28 Mayıs 2019 08:07

Urfa Barosu: Başsavcılık Halfeti'deki işkenceyi soruşturduğunu belirtti

Urfa Barosu, Başsavcılığın Halfeti'de işkence ve kötü muamele ile ilgili bir savcıyı soruşturma için görevlendirdiğini belirttiğini duyurdu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halfeti’deki işkence ve kötü muameleleri Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdiklerini belirten Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, “Başsavcı, bu konuda bir savcıyı soruşturma için görevlendirdiğini belirtti” dedi. 

Urfa’nın Halfeti ilçesi Dergili mahallesinde asker ve PKK'li olduğu iddia edilenler arasında 18 Mayıs günü, çatışma yaşandı. Çatışmada, bir komiser yardımcısı ve PKK'li oldukları iddia edilen 2 kişi yaşamını yitirdi, 2 polis de yaralandı. Olayın ardından Halfeti’nin Derto ile Sırataşlar mahalleleri ile Bozova’nın Koçhisar ve Tutuluca mahallerine yapılan ev baskınlarında 51 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin götürüldükleri jandarma karakollarında ve Urfa TEM Şubede ağır işkencelerden geçirildiği ifade tutanaklarına, hastane raporlarına ve çekilen fotoğraflara yansıdı. 

Olayı başından bu yana takip eden Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, Mezopotamya Ajansından Erdoğan Alayumat'a gelişmeleri ve yaşananları aktardı.

"İŞKENCE YAPILDIĞINI GÖZLEMLEDİK"

Olayın ardından ilk olarak 47 kişinin gözaltına alındığını öğrendiklerini, bunu öğrendikten sonra TEM Şubeye gittiklerini ifade eden Öncel, 24 saat avukat kısıtlılık kararı olduğu gerekçesiyle bu kişilerle görüştürülmediklerini aktardı. Öncel, avukatların, 24 saat sonra gözaltındaki kişilerle görüşmek için TEM Şubeye gittiklerinde polislerin kendilerine engeller çıkarttığını, bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcısı ve diğer kurumlar ile yaptıkları görüşmelerin ardından görüşebildiklerini ifade etti. Öncel, görüşmelerde gözaltında tutulanlarda işkence yapıldığına dair ciddi emarelerin olduğunu, çoğunun kafasının kırık, gözlerinde morluklar olduğunu gözlemlediklerini ve bunun üzerine harekete geçtiklerini söyledi.

"28 KİŞİNİN GÖZALTI SÜRESİ UZATILIYOR"

Gözaltına alınanların Yaylak Jandarma Karakolunda ters kelepçeli bir şekilde yere yüz üstü yatırıldıkları fotoğrafın basına yansımasıyla durumun anlatılanlardan daha vahim olduğunu tespit ettiklerini belirten Öncel, “Bunun üzerine ben ve yönetim kurulu üyelerimiz gece 00.30’da TEM Şubeye gidip gözaltındaki kişilerle görüşmek istedik. Gözaltındakiler ile görüşünce yapılan işkencenin izlerini ve kötü muameleyi net şekilde gözlemledik” diye konuştu. Şu anda gözaltında olan 28 kişinin sürekli gözaltı sürelerinin uzatıldığını dile getiren Öncel, bu hafta tümünün adliyeye çıkarılmasını beklediklerini ifade etti.

"SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI"

TEM Şubede yaşanan işkence iddialarını Urfa Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdiklerini aktaran Öncel, şöyle devam etti: “Gözaltına alınan şüpheliler hakkında derhal ATK'den rapor aldırılması ve sevk edilmesi yönünde müracaatta bulunduk. Aynı gün başsavcıyı aradım ve kendisiyle konuştum. O da bu konuda bir savcıyı soruşturma için görevlendirdiğini; TEM Şube görevlerinin beyanlarının alınacağına ve bazı şüphelilerin ATK'ye sevk edileceğine karar verdiğini belirtti. Soruşturmanın bu yönde başladığını biliyoruz. Ayrıca Baro İnsan Hakları Merkezimiz işkence gördüklerini iddia eden şüphelilerin müracaatları üzerine raporlama ve işkence yönündeki başvuruları almaya devam ediyor.”

"TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Urfa Barosu olarak soruşturmanın takipçisi olduklarını dile getiren Öncel, işkencenin insanlık suçu olduğunu, gerek anayasada gerekse uluslararası hukukta cezai yasaları olduğunu söyledi. Öncel, sağlıklı bir soruşturmanın devam edebilmesi için suçu kim işlemiş olursa olsun yasaların öngörmüş olduğu çerçevede açığa çıkarılıp haklarında dava açılması gerektiğini vurguladı.

"ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN"

Urfa’da yaşanan işkence iddialarının Meclis tarafından araştırılması gerektiğine vurgu yapan Öncel, grubu bulunan tüm partilere; bir araştırma komisyonu kurulup konunun en ince ayrıntısına kadar araştırılması çağrısında bulundu. 

Türkiye Barolar Birliği (TBB), sivil toplum ve insan hakları örgütlerine de çağrı yapan  Öncel, “Bir daha bu gibi vakaların yaşanmaması için acilen harekete geçilmesi gerekiyor. Urfa’da yaşanan işkencelerin önüne geçilemezse burada yaşanan işkenceler tüm ülkeye yayılacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Pervin Buldan: Asıl gerekçeli kararı 23 Haziran'da İstanbul halkı verecektir

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa