12 Ekim 2012 14:22

Aşkın mabedi tarih hırsızlarının elinde

‘Serin bir yaz akşamı, şölen hazırlıkları tamamlanmıştı. Çeşit çeşit yiyecekler ve içeceklerle donatılmış masalar, sarayın hemen dışındaki düzlükte kurulmuştu. Halk yerlerini almış prens ve prensesin gelmesini bekliyordu. Önce heyecan içinde Artemisia geldi. Arkadan ise Hekatomnos’un gurula eşlik ettiği Mausolos

Aşkın mabedi tarih hırsızlarının elinde

Paylaş
Sevda Aydın

-Ölüm sizi ayırıncaya dek...
Mausolos:
- Okadar kolay değil. ölüm de bile olsa bizi ayıramayacak. Sonsuza dek sürecek birlikteliğimiz...
diye fısıldadı.’
Böyle bir kutlama gecesinde evlenmişlerdi Kral Mausolos ve Artemisia.
Gerçek bir Bodrum aşığı olan ve bugünkü popüler isimlerin sığınıdığı magazin yüzünün aksine tarihiyle, mimarisiyle, öyküleriyle Bodrum’a sahip çıkan ender isimlerden biri Remzi Kazmaz. hukukçu, sinemacı ve yazar Kazmaz tüm bu kimlikleriyle Ege’nin, Karadeniz’in Akdeniz’in yokedilmek istenen miraslarına sarılıyor. Yazarın son romanı ‘Aşkın mabedi Mausoleum’ Milattan önce antik dünyanın en büyük aşkının, Kral Mausolos ve Artemisia’nın aşkını ve bu aşkın mabedi olan Bodrum’daki Mausoleum’un öyküsünü anlatıyor.
Birbirlerine o kadar aşıklardı ki evlenmelerini tebrik eden komşu ülkelerden gelen tebrikler haftalarca sürmüştü. Evliliklerinin üzerinden bir yıl geçmiş, Mylasa’daki sarayın zeytin ve defne ağaçlarının kokularının sardığı güzel odada artık kendileri için en güzel sarayı yaptırmaya karar verirler. Ve böylelikle Kral ve kraliçenin birbirlerine olan bu büyük aşkının sembolü olacak sarayın inşaası başlar.
M.Ö. 377-353 arasında yaşayan Karia Kralı Mausolos, yeni sarayın hem aşkının hem de kendi kudretinin simgesi olacak bir saray düşler. Bunun içinde ülkesinde ve dünyada ün salmış heykeltraş ve mimarları saryın inşaası için davet eder. Ne yazıkki sarayın yapımı bitmeden tanrılarına kavuşur. Ancak sevgilisi Artemisia, aşklarının tıpkı evlendikleri gün kocasının söylediği gibi sonsuza dek sürdürebilmek için sarayın yapımının sürmesini ister ama onun da ömrü aşklarını bütünleştiren bu sarayın bitimiş halini görmeye yetmez. Artemisia’nın ölümünden sonra yarım kalan bu anıt-mezar o dönemin sanatçıları tarafından bitirilir.
Yüzyıllardır ayakta kalan ve dünyanın yedi harikasından biri olan Bodrum’daki Mausoleum’un işte böyle aşk kadar güçlü bir öyküyle tamamlanır.

ROMAN TARİH KAÇAKÇILIĞINA BİR TEPKİ

Bodrum Mozolesi 16 yüzyıl boyunca yapıldığı gibi kalır. Fakat daha sonraları yaşanan depremlerde çatısı ve kolonları yıkılır.
Bugün birçok parçası İngiltere British Museum’da bulunan bu anıt mezarın Anadolu’ya yani ait olduğu topraklara geri getirilmesi konusunda ilk teşebbüs Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı tarafından atılır. O dönemin İngiltere kraliçesine bir mektup yazarak anıtmezarı istedi; ancak kraliçe adına alaycı bir uslupla yazılan yazıda bu istek reddedilmişti.
Kazmaz romanın tanıtımı için düzenledği bir basın toplantısında 8 yıl evvel tarihi ve kültürel varlıkların Anadolu’ya getirilmesi konusunda dünya çapında İngilizce-Türkçe bir imza kampanyası başlattıklarını, Toplanan 118.000 imza o dönemin Kültür Bakanı Atilla Koç’a teslim ettiklerini söylüyor.
“Bizler bu ülkenin insanlarıyız. Bu ülkenin toprağını, suyunu, derelerini, vadilerini seviyoruz ve koruyoruz. Bu ülkenin üzerinde birçok medeniyetler kuruldu, yıkıldı. Bu topraklardaki tarihi ve kültürel eserler yağmalandı. Bu tarih ve kültür hırsızlığına karşı bir tepki olarak bu romanı kaleme aldım’ diyen yazar,  tarih ve kültür kaçakçılığını dünyanın 7 harikalarından biri olan Mausellium’u anlatmayı uygun gördüğünü açıklıyor. (İstanbul/EVRENSEL)


BİR İMZA VER

Tarih boyunca medeniyetlerin beşiği Anadolu ve bu toprakların insanları, geçmiş zamanlarda kendisinden alınan değerleri geri istiyor. Bu topraklara ait bir çok antik değer farklı ülkelerde birer eşya gibi sergileniyor.
Dünyanın 7 harikalarından biri olan Mausellium’un eşsiz kabartmaları ve heykelleri, ait oldukları yerlerde sergilenmeleri için şimdi geri isteniyor.
Yurtdışına kaçırılan bu eşsiz değerlerin bir an önce ait oldukları topraklara geri getirilmesi için imzalarınız bekleniyor. Eşsiz değerlerin geri gelmesi mücadelesine destek vermek isteyenler www.askinmabedi.com ve www.mousellium.net’de, ‘Bir imza ver’ kampanyasına katılabilirler.

ÖNCEKİ HABER

Halk Suriye’ye müdahaleye karşı

SONRAKİ HABER

Adana'da yurt önünde yaşanan kazalar Meclis gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa