03 Haziran 2019 11:18

Sezai Temelli İstanbul'da seçmene seslendi: Öncelik sandığa gitmek

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İmralı görüşmeleri için "Önemli bir adım ama yeterli değil" dedi ve İstanbul'daki seçmene seslendi: "Öncelik sandığa gitmek"

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP'nin beyaz tülbentli anneler için verdiği iftar yemeğinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İmralı görüşmeleri için "Önemli bir adım atıldı ama yeterli değil" dedi. Temelli, İstanbul seçimleri için de "Öncelik sandığa gitmek" diye konuştu.

HDP İstanbul İl Örgütü, açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri döneminde cezaevlerinin önünde "Nöbet Eylemi" gerçekleştiren beyaz tülbentli annelerle Okmeydanı'nda düzenledikleri iftar yemeğinde bir araya geldi. Anneler iftarı, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlarıyla birlikte açtı.

İftar öncesi sık sık "Bijî berxwedana zindana" sloganının atıldığı programda konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, eylemlerin sonucu olarak mutlak tecridin kırıldığını ancak tecridin tamamen kalkmadığının altını çizdi. Mücadelenin bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan Demir, açlık grevi eylemlerinin sürdüğü günlerde çeşitli cezaevlerinde yaşamlarına son veren tutuklulara minnet borçlu olduklarını belirtti.

"KADINLAR İSTERSE SÜRECİ DEĞİŞTİRİR"

Demir’in ardından Gebze Kadın Kapalı Cezaevinde açlık grevi eylemcisi olan Newroz Bozkurt’un annesi Sultan Bozkurt söz aldı. Bozkurt, açlık grevi eylemlerinin haklı talepler doğrultusunda başladığını ve bundan sonra da bu taleplerin takipçisi olunması gerektiğini belirtti. Bozkurt, "Tecridi kırmak için direndik. Çünkü biz annelerde korku ve yasak yoktur. Gebze Cezaevi önünde 6 anneyle başladık. ‘Biz cezaevi önlerinde oturursak tecrit kırılır’ dedik, 6 kişi oturduk ama binlerce olduk. 47 gün baskılara rağmen oturduk. Biz bu gücü çocuklarımızdan aldık. Annelerle birleştik tecridi kırdık. Kadınlar isterse süreci değiştirir" dedi.

"ÖNEMLİ ADIM ATILDI AMA YETERLİ DEĞİL"

Daha sonra iftara katılanlara seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin devam ettiği günlerde kendilerini yalnız bırakmayan tüm yurttaşlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "Bu mücadele devam edecek" dedi. Temelli, "Önemli bir adım atıldı ama bu yeterli değil, tüm yoldaşlarımızla beraber demokrasi mücadelemizi büyütmeye ihtiyacımız var. Yemek pişirmeye bile utandığımız günleri geride bıraktık, çok büyük ve çok anlamlı bir mücadeleydi. Türkiye demokrasi tarihine büyük bir iz bıraktı, ilerleyen günlerde göreceksiniz hem Ortadoğu’da hem de Türkiye’de yankısını bulacaktır" diye konuştu.

"ÖNCELİK SANDIĞA GİTMEK"

Bayramın Ortadoğu halklarına barış ve huzur getirmesini dileyen Temelli, "Tecridin kırılması barış için önemli bir adımdı. Barış ve demokrasinin sesi, Sayın Öcalan’ın sesi yine halklarla buluştu. Sayın Öcalan, demokratik müzakere ve demokratik siyaset için önemli mesajlar verdi" diye konuştu.

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerine dikkat çeken Temelli, sandıktan çıkacak sonuçtan çok sandığa gitmenin ve sonrasının demokratik siyaset için daha önemli olduğunu vurgulayarak, “HDP, tüm ezilenlerin, tüm mazlumların sesi olmaya devam edecek” dedi. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

A survey with 300 students: University students are in work and in debt

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa