31 Mayıs 2019 16:38

Erdoğan’a "işkenceye sıfır tolerans" yanıtı: O zaman işkencecileri yargılayın!

Erdoğan’ın “işkenceye sıfır tolerans” sözlerine vücudundaki izleri göstererek yanıt veren Halfetili Abdullah Yıldırım, "O zaman bize işkence edenleri yargılayın" dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Erdoğan ALAYUMAT
Urfa

Erdoğan’ın “Yargı reformu” altında söylediği “İşkenceye sıfır tolerans” sözlerine vücudundaki işkence izlerini göstererek yanıt veren Halfetili Abdullah Yıldırım, “Bütün bunları kim yaptı bize? Kendi kendimize biz mi işkence yaptık? O zaman bize işkence yapanları yargılayın” dedi.

Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili (Derto) Mahallesi’nde yaşanan çatışmanın ardından Bozova’nın Koçhisar (Qoser) Mahallesi’nde gözaltına alınan yurttaşlar, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “yargı reformu” adı altında açıkladığı “işkenceye sıfır tolerans” sözlerine vücutlarındaki işkence izleriyle yanıt verdi.

‘ELEKTRİK FALAKA ASKI’

Yaylak Jandarma Karakolunda ters kelepçe yapılarak herkesin yüzükoyun yere yatırıldığını anlatan Yıldırım, burada herkesin kaba dayaktan geçirildiğini vurguladı. Jandarma karakolunda bazı arkadaşlarının gördüğü işkenceden kaynaklı ayaklarının altının patladığını, bazılarının ise kafalarının kırıldığına dikkat çeken Yıldırım, hastanede doktorun arkadaşlarının kafasına ve ayaklarına dikiş atmasına rağmen sağlam raporu verdiğini kaydetti. Götürüldükleri TEM Şubede daha sistematik işkenceye maruz kaldıklarını dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti: Gözlerimiz bağlanıp kafamıza çuval geçirdiler. Bizi 2’nci katta bir odaya aldılar. Orda polislerin kendi aralarındaki konuşmalardan 3 ya da 4 kişi olduğunu söyleyebilirim. Cinsel organımdan elektrik verdiler. Ardından falakaya yatırdılar. Ellerim arkadan kelepçeli bir şekilde üzerime oturdular. Askıya astılar. Nefesimi kestiler.

‘İŞKENCEYİ KİM YAPTI?’

Erdoğan’ın “işkenceye sıfır tolerans” sözlerine de tepki gösteren Yıldırım, üzerindeki işkence izlerini göstererek “Mademki ‘işkenceye sıfır tolerans’ diyorsunuz, mademki ‘İşkence yok o günler geride kaldı diyorsunuz’ bizim yaşadığımız ne o zaman. Bütün bunları kim yaptı bize, ya da bunları işkenceden saymıyor musunuz? Siz bu açıklamayı yapmadan 2 gün önce biz sizin görevlendirdiğiniz polisler tarafından işkence ediliyorduk. Yoksa bize onlar işkence etmedi mi, biz hayal mi görüyoruz? Kendi kendimize biz mi işkence yaptık? Mademki ‘işkence yok’ diyorsunuz o zaman bize işkence yapanları yargılayın. Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Bize işkence yapanlar yargı önüne mutlaka çıkacak” diye konuştu.

‘AÇIKLAMA İTİRAF NİTELİĞİNDE’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın işkencenin sistematik bir şekilde yapıldığının itirafı niteliğinde olduğunu ifade eden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Yöneticisi Avukat Tamer Doğan ise şunları söyledi: Halfeti’de gözaltına alınıp günlerce işkence edilen, cinsel tacize uğrayan, hakarete ve tehdide uğrayanlar, 10 günü aşkın bir süre sistematik bir şekilde işkence edildiler. Eğer yargı reformu, yargı paketi ya da ‘işkenceye sıfır toleranstan’ bahsedeceksek, tam da Halfeti’den başlanması gerekiyor. O yüzden yapılan açıklama samimi bir açıklama değil, inandırıcılıktan uzak. Tamamen konjonktürel ve sürece göre yapılmış bir reform paketi olduğunu düşünüyorum. (MA)

ÖNCEKİ HABER

İzmir Büyükşehir Belediyesi Harmandalı çöplüğünü enerji santraline dönüştürecek

SONRAKİ HABER

"Bakur Belgeseline ceza sinema tarihine kara lekedir"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa