01 Haziran 2019 04:41

YARSAV Eski Başkanı: Yargıya güven için referandumların izi silinmeli

YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yargıda reform strateji planını değerlendirdi.

Fotoğraf, YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun Facebook hesabından alınmıştır

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yargıda reform strateji planını değerlendiren YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, bu planı 2010 ve 2017 Anayasa referandumlarından önce açıklanan yargıda reform planlarının kötü bir kopyası olarak nitelendirdi. Eminağaoğlu, yargıya olan güvenin artması isteniyorsa yargı bağımsızlığının her yönüyle sağlanması ve 2010 ve 2017 Anayasa değişikliklerinin tüm izlerinin silinmesi gerektiğini söyledi.

YARSAV Eski Başkanı Eminağaoğlu, 2009 yılında ilk yargı reformu strateji planının ardından 2010 Anayasa Refendumu, 2015’teki yargı reformu strateji planı sonrasında da 2017 Anayasa değişiklikleri yapıldığını hatırlattı. Son açıklanan strateji planı incelediğinde ise bazı değişikliklerde geriye dönüş olduğuna dikkat çeken Eminağaoğlu, “Daha önce kendi iktidarı döneminde yapılan hükmün açıklanmasının geri bırakılması, istinaf gibi düzenlemelerin sorunlar yarattığı veya istenilen sonuçları vermediği, bu nedenle bu konularda yeni düzenlemelere gidileceği ya da kendi iktidarları döneminde kaldırılan adalet akademisi, asliye ceza mahkemelerinde duruşma savcılığı gibi kurumların tekrar getirileceği ifade ediliyor. Strateji planı bu yönüyle, yargıyı yap boz tahtasına çeviren düzenlemelere yönelerek bugüne kadar gelindiğini, iktidarın ağzından ortaya koyuyor” dedi.

YİNE "İSTEDİĞİMİ YAPARIM" ANLAYIŞI

Üçüncü yargı strateji planında amaç yargıya olan güveni artırmaksa, bunun için yargı bağımsızlığının her yönüyle sağlanması gerektiğini vurgulayan Eminağaoğlu, bunun için 2010 ve 2017 Anayasa değişikliklerinin her yönü ile tüm izlerinin silinmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda tek bir söz geçmeyen yeni plandan anayasa değişikliklerinin korunacağının anlaşıldığını söyleyen Eminağaoğlu, Anayasa değişikliklerinin korunacağı açık olan bir planın adaletin sağlamasını söylemenin geçmişte “istediğimi nasıl yapmış isem bundan sonra da her istediğimi her istediğim gibi yaparım” anlayışının ürünü olduğunu dile getirdi.

OHAL YASALARLA SÜRÜYOR

Ayrıca OHAL kapsamındaki  Kanun Hükmünde Kararnamelerin yasalaştığını ifade eden Eminağaoğlu, bu yüzden OHAL kaldırılsa bile OHAL'in bu yasalar üzerinden sürdüğünü ifade etti. Yargının da OHAL mevzuatını haliyle uyguladığını dile getiren Eminağaoğlu, “OHAL Komisyonu’nun durumu ortada. Bu konularda tek biz söz edilmiyor. Uygulamada önemli olmayan veya öne çıkmayan konularda veya güvence içermeyen içi boş söylemlerle Türkiye’nin önü açılacağı, adaletin sağlanacağı yolundaki söylemler, tam bir aldatmaca, tam bir kandırmaca” dedi.

"ÖNCEKİLERİN DAHA KÖTÜ BİR KOPYASI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı son planda, şimdiye kadar yargıda yaşanan sorunların yine bu iktidar döneminde çözülmeden devam edeceğinin anlaşıldığını belirten Eminağaoğlu, bu planın hiçbir gerçekçi yönü olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Eminğaoğlu, “Önceki planları Avrupa’ya metin sunmak için hazırlayan iktidarın bu planı da öncekilerin daha kötü bir kopyası olarak hazırlayarak sunduğu görülüyor” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Açlık Grevlerini İzleme Heyeti: Acil çözüm üretilmeli

SONRAKİ HABER

HDP, 20 Kasım’da yapılacak toplantıyla kayyum raporunu paylaşacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa