31 Mayıs 2019 15:04

"Cezaevine kimin gireceğine Erdoğan; kimin çıkacağına Trump karar veriyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Yargıya güvenin %20’ye düştüğü bir dönemde Barolar Birliği Başkanı, yargıdaki tek sorun yeşil pasaportmuş gibi elleri şişinceye kadar alkışlıyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, beraberinde Muğla Milletvekili, Emek Büroları yöneticisi Süleyman Girgin, Eski DİSK Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kani Beko, Antalya Milletvekili, Ekonomi Masası üyesi Çetin Osman Budak, PM Üyesi Emre Çam, Eski DİSK Başkanı Rıdvan Budak, Emek Bürosu üyesi Mustafa Öztaşkın, Emek Büroları yöneticisi Mehmet Yeşildağ ,  Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşlar ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

"YARGININ TEK SORUNU YEŞİL PASAPORTMUŞ GİBİ"

Veli Ağbaba, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’yu eleştirdi. Ağbaba, “Yargıya güvenin % 20’ye düştüğü, hukukun üstünlüğü endeksinde 127 ülke arasında 109. Sıraya gerilediğimiz bir dönemde yargı reformu açıklanıyor. Ama o yargı reformunda yeşil pasaporttan bahsediliyor. Barolar Birliği Başkanı da yargıdaki tek sorun yeşil pasaportmuş gibi elleri şişinceye kadar alkışlıyor. Televizyonda izlerken güldüm. Cumhurbaşkanı korumaları tarafından ‘Yolu neden kesiyorsunuz?’ diye sorduğu için bir avukat öldüresiye dövülmüş, yetmemiş bir de ev hapsine alınmış; avukatların itibarı yerle bir olmuş, onlarca avukat cezaevinde, Osman Kavala’sından Milletvekillerine kadar pek çok insan cezaevinde ama Barolar Birliği Başkanı elleri kızarıncaya kadar alkışlıyor. Peki ne zaman oluyor bu? AKP Genel Başkanının, Trump’ın telefonuyla 3 yıldan beri FETÖ’den tutuklu bulunan NASA çalışanı Serkan Gölge’yi serbest bıraktığı günün ertesi oluyor. Türkiye’de kimlerin tutuklanacağına Erdoğan, kimlerin serbest bırakılacağına Trump ve Merkel karar veriyor” ifadelerini kullandı.

"16 MİLYONUN İRADESİ YOK SAYILDI"

Türkiye’nin ana gündem maddesinin 31 Martta yapılan ve bir türlü bitmeyen seçimler olduğunu kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “16 Milyonun iradesi yok sayılarak seçimlerin yenilenmesine karar verildi. Seçim yenilenmesinin hukuken verdiği zararın dışında ekonomimize de büyük zarar verdiğini, borçlanmanın, doların artışı dışında sanayicileri ve emekçileri mağdur ettiğini görüyoruz. YSK eliyle 6 Mayıs darbesi yapıldı. 12 Eylül’de silahla yapılan darbe, 6 Mayıs’ta YSK eliyle yapıldı. Seçilmiş insanların mazbataları ellerinden alındı. Bu bir darbedir. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde, referandumda, 24 Haziran seçimlerinde bu insanlar yine görevliydi. Ama o seçimlerde AKP kazandığı için sorun yok. Burada kaybettiği için sorun var. Hukuksuzluğu tüm dünya gördü” ifadelerini kullandı.

"KIDEM TAZMİNATINI HAZİNE BAKANI, EYT’Yİ İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLIYOR"

“Kıdem tazminatını geri götürecek hiçbir şeyi kabul etmiyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Ağbaba, “Türkiye’de yetkisi olmayanlar konuşuyor. Kıdem tazminatıyla ilgili açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanı yapıyor. EYT ile ilgili açıklamayı ise İçişleri Bakanı yapıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uber, İstanbul'daki faaliyetlerini bugünden itibaren durdurdu

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa