Yine savaşta birleştiler

Yine savaşta birleştiler

Kürt sorununda çözümsüzlüğün ve savaş politikalarına devamın bir diğer adı olan, Irak Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik sınır ötesi tezkere AKP, CHP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla 1 yıl daha uzatıldı.Başbakanlık tezkeresini 1 yıl daha uzatmak üzere toplanan genel kurulu TBMM Başkanvekili Sadık

Başbakanlık tezkeresini 1 yıl daha uzatmak üzere toplanan genel kurulu TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetti.

IRAK UYARMIŞTI

Irak Hükümeti, geçtiğimiz günlerde "Türkiye’ye ait askeri üslerin kapatılması ve yabancı güçlerin Irak topraklarına girişinin yasaklanması" şeklinde karar almıştı. Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbag konuyla ilgili, “Bakanlar Kurulu kendi topraklarındaki yabancı üsler ve birlikleri çıkarmaya ve yabancı güçlerin Irak topraklarına girmesini yasaklamaya karar verdi” demişti.

2007'DEN BU YANA HER YIL UZATILIYOR

AKP, CHP ve MHP'li milletvekillerinin bu uyarıyı dikkate almadığı gözlenirken, Federal Kürdistan Bölgesi'ni hedef alan tezkere 1 yıl daha uzatılmış oldu. AKP, 2007'den bu yana her yıl tezkereyi uzatıyor. 

Suriye'ye yönelik tezkereye karşı çıkan CHP'nin Irak Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik tavrının yine değişmemesi de dikkat çekti. (ANKARA)


BULDAN: TEZKERE KATLİAMLARI GETİRDİ

Tezkere görüşmelerinde BDP adına Grup Başkanvekili Pervin Buldan konuştu. Buldan, her yasama yılında ilk olarak sınır ötesi tezkerenin görüşülmesini eleştirerek, "Bu durum TBMM açısından adeta her yıl tekrarlanan bir rutin haline gelmiştir. Meclis'in yasama yılı başlarken ilk mesaisini savaş hazırlıkları için harcaması çok hazin bir durum olduğu kadar Türkiye'nin yakın tarihine bakıldığı zaman asla anlaşılabilecek, akılla izah edilebilecek bir durum değildir" dedi. 1950 yılından günümüze kadar TBMM'den 32 kez tezkere çıkarıldığını söyleyen Buldan, bunlardan 27'sinin Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik olduğunu belirtti. PKK kamplarının ilk kez 1983 yılında bombalanmaya başlandığını belirten Buldan, "Uluslararası hukuka aykırı olarak kimyasallar ve uluslararası sözleşmelere aykırı silahlar kullanıldı. Binlerce asker ve gerillanın yanı sıra sivil insanlar da bu operasyonlar sırasında öldürüldü" diye konuştu.

KATLEDİLEN SİVİLLERİ HATIRLATTI

17 Ağustos 2011 tarihinde TSK tarafından Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik başlatılan harekatta aralarında bebeklerin de bulunduğu sivillerin katledildiğini hatırlatan Buldan, "Sivil araçları ile seyahat ederken Türk savaş uçakları tarafından bombalanan araçta 7 kişilik bir aile katledildi. Paramparça edilmiş kadın ve çocukların o dehşet veren görüntülerini bugün bu tezkereyi onaylayacakların hatırlamadıklarını sanmaktayım. Nitekim Türk Hava Kuvvetleri tarafından hava bombardımanı ile katledilen 34 Roboskili yurttaşımızın katliamı bir sınır ötesi operasyon vahşetidir. Ve bu durum TBMM'yi meşgul etmediği gibi 'bir operasyon kazasıdır devletimizin canı sağ olsun, komutanlarımıza zeval gelmesin' hesabı ile sumen altı edilmiştir" dedi.

ÇÖZÜMSÜZLÜK OLAĞANLAŞTIRILDI

Operasyonlardan varlık gösteren bütün canlıların etkilendiğini söyleyen Buldan, binlerce hektarlık orman alanının küle çevrildiğini, bölgede yaşayan canlıların da ölüme sürüklendiğini kaydetti. "28 yılda 27 sınır ötesi operasyonla PKK'yi etkisiz hale getirebildiniz mi?" sorusunu soran Buldan, "Kendi ülkenizde ayaklanmış milyonları ikna edebildiniz mi Türk olmaya, mutlu olmaya, devletine duacı olmaya? Yaktınız, yıktınız, işkence ettiniz. Olmadı götürdünüz kaybettiniz, mahkemelerle zaman harcamadınız katlettiniz, cezaevlerini insanı soluksuz bırakacak kadar doldurdunuz" diye belirtti. Buldan, "Savaşın milyar dolarlık maliyeti Türkiye halklarını daha da fakirleştirmiştir. Göçler, sürgünler ve şiddet sarmalı toplumsal çöküntüye neden olmuştur. Çözümsüzlük Filistin İsrail örneğinde nasıl olağanlaştırıldı ise Türkiye'de de aynı şekilde içine saplanılan bu çözümsüzlük ve ölümler olağanlaştırılmıştır" diye kaydetti.


TEZKERENİN ÇÖZÜME HİZMET ETTİĞİ GÖRÜLMEDİ

TBMM, bugüne kadar hükümetlere 32 kez sınır ötesi tezkereye izni verdi. Bunların 27'si Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelikti.

Türkiye’nin tarihine baktığımızda yurt dışına asker gönderme konusunda ilk izin, 1950 yılında Kore’ye asker gönderilmesi için verildi. Kore savaşı ile Türkiye, ABD’nin ardından askeri kara gücünü Kore’ye gönderme kararı alan ikinci ülke oldu ve bu kararı NATO’ya katılmasında etkili oldu.

Türkiye daha sonra da birçok defa dünyanın farklı ülkelerine asker gönderdi. Çoğu BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda ve farklı tarihlerde gerçekleşen tezkerelerden birkaçı ise şöyle: Kıbrıs, Bosna Hersek, Afganistan, Somali, Aden Körfezi, El Halil (İsrail işgali altındaki Filistin toprağı), Arnavutluk, Kosova, Kongo, Lübnan ve Irak (Körfez Savaşı sırasında ve daha sonra birçok defa).

KABUL EDİLMEYEN DE OLDU

1 Mart 2003’de Meclis Genel Kurulu’na gelen Irak Savaşı nedeniyle ‘yurt dışına asker gönderilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye’de bulunabilmesi’ne yetki isteyen tezkere, Genel Kurulda salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle kabul edilmedi. O dönem AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Abdullah Gül de tezkerenin geçmemesinden duydukları rahatsızlığı gizlememişlerdi.  

www.evrensel.net