01 Haziran 2019 04:13

TÜPRAŞ işçileri: Biz her zaman mücadeleye hazırız

Toplusözleşmeleri Tüksek Hakem Kurulunda olan TÜPRAŞ işçileri, Koç'un dayatmalardan vazgeçmesini istiyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Turan KARA
İzmir

Koç Holding ile Petrol-İş arasında perşembe günü yapılan görüşmede anlaşma olacağını düşünen işçilerin umudu şimdilik boşa çıktı. TÜPRAŞ işçileri masaya otururken verecekli değil alacaklı olduklarını bir kez daha hatırlatıyor. Sendika etrafında birlik içinde durmayı sürdüren işçiler üretimden gelen güçlerini kullanmaya hazır olduklarını ısrarla dile getiriyor.

Koç Holdingin TÜPRAŞ’ta 3 yıllık sözleşme, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinlerinin azaltılması dayatmalarında bulunmasıyla tıkanan sözleşme şu an Yüksek Hakem Kurulunda (YHK). Sözleşme YHK’ye gitmeden önce Petrol-İş’in “TÜPRAŞ işçisi nihayetinde üretimden gelen gücünü kullanacaktır” açıklamasından bir hafta sonra Koç ile Petrol-İş arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşmeye sözleşme sürecinin aksine Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) değil şirket yöneticileri katıldı.

Perşembe günü gerçekleşen görüşmede anlaşma olacağını düşünen işçilerin umudu şimdilik boşa çıktı. Daha önceki görüşmelerde işçilerin hiçbir talebini dile getirmesine fırsat vermeden, alacaklı gibi davranarak işçilerin kazanılmış haklarına göz diken Koç, bu görüşmede ise işçilerin beklentisi olan ücret artışına olumsuz yanıt verdi. Vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi durumunda yüzde 5 zam önerisi yaptı. Ayrıca mazeret izinlerini 8’den 4’e düşürmeyi ve 3 yıllık sözleşmede de ısrarı devamı etti.

Petrol-İş Genel Merkezi görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Sendikamızın TÜPRAŞ toplusözleşme görüşmelerinde işveren tarafından gündeme getirilen 3 yıllık sözleşme süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri konusunda görüşü ve duruşu son derece nettir” diyerek bu maddeleri müzakere konusu yapmayacağını ifade etti.

TÜPRAŞ işçileri de masaya otururken verecekli değil alacaklı olduklarını bir kez daha hatırlatıyor. Sendika etrafında birlik içinde durmayı sürdüren işçiler üretimden gelen güçlerini kullanmaya hazır olduklarını ısrarla dile getiriyor. Ancak işçiler hazır olmalarına rağmen toplusözleşmeyi masada bitirmek istediklerini söylüyor.

YILGINLIK YOK

TÜPRAŞ işçileri bir yandan da Koç’un basına yaptığı yanıltıcı açıklamalara, üzerlerinde baskı kurmasına tepki gösteriyor.

Sendikanın hâlâ iyi niyet arayışında olduğunu belirten bir TÜPRAŞ işçisi, “Genel müdür gezmiş üniteleri, kışkırtma yapmış. Gerçi oradaki arkadaşlar gereken cevabı vermiş. Kocaeli’deki arkadaşlar da kararlı, birlik. Eylem kararı almasını bekliyorduk. Biz her zaman mücadeleye hazırız. Biz dağılmadık, yılgınlık da yok. Ama illaki iyi niyetli bitsin diye tek biz uğraşmamalıyız. Bizim iyi niyetimiz zaten ortada” diye konuştu.

DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Koç Holdinge ait Divan Turizm AŞ işçilerini hatırlatan bir işçi de şöyle devam etti: “Divan işçilerine yaptıkları ile kendini göstermiş bir şirket bana göre. Divan işçileri direnişteyken bize çikolata dağıtmıştı, sendikayı o zaman da uyarmıştık bir grup arkadaş, sınıf dayanışması yapalım almayalım bu çikolataları diye. Biz o zaman onlarla da bünyemizdeki taşeron işçilerle de diğer işçilerle de dayanışma içinde olmalıyız. Koç Holding bir yerdeki işçilere nasıl davranırsa herkese öyle davranır.”

Bu sözleşmeden beklentilerinin haklarını korumak ve ekmeklerini bir parça daha büyütmek olduğunu ifade eden bir işçi de “Sözleşme zamanımız gelmiş, hayat pahalılığı ortada ve en doğal şeyi istiyoruz. Zam konusunda da gerçek enflasyon baz alınırsa talep ettiğimiz kadarının alınmasını gönül ister tabii. Ve vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi önemli. Çünkü 6’ncı 7’nci aydan sonra maaşlarımız yarı yarıya düşüyor neredeyse. Vergi diliminin yüzde 15’e sabitlenmesi maddesini de geri çekin demişler, elimizde bir şey kalmıyor ki vergiden sonra” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Mayıs ayında 130 gazeteci hakim karşısına çıktı 

SONRAKİ HABER

HDP’li belediyenin çocuk kampı kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa