31 Mayıs 2019 17:49

Eğitim Sen: Bergama İlçe Milli Eğitimin icraatını görüyoruz, uyarıyoruz

Eğitim Sen Bergama Temsilciliği, eğitimde yapılan "reform"la birlikte getirilen sistemi eleştirerek bu değişikliklerin ilçelerine de yansıdığını belirtti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eğitim Sen Bergama Temsilciliği, eğitimde yapılan "reform"la birlikte getirilen sistemi eleştirerek bu değişikliklerin ilçeye de yansıdığını belirtti, “Bergama İlçe Milli Eğitime sesleniyoruz, icraatınızı görüyoruz, farkındayız, uyarıyoruz” dedi.

Eğitimdeki yeni uygulamalara ilişkin tepkiler sürerken Eğitim Sen Bergama Temsilciliği de yaptığı basın açıklamayla Bergama’da eğitim yılı içinde yaşanan olumsuzlukları saydı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü uyardı. 

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Baş Temsilcisi Yusuf Gunt, “Eğitimin taraflarından, paydaşlarından, eğitim yükünü çeken öğretmenlerin sendikalarından görüş ve öneri alınmadan yapılmaya çalışılan 'Ortaöğretim Kanunu taslağı', 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı' gibi sözde yenilikçi düzenlemeler, eğitim sistemindeki sorunları çözmekten çok uzaktır. Bütün bu olumsuzluklar ve idarecilerin keyfi tutumları, maalesef ilçemize de yansımaktadır” dedi.

Yaşanan sorunları dile getiren Gunt, “Bergama merkezindeki özellikle 100.Yıl, O. Nuri Ersezgin, Ali Rıza Eroğlu İlkokullarında sınıf mevcutları sürekli artan biçimde kabardıkça kabarmıştır. İlçe Milli Eğitim, bilgisi dahilinde olan tüm bu olumsuz durumları duymazlıktan, görmezlikten gelerek okullardaki idareci ve öğretmenleri kalabalık mevcutlarla, kaderleriyle başbaşa bırakmıştır. Yapılan yeni konutlarla sürekli gelişmekte ve büyümekte olan Fatih Mahallesi’ndeki ilkokul çağındaki öğrencilerin bir kısmı yakında başka ilkokul olmaması nedeniyle İzmir karayolunun karşı tarafına geçerek Mert Öztüre İlkokuluna gitmek zorunda kalmaktadır. Aynı çevredeki ilkokullarda sınıflar giderek artan ivmeyle 30-40 öğrencili sayılara ulaşırken okul toplam mevcutları 50-60 öğrenci olan ve arasında 100 metre olan okullara yeni binalar yapılarak mahalleli kendi kaderine bırakılmıştır. Eğitim yılı içinde bazı okullara özellikle yatılı bölümü olan 80. Yıl, Fen Lisesi ,14 Eylül Bergama Anadolu Lisesi gibi okullara ve yurtlara nereden geldiği belli olmayan ve diyanetten oldukları söylenilen kişilerin ziyaret ettiği iddiaları ve velilerin bu durumdan rahatsız olduğu yönünde şikayetler sürekli gelmiştir. Dikili’de yaşanan okullarda ‘çocuk istismarı’ vakalarına karşı ilkokul çağındaki öğrencilere uyarı ve bilgilendirme amaçlı sendikamızca hazırlanan ve geçen yıl kaymakamlık onayı olduğu halde İlçe Milli Eğitim kulak ardı edip çalışmaya engel olmuştur.Bu yıl sendikamızın tekrar başvurusu üzerine 25 Nisan da yine kaymakamlık tarafından gönderilmesine rağmen bu çalışmaya İlçe Milli Eğitim yine engel olmuştur.Bu durumda ‘çocuk istismarına’ karşı bilgilendirme istenmiyor mu? Sorusu akıllara geliyor” dedi.

Yapılan iş ve işlemlerde, oluşturulan her türlü komisyonlarda ilçedeki eğitim paydaşlarının, eğitim emekçilerinin temsilcileri olan sendikaların görüş ve önerileri alınmadığını dile getiren Gunt, “Her zaman laik, bilimsel demokratik eğitim  savunucusu ve öğrencinin,öğretmenin  yanında olan Eğitim Sen olarak Bergama İlçe Milli Eğitim’e sesleniyoruz. İcraatlarınızı, yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı görüyoruz, farkındayız, uyarıyoruz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YARSAV Eski Başkanı: Yargıya güven için referandumların izi silinmeli

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa