27 Mayıs 2019 17:24

CHP’li Karabat: İstanbul Havalimanı satılacak mı?

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Havalimanı ile ilgili Meclis'e soru önergesi vererek aksayan hava trafiğini ve satış iddialarını sordu.

İstanbul Havalimanı | Fotoğraf: İGA

Paylaş

AKP’nin, yıllardır reklamını yaptığı 3. Havalimanı’nda uçuşlar aksıyor. Bu sorunlar tartışılırken havaalanının yabancılara satacağı iddiası gündeme geldi. Konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, hem aksayan hava trafiği hem de satış iddiaları ile ilgili açıklama yayımladı.

"YENİ HAVAALANINDA UÇUŞLAR YAPILAMIYOR"

Açıldığı günden bu yana sorunlarıyla gündemden düşmeyen İstanbul Havalimanı'nda 17 Mayıs’ta hava koşulları nedeniyle hava trafiğinde aksaklıklar yaşandı. Birçok uçağın uzun süre havada tur atmak zorunda kaldığı ve bazı uçakların da Çorlu Havalimanı'na yönlendirildiğini ifade eden CHP’li Karabat, yaşanan aksaklıkların ciddi bir külfete neden olurken bir taraftan da hava kirliliğini artırdığını söyledi.

"UYARILAR DİKKATE ALINMADI"

Karabat, “Bu havaalanının daha temelleri atılmadan bugün yaşanan pek çok soruna işaret ettik. Konu uzmanları ve STK’ler önemli uyarılar yaptı. Ancak olaya salt rant ve propaganda gözüyle bakan AKP hükümeti hiçbir uyarıyı dikkate almadı” dedi.

"Havalimanı faaliyete girmeden önce hatta daha gündeme geldiği ilk zamanlardan itibaren uzmanlarca alanın uçuşa uygun olmayan bir bölgeye kurulduğu eleştirileri gündeme gelmişti. Konuyla ilgili 2014 yılında TMMOB’un Havalimanı Çalışma Grubunun yaptığı çalışmada dile getirilen neredeyse tüm sorunlar karşımıza çıkıyor" diyen Karabat, iktidar sözcülerinin öngörüsüz, hesapsız ve dayatmacı bir anlayışla hareket ettiklerini söyledi.

"ZARAR VATANDAŞA YÜKLENECEK"

Türk Hava Kurumu Teknik Birimi'nin de 3. Havalimanı projesine onay veremediği hatırlatan Karabat, “Mayıs yaşanan hava muhalefetinin sonbahar ve kış aylarında daha da büyüyeceğini öngörebiliriz. Kaldı ki bu havalimanının ilk yıl 90 milyon, ikinci yıl 120 milyon ve üçüncü yıl 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşma hedefi söz konusu. Kuşkusuz yaşanan aksilikler hedefleri tutturmayı da olumsuz etkileyecek. İşletmeci firmaya verilen yolcu garantisi gerçekleşmeyebileceği için de ciddi bir kamu zararı oluşabilir.” dedi.

HAVALİMANI SATILACAK MI?

Karabat, “Ülkede ekonomik krizin etkileri gittikçe hissedilirken, AKP Hükümeti bir taraftan kriz gerçeğini gizlemeye çalışırken öte yandan bu krizi bertaraf edebilmek için tartışmalı yollara başvuruyor. ‘yerli ve milli’ olduğunu iddia eden AKP’nin 3. havaalanının satışına dair haberleri yalanlamaması çok manidar!” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadıköy Belediyesinde anlaşma sağlandı

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa