31 Mayıs 2019 11:37

Pervin Buldan: İstanbul'da hedef sandığa gitmeyen 200 bin HDP'li

İstanbul seçimi için sahaya inmeye hazırlanan HDP’nin Eş Başkanı Pervin Buldan: İstanbul açısından HDP'nin tavrı nettir. 

Fotoğraf: MA

Paylaş

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimi için HDP de sahaya iniyor. HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin öncülüğünde il-ilçe örgütü ve milletvekillerinin katılacağı kampanya gelecek hafta başlayacak.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, “Bizim tabanımızda 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen yaklaşık 200 bin seçmenimiz var. Biz o seçmenimizi de sandığa götürmek üzerinden bir çalışma başlatıyoruz” dedi.

Pervin Buldan’ın Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın sorularına yanıtları şöyle oldu:

Öcalan’la görüş izni çıkmasının ardından açlık grevleri bitti. Yıllar sonra gelen bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz? Seçimle ilişki kuruldu!

Seçimlerle alakası olmayan bir şey. Çok büyük bir mücadele verildi. Avukatlarıyla 8 yıldır görüştürülmüyordu. İşte açlık grevleri, annelerin eylemleri, sokaktaki hareketlilik… Biz hep hukuki yönden tuttuk. Aile, avukat görüşü temel bir hak. Biraz oraya bağlıyoruz açıkçası. Yasağın kaldırılmasıyla avukat görüşü başladı. İstanbul seçimleriyle, tırnak içinde “AKP böyle düşünmüş olabilir” ama, bize göre böyle bir şey yok. Ne bizim cephemizde ne İmralı Adası’ndan böyle bir şey yok.

ÖCALAN AVUKAT GÖRÜŞÜ TAMAMEN HUKUKİ SÜREÇLE İLGİLİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de avukat görüşünü olağan karşılaması “çözüm sürecine mi evriliyor” yorumlarına yol açtı…

Yok, çözüm süreci de başta olmak üzere şu anda böyle bir şey gündemde değil. Çözüm süreciyle de alakalı değil, İstanbul seçimleriyle de alakalı değil. Tamamiyle hukuki bir süreçle bağlantılı olarak temel hak ve özgürlükler bağlamında olması gereken bir şey üzerinden aile ve avukat görüşü söz konusu. Zaten anneler de, açlık grevine girenler de farklı bir talepte bulunmadı. Yasal hakları kendisine verilsin, Adalet Bakanlığının kendi çıkardığı yasalara uyması istendi. Tesadüf de olabilir. Ama bu kadar eylem vardı. Ölüm oruçları, açlık grevleri zorluyor tabii, o yüzden biz öyle bir bağlantı kurmadık.

HDP’NİN İSTANBUL TAVRI NETTİR

İstanbul seçimine dönük son grup toplantısında net bir mesaj verdiniz ama yine de HDP’nin tutumuna dair şüpheler dile getiriliyor.

Niye şüphe var? Bu kadar açık mesaj veren bir partiyiz. Bu hafta itibariyle artık sahaya da iniyoruz İstanbul’da. Ben de Sezai (Temelli) Başkan da milletvekillerimiz, il örgütümüz de bir bütün olarak kampanya süreci başlatıyoruz. 23 Haziran’a kadar bütün il, ilçe örgütlerimizle birlikte, bölge milletvekillerimizle birlikte İstanbul’da seçim kampanyası yapacağız. Bizim burada açık ve net bir tavrımız var. Kurgumuzu AKP’ye kaybettirmek ve demokrasi güçlerinin kazanması üzerinden yaptık. O yüzden İstanbul açısından HDP’nin tavrı nettir. Bu dönem açısından kafalarda herhangi bir şüphe ve soru işareti olmaması gereken en net parti HDP’dir.

HEDEF SANDIĞA GİTMEYEN 200 BİN HDP’Lİ

31 Mart’ta olduğu gibi bu seçimde de Kürt oylarının kilit olacağı konuşuluyor. İktidar kanadında çok sayıda “Mele”nin (Din adamı) İstanbul’a taşındığı söyleniyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

31 Mart’ta AKP’nin kendi tabanında oy vermeyen Kürtler var. Biraz onları motive etmek, sandığa götürmek için bir çalışma başlatmışlar diye duydum. Bizim tabanımızda 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen yaklaşık 200 bin seçmenimiz var. Biz o seçmenimizi de sandığa götürmek üzerinden bir çalışma başlatıyoruz. Var olan ya da oy kullanan seçmen artı oy kullanmayan 200 bin seçmen.

CHP ile bir temasınız var mı? Sayın Kılıçdaroğlu ile bir görüşme oldu mu?

Yok. İstanbul il örgütlerimiz sadece seçimle ilgili kısmi görüşmeler yapıyor.

Sizce kaç farkla kazanır?

250 bin. Grup toplantısında da sonuç muhteşem olacak demiştim. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ankara Barosu Başkanı Sağkan: HSK yapısı tamamen değişmeli

SONRAKİ HABER

Hakkari'de mayına basan asker yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa