‘Sosyal adaletçi’ patron sendika istemiyor

‘Sosyal adaletçi’ patron sendika istemiyor

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinde ofset, kuşe kâğıt üreten Alkim Kağıt Fabrikası işçilerinin direnişi 44. gününde devam ediyor. Selüloz-İş Sendikasında örgütlendikten sonra ekonomik kriz nedeniyle küçülmeye gidileceği iddia edilerek işlerine son verilen 14 işçi fabrika önünde direnişlerin

Ürgen Tepe

KÜÇÜLME YOK YÜZDE 310 ORANINDA KÂR ARTIŞI VAR

Yeni Şafak gazetesinin 22 Mart 2012 tarihli haberi ise fabrikanın küçülmeye gittiğini yalanlıyor. Haber şöyle; “Bir önceki yıl 3.7 milyon TL kâr elde eden Alkim Kağıt (ALKA) 2011 yılında kârlılığını yüzde 310 oranında arttırarak 15.2 milyon TL seviyesine yükseltti.

Alkim Kağıt üretim kapasitesini yüzde 20 arttırırken, maliyetlerde de yüzde 4 civarında bir azalma sağladı. ALKA’nın rekabet gücünü arttıran kapasite artırım yatırımı ciroda yüzde 18 oranında artış sağladı. Alkim Kağıt, piyasadaki yüzde 22 olan pazar payını da yüzde 50’den fazla büyüterek yüzde 35’e yükseltti. 2011 Mart ayı sonunda tamamlanan yatırımla ana üretim hattındaki kağıt üretim makinesinin kapasitesi yüzde 20 artarak, 90 bin ton/yıla yükseltildi. Alkim Kağıt’ın Kemalpaşa’daki tesislerinde üretim miktarı bu kapasite artırımı sonucunda günde 280 tona yükseldi. 7 milyon TL’yi bulan yatırımda, makine ve ekipman ile ilgili ilaveler İtalyan PMT firması; elektrifikasyon ve kontrol ile ilgili modernizasyon ise Alman Siemens tarafından yapıldı”.
İşten çıkartmalardan sonra üretim hızını düşürmemek için vardiyaları 12 saate çıkaran fabrika haberi doğruluyor.

SOSYAL ADALETÇİ PATRON!

Sabah Gazetesi’ne verdiği röportajda Fabrika sahibi Cihat Kora’ya sorulan, “Sigortasız tek işçi çalıştırmıyorsunuz. Sol görüşlü bir patron musunuz?’’ sorusuna, “Sosyal adaletçiyiz. Sosyal adalet olmazsa olmaz ki! Memurların, işçilerin aldıkları paraya bakıyorum da ayıp ya! Politikacıların, patronların vicdanları hiç mi sızlamıyor? Hep birlikte kazanıp, hep birlikte paylaşacağız. Biz çok zor bu günlere geldik ve geldiğimiz günleri unutmadık” cevabını veren Cihat Kora’nın sahibi olduğu Alkim Kağıt Fabrikası’na yeni işe giren işçi ise asgari ücret alıyor. Sendikalı olmak yasal bir hakken işçileri işten atmanın sosyal adaletin neresinde olduğu soruyor işçiler.

İŞÇİLER DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYOR

Türk-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi Adnan Uyar İzmir’deki sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana olan herkesi Alkim Kağıt işçileri ile dayanışmaya çağırıyor. İçerdeki sendikalı işçilere yoğun baskıların yapıldığını söyleyen Uyar, İzmirlilerin duyarsız kalmaması çağrısında bulunuyor. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net