bungalovların yapımına başlandı. Gölcük Tabiat Parkı’nda bulunan ormanlıktaki boş bölümlerde, 25 bungalov yapıldı. Evler, taş kalıplar üzerine oturtuldu.

GÖLCÜK PLATFORMU’NDAN DAVA

Gölcük Tabiat Parkı projesinin kamuoyunda duyurulmasının ardından kurulan Gölcük Platformu tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’na projenin, doğanın yapısını bozacağı gerekçesiyle dava açıldı. Davada, hem Gölcük Tabiat Parkı’na yapılacak 25 bungalov ve 19 odalı dağ köşkü projesinin reddi talep edildi.

Bolu İdare Mahkemesi’nde görülen davada, proje ile ilgili bilirkişi raporu hazırlanması talep edildi. Proje alanını inceleyen bilirkişi heyeti ise evlerin, mevcut ağaçlara ve ağaç köklerine zarar verdiğinin gözlendiği raporunu hazırladı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Mahkeme heyeti, geçen yılın Aralık ayında, Gölcük Tabiat Parkı’na yapılan 25 bungalov ve 19 odalı dağ köşkü projesinin durdurulmasına karar verdi. Kararda, projenin uygulanması halinde telafisi güç zararlara neden olabileceği vurgulandı.

TELEFERİK, LOKANTA, DAĞ KIZAĞI İPTALİ İSTEMİNE RET

Mahkeme heyeti, Bolu Gölcük Tabiat Parkı Revizyon Gelişme Planı’nın 25 bungalov ile idare binası yapılarak, çitle çevrilmesine ilişkin bölümünü oy birliğiyle iptal ederken, teleferik, kır lokantası ve dağ kızağı yapımına ilişkin iptal istemini ise reddetti. (Bolu/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

JES’ler ÇED sürecine gerek duyulmadan hayata geçiriliyor

SONRAKİ HABER

Metin İlgün Yoldaşın hayatı her devrimciye örnek bir hayattır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa