01 Haziran 2019 01:02

Gözaltında kayıpları işleyen "Bıraktığın Yerden" kısa filminin gösterimi yapıldı

Türkiye’de gözaltında kayıplar gerçeğini konu alan “Bıraktığın Yerden” isimli kısa filmin galası yapıldı.

Fotoğraf: Yüksel Uygun

Paylaş

Türkiye’de gözaltında kayıplar gerçeğini konu alan “Bıraktığın Yerden” isimli kısa filmin galası 'Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası' kapsamında Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Yönetmenliğini Volkan Güney Eker’in yaptığı filmin gösterimine Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ahmet Şık ve Züleyha Gülüm, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu, Gezi direnişi sırasında çocuklarını kaybeden anneler, Cumartesi Anneleri ve birçok yurttaş katıldı.

Filmde yönetmen Volkan Güney Eker, Besna Tosun üzerinden tüm gözaltında kayıpların hikayelerinin benzerliğini, kaybedilenlerin ailelerinin verdiği mücadeleyi ve bu mücadelede karşılaştıkları engellemeleri anlatıyor.

"SON KAYIP BULUNANA KADAR BU MÜCADELE EDECEĞİZ"

Açılış konuşmasını İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri gerçekleştirdi. Yoleri, Cumartesi Annelerinin ısrarlı mücadelesi sayesinde ülkede birçok gözaltında kaybedilme olayının engellediğini söyleyerek, “Dün gözaltında kaybedilmeler vardı, bugün yine kaybedilme girişimi var. Ama Cumartesi Annelerinin mücadelesi sayesinde bu kaybedilmeler olmuyor artık. Cumartesi Anneleri mücadelesi çok şey başardı” dedi.

Toplu mezarlar gerçeğinin hala bu ülkede var olduğuna dikkat çeken Yoleri, "Hala devlet iş makineleri ile kazıp delil karartmaya devam ediyor. Gözaltında kaybetmekle ilgili uluslararası sözleşmeler kabul edilmedi. Devlet gerçek anlamda kaybetmekten vazgeçmiş değil. Sürekli dile getirdiğimiz hakikatler savcılar tarafından dikkate alınmıyor. Daha etkin takibi gerçekleştirmeliyiz. Yolumuz uzun çünkü suçlular ortaya çıkmamak için yoğun çaba gösteriyorlar. Tüm annelerin yüreklerinden öpüyorum. Biz buradan gitsek bizim çocuklarımız sizin peşinizi bırakmayacak. Yüreklerimizi yan yana koyduğumuz için mutluyum. Son kayıp buluna son fail cezalandırılana kadar bu mücadele bitmeyecek" diye konuştu.

Yoleri'nin konuşmasının ardından Ulusal ve uluslararası festivallerde çok sayıda ödül alan 'Bıraktığın Yerden' filmi gösterildi.

Filmin yönetmeni Volkan Günay Eker dinlediği “Benim Annem Cumartesi” isimli şarkıdan etkilenerek ve Cumartesi Anneleri hakkında araştırma yaparak bu kısa filmi çekmeye karar veriyor. Filmin baş karakteri gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun. Besna Tosun, babası Fehmi Tosun gibi gözaltında kaybedilen yüzlerce insan için hak arama mücadelesi veriyor ve adalet arıyor. Babası gözaltında kaybedildiğinde henüz 12 yaşında olan Besna Tosun, çocuk yaşta çıktığı meydanlarda şimdi anne olarak direniyor.   

Film gösteriminin ardından sinema eleştirmeni ve gazeteci Alper Turgut'un moderatörlüğünü yaptığı filmin yönetmeni Volkan Günay Eker, Besna Tosun ve Bandista Kollektifi ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Film gösterimi “Benim Annem Cumartesi” şarkısıyla Bandista Kollektifi’nin mini bir dinletisiyle sona erdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Samatya'da Ermeni kadına maskeli kişiler saldırdı

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa