30 Mayıs 2019 16:34

Okullarda iftar yemeklerine eğitimcilerden tepki: Laiklik ilkesine aykırı

İzmir Karabağlar’da Togemder Anaokulu’nda velilere ve öğretmenlere yönelik verilen iftar yemeğine eğitim emekçilerinden tepki geldi.

Fotoğraf, AKP basın bülteninden.

Paylaş

İzmir Karabağlar’da yer alan Togemder Anaokulu’nda Ramazan ayında velilere ve öğretmenlere yönelik verilen iftar yemeğine eğitim emekçilerinden tepki geldi.

Ramazan ayı ile birlikte okullarda da verilen iftar yemeklerine veli ve öğretmenler tepkili. Karabağlar ilçesinde yer alan Togemder anaokulu da iftar yemeği düzenleyerek velilere ve öğretmenlere katılım çağrısı yaptı. Birçok öğretmen ise bu yemeğe katılmayarak okul müdürüne tepki gösterdi.

Konuya ilişkin Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal ise, “Son zamanlarda laikliği ortadan kaldıran değişiklikler arttı. Bu kurumlar kanun açısından da laik eğitim kurumları. Şimdi böyle kurumlarda bir inançla ilgili etkinliğin okullarda yapılmasını elbette doğru bulmuyoruz. İftara ilişkin yemekler okulda, kamusal alanda verilmez. Bu temel eğitimin laiklik ilkesine aykırıdır. Hem de kuşkusuz her okulda oruç tutmayan arkadaşlarımız vardır. Onların üzerinde de mahalle baskısı oluşmasına neden olur. Yemek verilmek isteniyorsa okul dışındaki mekanların kullanılması gerekir. Bu anlamda okulların bu tür etkinlikler için mekan olarak kullanılması doğru değildir. Yasalara da aykırı olan bir durumdur” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Otomotiv şirketleri 4 ayda 677 milyon TL kâr etti: En yüksek kâr Ford Otosan'da

SONRAKİ HABER

Gezi Parkı davasına bugün devam ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa