12 Ekim 2012 18:19

Halk Suriye’ye müdahaleye karşı

Çiğli’nin Güzeltepe Mahallesi halkı meclisten jet hızıyla geçen tezkerenin çıkarılmasına tepkili. Tezkereyi ve Suriye ile olası bir savaş durumunu konuştuğumuz mahalle halkı “Savaşa hayır” diyerek, ülkede zaten yıllardır can kayıplarının yaşandığını ve artık bunları istemediklerini belirtti.Mülkiye Fırat, Meclis

Halk Suriye’ye müdahaleye karşı

Paylaş
Halil Bandırma / Sercan Çelik

Çiğli’nin Güzeltepe Mahallesi halkı meclisten jet hızıyla geçen tezkerenin çıkarılmasına tepkili. Tezkereyi ve Suriye ile olası bir savaş durumunu konuştuğumuz mahalle halkı “Savaşa hayır” diyerek, ülkede zaten yıllardır can kayıplarının yaşandığını ve artık bunları istemediklerini belirtti.
Mülkiye Fırat, Meclisin açılmasının hemen ardından tezkere çıkarıldığını belirterek, böylesine önemli ve ülkede yaşayan herkesi ilgilendiren bir konunun bu kadar aceleye getirilmesinin düşündürücü olduğunu belirtti. Fırat, “Henüz kendi içimizdeki savaşa çözüm bulamamışken bir de Suriye ile savaş başlatılmaya çalışılıyor” dedi.
Nurcan Edis de üniversite sınavına hazırlanan bir genç olarak savaş istemediğini belirterek olası bir savaş durumunda işsizliğin büsbütün artacağına dikkat çekti. Hiçbir savaşa devlet büyüklerinin çocuklarının gitmediğini belirten Edis, “Ölenler hep bizim kardeşlerimiz oluyor” dedi.

‘BİZİM ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜYOR’

Besra isimli kadın da, “Biz çocuklarımızı savaşıp ölsün diye mi büyütüyoruz? Ben çocuklarıma kuru ekmek toplayıp yediriyordum kocam askerdeyken. Kimsenin haberi var mıydı bunlardan? Hangi milletvekilinin oğlu doğuda askerlik yapıyor? Benim kuru ekmekle beslediğim oğlum yapıyor ama onlar yapmıyor. Böyle adalet mi olur” diye konuştu.
Müslüm Öztürk ise, “Barıştan yanayım. Hiçbir insanın ölmesini istemiyorum. Biz Amerika için neden savaşalım. Bu bizim savaşımız değil” dedi.
Mehmet Yılmaz da, AKP’nin kendi ülkesinin sorunlarını çözmeden başka işlere giriştiğini belirterek, “Zaten açız, ekmek bulamıyoruz yemeye. Savaşa girersek ne yapacağız? Tayyip iyi olsa halkına bakar. Diğer ülkelerin çıkarlarını düşünmez. Ancak kendi halkının cebini boşaltıyor. Yaptığı tek şey bu. Savaş katliamdır, felakettir. İnsanım diyen kimse savaş istiyorum diyemez. Kendi ülkesinde akan kanlar gözyaşları az geldi herhalde” sözleriyle tepki gösterdi. (İzmir/EVRENSEL)


EKONOMİ DAHA DA KÖTÜYE GİDER

İzmir’in Buca ilçesinde yaşayan vatandaşlar da Suriye sınırındaki gelişmelerden tedirgin.
İzmir’de yaşayan Urfalı bir esnaf olan Said Bulut, sınırın diğer yanında birçok akraba ve tanıdıklarının olduğunu belirterek, hem ABD’yi hem de AKP Hükümetini eleştirdi.
“ABD’nin Türkiye’nin arkasında olduğunu söylemesi ikili bir oyundur” diyen Bulut, “Suriye’yi kendi çıkarları için darmadağın ediyor, bizi de kendi planları için kullanıyor. Tayyip Erdoğan da buna ortak oluyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Olası bir savaşta ekonominin de daha kötü olacağını hatırlatan Bulut, “Savaş olursa biz biteriz zaten. Benzin olmuş 4,6 lira. Her şeye zam gelmiş, halk ne yapacağını bilmiyor” dedi.
Mahallede mobilyacılık yapan Ersin Ceylan da ekonomideki kötü gidişin ve yapılan zamların üstünü örtmek için ülkede sahte gündemler yaratıldığını söyledi.
İki çocuk sahibi ve ev kadını Firdevs Kekeç ise “Olan bizim çocuklarımıza ve halka olacak, savaş bizim neyimize” kaygılarını özetledi.

ÖNCEKİ HABER

Ömrü boyunca hiç gün yüzü görmedi

SONRAKİ HABER

Venezuela'da muhalefet ve iktidar 1 Mayıs’ta sokakta olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa