31 Mayıs 2019 03:11

Bandırma Doğruca'da köy halkını kansere mahkum ettiler

Bandırma’da bir araya gelen yaşam alanı savunucuları Telco Enerji Şirketi, biyogaz tesislerinin dereleri kirletmesini protesto etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Bandırma’nın Doğruca köyünde bir araya gelen yaşam alanı savunucuları Telco Enerji Şirketi, biyogaz tesislerinin dereleri kirletmesini protesto etti. Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu öncülüğünde yapılan eyleme Doğruca Muhtarı Adem Taştekin katıldı. Eyleme Emekli-Sen, Gıda-iş, TUKDER ve Petrol-iş destek verdi.

Açıklamayı okuyan Gültekin Mutlu, Manyas’ta ovaların, suyun, derelerin, gölün ve denizin hızla kirlendiği vurgulayarak; “Nefes alamıyoruz, derelerimizden zehir akıyor, Kuş Gölü’müz can çekişiyor yediğimiz her şey zehirli, ölümcül hastalıklara yakalanıyoruz. Yetkililer duymazdan, görmezden geliyor” dedi. Manyas Kuş Gölü ve onu besleyen derelerin suyunun çok kirli olduğunu vurgulayan Mutlu şöyle konuştu; “Bu suyun içinde yüksek oranda, demir, çinko, alüminyum, fosfat gibi maddeler var, ne yok bu suda; oksijen yok. Bu suda canlı yaşamıyor. Manyas Kuş Gölü’ndeki balık türü 23’ten üçe dörde düştü. Bu suda yaşayan 2-3 milyon kuş ağır metallerle besleniyor. Bu sudan tarımsal amaçlı sulama yapıyoruz, yetmiyor bu sebzelere kimyasal ilaç veriyoruz; kansere yakalanıyoruz. Bandırma’da kansere yakalanan kişi sayısı hızla artıyor. Yetkililere sesleniyoruz. Çıkın kansere yakalananların sayısını açıklayın. Telco Enerji Şirketi, arıtma sistemi olmadığından kirli sularını dereye akıtıyor. Buradan valiliğe sesleniyoruz eksiklikler giderilene kadar tesisi kapatın. Bandırma Belediyesine sesleniyoruz, bu tesisin işletme ruhsatını iptal edin. Temiz bir çevrede sağlıklı yaşamak istiyoruz, bu da en doğal hakkımız bunun için buradayız, yarın da burada olacağız”. (Bandırma/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'li Fatma Kurtulan: Çözüm adresini Meclis olarak göstermek önemli

SONRAKİ HABER

Mısır'da gözaltına alınan AA çalışanlarının tamamı serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...