Bodrum'da haber takibi yapan gazetecilerin sandalına sürat teknesi çarptı

Muğla Bodrum’da haber takibi yapan gazetecileri taşıyan tekneye, bölgede bulunan Maça Kızı Oteli'ne ait sürat teknesi çarparak batırdı.

05 Haziran 2019 15:23
Son Güncellenme Tarihi: 07 Haziran 2019 16:45
Paylaş

Muğla’nın Bodrum ilçesinde haber takibi yapan gazetecileri taşıyan tekneye, bölgede bulunan Maça Kızı Oteli'ne ait sürat teknesi çarparak batırdı. Teknede bulunan 3 gazeteci ile tekne kaptanı ölümden döndü. Gazeteciler kazayı sıyrıklarla atlatırken, ayağı kesilen ve çok kan kaybettiği belirlenen kaptan ise kaldırıldığı hastanede ameliyata alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken teknenin kaptanı tutuklandı.

Bodrum'a giden Hürriyet Gazetesinden Cenker Tezel, Tv 100 Muhabiri Metehan Ekşi ve Habertürk Bloomberg Tv Muhabiri Onur Aydın, kiraladıkları tekne ile haber takibi yapmak üzere denize açıldı. Dün saat 16.30 sıralarında Cennet Koyu'nda haber çalışması yapan gazetecilerinin bulunduğu tekneye, yakında bulunan maça Kızı Oteli'ne ait sürat motoru hızla çarptı. Çarpışma sırasında 3 gazeteci denize atlarken, kaptan Osman Demirkoz ise tekneden çıkamadı.  

TUR TEKNELERİ YARALILARI LİMANA GÖTÜRDÜ

Gazetecilerin teknesine çarpan, Maça Kızı Oteli'ne ait tekne hızla bölgeden uzaklaşırken, denize düşen 3 kişi ile olayda büyük hasar gören balıkçı teknesinde yaralanan kaptan Demirkoz, çevredeki bir tur teknesi tarafından  Gündoğan Limanı'na götürüldü. Ayağından yaralanan tekne kaptanı ambulansla özel hastaneye kaldırıldı. Çok kan kaybettiği öğrenilen kaptan Osman Demirkoz hemen ameliyata alındı. Hürriyet Gazetesinden Cenker Tezel, Tv 100 Muhabiri Metehan Ekşi ve  Habertürk Blomberg Tv Muhabiri Onur Aydın, olayı küçük sıyrıklarla atlattı.

Ölümden dönen gazeteciler, daha sonra Yalıkavak Marina'da bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na giderek, Maça Kızı Oteli'ne ait tekneyi kullanan kişiden şikayetçi oldu. 

GAZETECİLER YAŞADIKLARINI ANLATTI

Yalıkavak Polis Merkezi’ndeki ifade işlemlerinin ardından açıklamalarda bulunan, Habertürk Bloomberg TV Muhabiri Onur Aydın, teknenin hızını kesmeden üzerlerine geldiğini söyledi. Ayağına 5 dikiş atıldığını belirten Aydın, "Tekne ile haber takibine çıktık ve işimizi bitirdik. Açık denizde dönüş esnasında bir teknenin üzerimize doğru geldiğini gördük. Hızını kesmedi ve dümen kırmadı. Nereden vuracağını kestirdikten sonra teknenin sol kısmından denize atladık. Kaptanının bacağı çok kötü durumda. Benim ayağımda ise 5 dikiş var” dedi.

SÜRAT TEKNESİNİN KAPTANI TUTUKLANDI

Bu arada olaydan sonra gazetecilerin şikayetçi olmasının ardından Maça Kızı Oteli'ne ait tekneyi kullanan kaptan Alper Sakay "taksirle yaralamaya neden olmak" suçundan tutuklandı.

TGS: SORUŞTURMANIN TAKİPÇİSİYİZ

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada konunun takipçisi olduklarını ifade etti: Bodrum'daki #MaçaKızı Oteli, görüntü alınmasını engellemek için sürat teknesiyle gazetecileri taşıyan sandala çarptı. Hürriyet'ten Cenker Tezel, Habertürk'ten Onur Aydın ve TV 100'den Metehan Ekşi ölümden döndü. Bu cinayete teşebbüstür. Soruşturmanın takipçisiyiz!"

TGC: GAZETECİLERE YÖNELİK SALDIRIYI KINIYORUZ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Muğla'nın Bodrum İlçesi’nde haber takibindeki gazetecileri taşıyan balıkçı sandalına Maça Kızı Otel’e ait bir sürat teknesinin çarpmasını kınadı. TGC’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bodrum’da bayram tatili sırasında üç gazeteciye yönelik bir saldırı yaşanmıştır. Bu saldırıyı kınıyoruz. Güvenlik kamerası görüntülerinde sürat teknesinin hız kesmeden Hürriyet gazetesi muhabiri Cenker Tezel, TV 100 muhabiri Metehan Ekşi ve Habertürk TV muhabiri Onur Aydın’ın içinde bulunduğu tekneye çarptığı görülmüştür. Bu saldırının meslektaşlarımızın görüntü almasını engellemek için yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu durum basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından vahimdir. Kaptanın tutuklanması ise sevindiricidir. Ama olaya azmettiren kişilerle ilgili de gerekli yasal süreç başlatılmalı ve sorumluların cezalandırılması sağlanmalıdır. Meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Son 5 yılda kaç cumhurbaşkanına hakaret davası açıldı?

SONRAKİ HABER

ABD’den Türkiye’ye: Hem F-35 hem S-400 alamazsınız, birini seçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa