30 Mayıs 2019 20:28

Tutuklu Avukat Barkın Timtik, yakınlarına haber verilmeden ameliyat edildi

Yumurtalıklarında 14 santimetre kist bulunan ve buna rağmen tahliye edilmeyen tutuklu avukat Barkın Timtik, yakınlarına haber verilmeden ameliyat edildi.

Çizim: Murat Başol / twitter.com/murattbasol

Paylaş

Ciddi sağlık sorunları yaşayan ve yumurtalıklarında yaklaşık 14 santimetre büyüklüğünde bir kistle halen tutuklu bulunan Avukat Barkın Timtik’in avukatlarına ve ailesine haber verilmeden bugün ameliyat edildiği öğrenildi.

Gazete Yolculuk'tan Buse Söğütlü'nün haberine göre, Timtik’in avukatı, ameliyat edildiğini görüş için hapishaneye gittiğinde öğrendi. Refakatçisi bulunmayan Barkın Timtik’in avukatının, müvekkilini görmesi jandarmalar tarafından engellendi.

Barkın Timtik'in bir süredir sağlık hakkına erişimi ve daha iyi bir tedavi için tahliyesi isteniyordu.

NE OLMUŞTU?

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) avukatlar, gizli tanık ifadeleriyle haklarında dava açılması üzerine bir yılı bulan yargılamanın ardından aceleyle verilen mütalaa sonrası geçtiğimiz aylarda on yıllara varan hapis cezaları almıştı. Barkın Timtik, bu dava kapsamında 18 yıl 9 ay hapis cezası almıştı.

Barkın Timtik, adil yargılanma talebiyle yaptığı açlık grevinin ardından karnında büyümekte olan bir kitle fark etti. Silivri 9 No’lu Hapishanesi yönetimine rahatsızlığını bildiren Timtik’in vücudunda, yapılan tetkikler sonucu sağ ve sol overde iki ayrı tür kistik yapı tespit edildi. Sağ overdeki kistik yapının içinin su dolu olduğu, yaklaşık 14 cm. büyüklüğünde olduğu ve tehlikeli biçimde büyümeye devam ettiği belirlendi. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Timtik’in hastalığını takip eden hekim ise bu kitlenin ameliyat ile alınması gerektiğini belirten bir rapor sundu. Timtik’in hastalığı ciddiyetini korurken, hekimler kanser riskinden söz ediyordu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Genel-İş: İzmir Aliağa Belediyesinden çıkarılan işçiler işlerine iade edilsin

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa