30 Mayıs 2019 21:19

Gezi direnişinde yaşamını yitirenler Bartın'da anıldı

Bartın Emek Demokrasi Platformu Gezi Direnişinin 6. yıl dönümünde hayatını kaybedenleri andı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Bartın Emek Demokrasi Platformunun çağrısıyla Gezi Direnişinin 6. yıldönümünde eski belediye binası önünde bir araya geldi. KESK adına Sedat Bora, Halkevleri adına Yonca Alemdar, Birleşik Haziran Hareketi adına Adnan Soylu, CHP adına Selim Karakaş birer konuşma yaptı. Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da kısa bir konuşma yaparak yaşamını yitirenleri andı.

"Gezi Direnişi’nin üzerinden 6 yıl geçti ama görünen o ki, siyasi iktidarın Gezi kaosu ve korkusu bitmedi" diyen Bartın KESK Şubeler Platformundan Sedat Bora, "Gezi direnişi ilk başlangıcından sonuna kadar ne bir kişinin başlattığı, finanse ettiği, yönlendirdiği bir organizasyon değildir. Gezi, siyasi iktidarın tüm fütursuzluklarına halkın karşı çıkışıdır, itiraz edişidir.Gezi direniştir. Gezi isyandır. Gezi umuttur" dedi.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan iddianameye tepki gösteren Bora, "Ağaçlarımıza nasıl sahip çıktıysak, topraklarımıza Amasramıza nasıl sahip çıktıysak, kurduğumuz barikatlara da sahip çıkacağız, duvarlara yazdığımız yazılara sahip çıkacağız. Evlatlarını korumak için ele ele tutuşan annelere sahip çıkacağız. İncecik bedenlerini tazyikli suya siper edenlere sahip çıkacağız. Ciğerlerimiz biber gazı ile doluyken birbirimize uzattığımız talcidli süte sahip çıkacağız. Direniş boyu okuduğumuz kitaba, söylediğimiz şarkıya, çaldığımız tencereye sahip çıkacağız. Biz sahip çıktıkça sizler de korkacaksınız, Gezi sizin kabuslarınıza girmeye devam edecek" ifadelerini kullandı. (Bartın/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Hayır diyen insan, hâlâ biraz mutludur’ | Ormanlardan Hemen Önceki Gece

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa