29 Mayıs 2019 16:38

ABD’li Bolton gerilime oynuyor: Saldırıların ardında kesin İran var

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Füceyre Limanında 4 gemiye düzenlenen saldırıların ardında İran’ın olduğunu iddia etti.

Fotoğraf: ABD Dışişleri Bakanlığı

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Füceyre Limanında aralarında Suudi Arabistan’a ait 2 geminin de bulunduğu 4 gemiye düzenlenen saldırıların ardında İran’ın olduğunu iddia etti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) ABD konsolosluğundaki programı öncesi gazetecilere konuşan Bolton, “Füceyre saldırısının arkasında İran’ın olduğu açık. Sizce başka kim yapabilir ki? Nepal’den birileri mi? Saldırıların ardında ‘neredeyse kesin şekilde’ İran’ın deniz mayınları var. Washington’daki kimsenin kafasında hiçbir şüphe yok, bunu kimin yaptığını biliyoruz ve önemli olan şu ki; İran bildiğimizi biliyor” dedi.

İRAN: ÖNCELİK BÖLGE ÜLKELERİYLE DİYALOG

Öte yandan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD, İsrail ve onlarla birlikte hareket eden bölge ülkelerinin, çıkardıkları gerginliğin sonuçlarını da kabul etmeleri gerektiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığının web sitesinden yapılan açıklamaya göre, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile Doha’da bir araya gelen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin İran’a yönelik ekonomik yaptırımları ve bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak Arakçi, “Bölgede tam istikrar ve güvenlik, tüm ülkelerin ekonomik çıkarları ve ulusal güvenlikleri sağlandığı zaman gerçekleşir. ABD, İsrail ve onlarla birlikte hareket eden ülkelerin, çıkardıkları gerginliğin sonuçlarını da kabul etmeleri gerekiyor” dedi.

ABD ile her türlü müzakere ihtimalini reddeden Arakçi, İran’ın önceliğinin bölge ülkeleriyle diyalog olduğunu ve Basra Körfezi’nde Bölgesel Diyalog Forumu gibi organizasyonlar ile Saldırmazlık Anlaşmasının komşu ülkeler arasındaki yapıcı muamele ve güven kanallarını tesis edebileceğini belirtti.

IRAK BAŞBAKANI ABD VE İRAN’A GİDECEK

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, bölgede yaşanan son gelişmeleri ele almak için yakında ABD ve İran’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Abdulmehdi, başkent Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında, “Yetkililerle görüşerek bölgedeki durumu ele almak ve yaşanan krizi etkisiz hale getirmek için önümüzdeki günlerde Washington ve Tahran’ı ziyaret edeceğim” dedi.

Irak’ın uzlaşı yönünde hareket ettiğini belirten Abdulmehdi, ABD Başkanı Donald Trump’ın son açıklamasının uzlaşı içerdiğini, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Bağdat’a düzenlediği son ziyaretinde de durumun netleştiğini savundu.

Trump, Japonya ziyareti sırasında yaptığı konuşmada “İran görüşmek isterse görüşürüz” demişti. İran’dan ise “Müzakereye uygun ortam yok” yanıtı gelmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

"Ataşehir Belediye Başkanı korumaları işçilere silah çekti ve darbetti" iddiası

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa