01 Haziran 2019 04:00

Kamu sözleşmelerinde greve doğru

Kamuda 210 bin işçiyi ilgilendiren toplusözleşme görüşmeleri başlayalı aylar oldu ancak Hükümet teklif bile vermedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Muzaffer ÖZKURT
İstanbul

Kamuya ait işyeri ve fabrikalarda çalışan 210 bin işçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmeleri, hükümetin teklif sunmaması ve aylar geçmesine rağmen görüşmelere başlamaması nedeniyle greve doğru gidiyor. Sözleşme süreci ilk başlayan TOLEYİS üyesi 3 bine yakın işçi, yasa gereği haziran ayı sonunda greve çıkmak zorunda. Diğer sendikalar ise bayram sonu grev kararı alacak. Kriz döneminde sözleşmelerin hükümet tarafından sıkıştırılması işçilerin ve sendikaların tepkisini çekiyor.

Kamu fabrika ve işyerlerinde çalışan 210 bin işçinin 159 bin 200’ü Türk-İş, 50 bini ise Hak-İş üyesi. Sendikaların yetki başvurularına göre sözleşme süreci ocak ve mart aylarında başlarken, geçen sürede hükümet hiçbir teklifte bulunmadı, görüşme bile yapmadı. Türk-İş kulislerinde hükümetin sendikaları yormaya çalıştığına dikkat çekilirken; Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un toplusözleşme düzenine yabancı olmasının da sözleşmenin ilerlememesine etken olduğu belirtiliyor. Sendikaların şimdiye kadar yaptığı randevu talebine olumlu yanıt verilmezken, Bakanlığın Cumhurbaşkanı’ndan talimat beklediği ifade ediliyor.

"ELDEN GELEN ÖĞÜN OLMAZ"

Pek çok sendikanın sözleşmenin bayram öncesi bitmesi beklentisi de boşa çıktı. Kimi sendikacılar kriz ve artan fiyatlar nedeniyle zorlanan işçiler için durumun “Elden gelen öğün olmaz, o da zamanında gelmez” deyişine döndüğünü belirtiyor. Yine sendika kulislerinde hafta başı itibariyle, resmi olmazsa da Çalışma Bakanlığının sözleşmeler için bir girişiminin olduğu ancak henüz bir somut gelişmenin yaşanmadığı söyleniyor. Sendikalar ise bayramdan sonra grev kararlarını almaya başlayacak. Bu kararların alınmasıyla görüşmelerin de başlayacağı düşünülüyor.

TOLEYİS 27 HAZİRAN’DA GREVE ÇIKMAK ZORUNDA

Sözleşme sürecine en erken başlayan TOLEYİS üyesi işçiler ise yasa gereği en geç 27 Haziran’da greve çıkmak zorunda.

Kamu sözleşmeleriyle ilgili gazetemize konuşan TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı, Kredi ve Yurtlar Kurumunda 3 bin kadrolu üyelerinin olduğunu, 26 bine yakın da KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilerin üyeleri olduğunu söyledi. Kadroya alınan taşeron işçilerin sözleşmelerinin 2020’ye kadar geçerli olması nedeniyle kamu sözleşmelerine dahil edilmediği bilgisini veren Bakındı, sözleşme kapsamında olan 3 bin işçinin 800’e yakınının güvenlik görevlisi olduğu için grev kapsamı dışında olduğunu dile getirdi. Sözleşme görüşmelerinde ilerleme olmaması halinde en geç 27 Haziran’a kadar greve çıkmak zorunda olduklarını ifade eden Bakındı, sözleşmenin bitmesi için irade konmasını istedi.

ÖNCEKİ HABER

Arap Zirvesi’nde ABD’nin istediği oldu, İran karşıtı bildiri yayınlandı ​​​​​​​

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa