29 Mayıs 2019 17:33

Hollanda’da emeklilik hakkı için grev ve gösteriler sürüyor

Hollanda’da emeklilik hakkında iyileştirme talebiyle dün ulaşım çalışanları grev yaparken, bugün de diğer sektörlerden işçiler iş bıraktı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Nuri KARABULUT
Amsterdam

Hollanda’da hükümetin emeklilik hakkında iyileştirmeler yapması talebiyle dün toplu taşımacılıkta yüzde 85 katılımla yapılan başarılı grevin ardından, bugün de diğer sektörlerde greve gidildi.

FNV, CNV ve VCP sendika federasyonlarının çağrısıyla metal, endüstri, inşaat ve temizlik gibi sektörlerde çalışanlar 24’lik greve çıktı. 
Schiphol Havaalanı’nda da eylemler gerçekleşti. Temizlik işçileri ve güvenlik görevlileri havaalanında kısa süreli iş bırakma eylemi yaptı. Bunun sonucu olarak yolcuların işlemleri ve valizlerini almaları uzun sürdü.

KİTLESEL GÖSTERİLER DÜZENLENDİ

Sektörlerde yapılan grevle birlikte Den Haag, Arnhem, Eindhoven ve Groningen kentlerinde gösteriler düzenlendi. Gösterilere binlerce kişi katılarak emeklilik hakkında iyileştirme talep etti. Gösterilerde sendikalar adına yapılan konuşmalarda, hükümetin adım atmaması durumunda yeni eylemlerin gündeme geleceği ifade edildi.

SENDİKALARIN TALEPLERİ NELER?

  • Emeklilik yaşı 66 yaşında dondurulmalı
  • Daha erken emekli olmak isteyenlerden kesinti yapılmamalı 
  • Emekli maaşları her kuşak için arttırılmalı
  • Herkese emeklilik hakkı sağlanmalı

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yazar Sultan Komut: Öykülerimde gelenekler altında ezilen "kadınadamlar" var

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa