Pervin Buldan: Asıl gerekçeli kararı 23 Haziran'da İstanbul halkı verecektir

HDP grup toplantısında konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan'ın gündeminde açlık grevleri, İstanbul seçimleri, Halfeti’deki işkence ve kadın cinayetleri pek çok başlık yer aldı.

28 Mayıs 2019 08:48
Son Güncellenme Tarihi: 28 Mayıs 2019 13:40
Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Buldan, açlık grevlerinin sona ermiş olmasının umutlandırıcı bir gelişme olduğunu belirten Buldan açlık grevi sürecinde yaşamını sonlandıran 8 tutukluyu andı ve beyaz tülbentli annelerin mücadelesini de selamladı.

"DİYALOG BİRAN ÖNCE BAŞLAMALI"

Çözüm sürecinin sonlandırılmasının Türkiye’ye ve topluma 4 yıl kaybettirdiğini belirten Buldan, "Demokratik çözüm ve barış olmadan bu ülkenin düzlüğe çıkamayacağını, tam tersine daha da dibe vuracağını bu dört yıl acı bir şekilde göstermiştir. İmralı tecridinin tümden kaldırılarak, diyaloğun biran önce başlatılması; Kürt sorunu, demokrasi sorunu başta olmak üzere gerek içeride kangrenleşen sorunları, gerekse Suriye merkezli bölgesel sorunları demokratik müzakere yoluyla ve barışçıl bir perspektifle çözme imkânını yaratacaktır. Bu anlamda gerekli adımların atılması hükümet ve devlet başta olmak üzere tüm siyaset kurumunun, parlamentonun ve demokratik kamuoyunun önünde önemli bir görev ve sorumluluk olarak durmaktadır." dedi.

"DEVLETİ ÇÖZÜM ÇİZGİSİNE GETİRECEK OLAN HALKLARIN BARIŞA OLAN ISRARIDIR"

Buldan'ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar oldu:

"Gerekli adımların atılması hükümet ve devlet başta olmak üzere tüm siyaset kurumunun, parlamentonun ve demokratik kamuoyunun önünde önemli bir görev ve sorumluluk olarak durmaktadır.

"Türkiye eninde sonunda demokratik çözüm ve barış çizgisine evrilecektir. Başka bir çıkış yolu olmadığını hepimiz biliyoruz hükümet de bunun farkındadır. Ya Kürt sorunu, demokrasi ve adalet sorunları çözülecek ya da ülke, devlet, iktidar çözülecek! Bunun başka bir çıkış yolu yoktur. Devleti ve iktidarı, çözüm çizgisine getirecek olan da demokratik toplumsal mücadelenin büyüklüğüdür. Halkların barışa olan ısrarıdır."

"YSK'NİN 7 ÜYESİ KENDİLERİ HAKKINDAKİ İDDİANAMEYİ YAZMIŞ OLDULAR"

"Açlık grevleri bu ülkedeki tüm hukuksuzluğa karşı bir itirazdı dedik. İşte hukuk dışılıkta gelinen son noktayı YSK’nin İstanbul kararında gördük ve buna tanık olduk. YSK’nin, 250 sayfalık gerekçeli kararı tam bir hukuksuzluk belgesidir. Hukuk fakültelerinde hukuksuzluğa örnek olarak okutulmalıdır. YSK’nin 7 üyesi, 250 sayfalık gerekçeli kararıyla aynı zamanda kendileri hakkındaki iddianameyi de yazmış oldular. Şimdiden tarihe not olarak geçsin bu söylediklerim."

"Şunu unutmasınlar: Asıl gerekçeli kararı İstanbul halkı 23 Haziran’da sandıkta yazacak, hiç kimse merak etmesin!"

"Ben İstanbul halkına da buradan bir çağrı yapıyorum: YSK’nin 250 sayfalık hukuksuzluğuna karşı gelin 23 Haziran’da öyle güçlü bir cevap verelim ki aradaki fark tam 250 bin olsun. Bunlar başka türlü anlamayacak çünkü. O farkı 250 bin yapalım ki felekleri şaşsın."

"İSTANBUL SEÇİMİ AYNI ZAMANDA ŞIRNAK, MUŞ SEÇİMİDİR"

"23 Haziran İstanbul seçimleri bizim için aynı zamanda Şırnak seçimidir, Muş seçimidir, Bitlis, Tatvan seçimidir, Bağlar seçimidir! Gasbedilen 6 belediyemizin seçimidir. Hırsızlığa karşı halk iradesinin galip geleceği bir seçim olacaktır 23 Haziran seçimleri."

"BELEDİYELERİMİZE ÇÖREKLENMEYE ÇALIŞAN BİR ÇETE VAR"

"Unutmayın; hukuk dışılığı önce bölgede devreye sokuyorlar sonra tüm ülkeye yayıyorlar. Tatvan’da 9 belediye meclis üyemizi görevden uzaklaştırarak, HDP’nin belediye meclisindeki çoğunluğunu kaybettirdiler. Belediyelerimize çöreklenmek isteyen bir çete var. Biz bu çeteyi gayet iyi biliyor ve tanıyoruz. Eğer demokratik kamuoyu ve demokrasi güçleri buna sessiz kalırsa bu çete bundan cesaret alarak ileride aynı gasp yöntemini batıda da uygular."

"İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS DEĞİL, İŞKENCECİYE SINIRSIZ TOLERANS"

"‘İşkenceye sıfır tolerans’ diyen AKP iktidarının sorumluluğunda yaşanıyor Halfeti işkencesi. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ değil, işkenceciye sınırsız tolerans anlayışıyla karşı karşıyayız. Uluslararası Af Örgütü çağrıda bulunurken, İngiltere’nin en büyük sendikası “Kendi yurttaşına işkence yapan Türkiye’yi durdurun” çağrısı yaparken, hükümetten şu ana kadar hiçbir şekilde sesin çıkmamasını da hayretle izliyor ve buna tanık oluyoruz."

"Buradan hükümeti uyarıyor ve çağrı yapıyoruz: Halfeti’den elinizi çekin. Halfeti’deki işkenceciler hakkında derhal gereğini yapın. Urfa’daki mülki amir ve emniyet yetkililerini derhal görevden alın ve işkencecileri yargı önüne çıkarın." 

"KADINLARI KORUMAYAN HÜKÜMET CİNAYETLERİN BİRİNCİL SORUMLUSUDUR"

"Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki kadına yönelik cinayeti işleyen hiçbir faili yalnız değildir. Bu failler medya başta olmak üzere tüm ideolojik devlet aygıtları ile normalleştirilen kadına yönelik şiddet bilinci ile hareket etmektedirler. Çok açık ifade etmek isterim ki kadın cinayetlerini önleyici tedbirleri almayan, kadınları korumayan hükümet birincil sorumludur!"

"Bizler; sömüren, saldıran, katleden erkeklik anlayışını mutlaka ama mutlaka sonlandıracağız. Onun yerine eşit bir yaşamın yasalarıyla anlam bulmuş büyük insanlığı yeşerteceğiz. Bu bizim bütün kadınlara sözümüzdür."

GEZİ DİRENİŞİ

"Bugün Gezi Direnişi'nin başladığı gün arkadaşlar. Buradan bütün hayatını kaybedenleri anıyorum ve cezaevindeki Sırrı Süreyya Önder'e de selam gönderiyorum." (Evrensel WebTV)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boşandığı eşi konuşmak istemeyince tabancayla yaraladı

SONRAKİ HABER

Urfa Barosu: Başsavcılık Halfeti'deki işkenceyi soruşturduğunu belirtti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa