27 Mayıs 2019 11:02
Son Güncellenme Tarihi: 27 Mayıs 2019 19:59

Trump: Japonya 105 adet F-35 almayı planlıyor

Japonya’da resmi temaslarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Japonya'nın 105 adet F-35 alacağını açıkladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya'nın yeni imparatoru Naruhito ile bir araya geldi. Japonya’nın 105 adet F-35 almayı planladığını söyleyen, Trump İran'a da mesaj verdi. Trump, "İran isterse görüşebiliriz" dedi.

Dört günlük resmi ziyaret için Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, İmparatorluk Sarayının avlusunda düzenlenen karşılama töreninde Japon İmparator Naruhito ile kırmızı halı üzerinde yürüdü.

Japon İmparator Naruhito ve İmparatoriçe Masako ile fotoğraf çektiren Donald Trump ve eşi Melania Trump, birbirlerine çeşitli hediyeler sundu. Trump, İmparator Naruhito ile 1 Mayıs'ta tahta çıktığından bu yana bir araya gelen ilk devlet lideri oldu.

TRUMP-ABE GÖRÜŞMESİ

İmparotor Naruhito ile görüşmesinin ardından Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Akasaka Sarayında görüşen Trump, Abe ile “Birbirlerini çok iyi anladıklarını” belirtti.

Trump, “(ABD-Japonya arasındaki) Ticaret dengesizliği üzerinde çalışıyoruz” dedi. Japon Başbakan Abe ile İran ile ilgili görüştüklerini söyleyen Trump, “Kimse korkunç şeylerin olduğunu görmek istemez, özellikle de ben” ifadesini kullandı.

"İRAN İSTERSE GÖRÜŞÜRÜZ"

Abe'nin İran ile çok iyi bir ilişkisi olduğunu ifade eden Trump, “İran'ın görüşmek isteyeceğine inanıyorum ve eğer görüşmek isterlerse görüşürüz” diye konuştu.

Trump, ayrıca, Abe ile uzay araştırmalarında iş birliği yapmak konusunda mutabık olduklarını dile getirdi.

Abe de Trump’ın Japonya’yı ziyareti ile iki ülke arasındaki bağın “sağlamlaştığını” söyledi.

Ayrıntı vermeyen ancak birtakım konularda ABD ile ‘el ele yürümekten’ bahseden Abe, Japonya'nın, ABD'nin bazı eyaletlerinde ‘yeni yatırımlar’ yapacağını ifade etti.

"JAPONYA 105 ADET F-35 ALMAYI PLANLIYOR"

Trump, Akasaka Sarayı’nda Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Japonya’nın 105 adet F-35 almayı planladığını söyleyen, Trump, Japonya tarafından verilen bu siparişin şimdiye kadarki en büyük filo siparişi olduğunu söyledi.

TRUMP ABE İLE GOLF OYNAYIP OTOMOTİV PATRONLARIYLA BULUŞMUŞTU

Cumartesi günü geldiği Tokyo'da, dün, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile golf oynayan Trump, Ryogoku Kokigikan salonunda yapılan Japonya'nın geleneksel sporlarından sumo güreşinin şampiyonasını izlemişti.

Trump önceki gün Toyota, Nissan, Honda, SoftBank ve Rakuten gibi Japon firmalarının temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelmişti. Trump, burada yaptığı açıklamada, ABD'de yatırım yapmak için daha iyi bir zaman olmadığını söylemişti. Trump ayrıca, iki ülke arasındaki ticari dengesizliğine yönelik adalete dayalı, iki ülkenin de yarar sağlayacağı bir anlaşma yapmak istediğini dile getirmişti. (Tokyo/AA)

ÖNCEKİ HABER

Vedat Muriqi transferi: Gündemde Fenerbahçe var, resmi teklif Toulouse'dan geldi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa