24 Mayıs 2019 19:46
Son Güncellenme Tarihi: 25 Mayıs 2019 03:19

ABD, Ortadoğu’ya bin 500 yeni asker gönderecek

ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu’ya yaklaşık bin 500 ilave asker gönderileceğini açıkladı. Pentagon askeri sevkiyatın detaylarını duyurdu.

Fotoğraf: ABD Ordusu

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu’ya yaklaşık bin 500 ilave asker gönderilmesini onayladığını açıkladı.

Beyaz Saray’ın bahçesinde Japonya’ya hareketinden önce gazetecilere açıklama yapan Trump, bölgeye gönderilecek yaklaşık bin 500 kişilik ilave askeri gücün Ortadoğu’daki Amerikan askerlerini ve görevlilerini “korumak” için olduğunu öne sürdü.

Trump’ın Ortadoğu’ya bin 500 asker gönderilmesini onaylamasının ardından Koramiral Gilday ve Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşar Vekili Katie Wheelbarger Pentagon'da ortak basın toplantısı düzenledi. 

"İRAN'IN MESAJIMIZI ALDIĞINI UMUYORUZ"

Söz konusu ilave asker kararıyla ilgili detayları açıklayan ABD Genelkurmay Başkanlığı Kurmay Direktörü Koramiral Michael Gilday ilave asker talebinin ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie tarafından geldiğini ve gelecek hafta itibariyle askerlerin bölgeye sevk edilmiş olacağını açıkladı. Gilday açıklamasında "İran'ın mesajımızı aldığını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Gilday'in açıklamalarında şu ifadeler yer aldı: 

"Bu unsurlar, İran’ın seyir füzeleri, insansız hava araçları ve uçakları konusunda istihbarat toplamak için insanlı ve insansız hava araçları, füze tehditlerine karşı savunma için bir Patriot taburu, kuvvet koruma önlemlerini geliştirmek üzere bir mühendis birliği ve tehditlere karşılık verme seçeneklerimiz için daha derinlikli caydırıcılık sağlaması için bir savaş uçağı filosundan oluşuyor. Tüm bunlar yaklaşık bin 500 asker demek oluyor."

"(Bin 500 askerin) Bunların 600'ü zaten bölgedeki Patriot taburuna bağlı askerlerden oluşacak, bunların görevleri uzatılacak. Dolayısıyla yeni gönderilen asker sayısı binin altında"

"PATRIOT TABURUNUN GÖREV SÜRESİ UZATILDI"

ABD'nin geçen haftalarda bölgeye bir Patriot bataryasını gönderdiğini hatırlatan Gilday, bölgede görev süresi dolan 4 Patriot bataryasından oluşan Patriot taburunun ise görev süresinin uzatıldığını kaydetti. 

Geçtiğimiz haftalarda körfezde yakıt tankerlerine ve Suudi Arabistan’daki petrol boru hatlarına yapılan saldırıların İran Devrim Muhafızlarınca gerçekleştirildiğini ileri süren Koramiral Gilday, Irak’ın Bağdat kentine yönelik roket saldırısının da İran destekli güçlerce yapıldığını iddia etti. 

İran’ın aktif olarak saldırı hazırlığında olduğunu savunan Gilday, bölgeye yapılan sevkiyata ilişkin, "İran’ın mesajımızı aldığını umuyoruz" diye konuştu. 

3 Mayıs’ta İran’ın saldırı hazırlığında olduğuna dair istihbarat aldıklarını ileri süren ve İran’a üçüncü bir ülke üzerinden ulaştıklarını söyleyen Gilday, "İran’ın mesajı aldığını teyit ettikten sonra, uçak gemisi grubunun yönünü değiştirdik. Bölgeye bombardıman uçakları ve Partiot bataryasını sevk ettik. Bunu da kamuya açık bir şekilde ilan ettik. Böylece bir şeyleri provoke etmeye çalışmadığımızı, sadece İran’ın bizi tehdit ettiğine dair işaretlere yanıt verdiğimizi ortaya koyduk" diye konuştu. 

GAZETECİLERİN KANIT TALEBİNE "GİZLİLİK" SAVUNMASI

Gazetecilerin, İran tehditlerine yönelik kanıt talebini gizlilik kurallarını öne sürerek geçiştiren Koramiral, ellerindeki istihbarata güvenlerinin tam olduğunu savundu. 

Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşar Vekili Katie Wheelbarger ise "Gönderilen bu ek kuvveti çatışmayı teşvik eden bir adım olarak değil, daha çok savunma amaçlı olarak görüyoruz." diye konuştu. Wheelbarger, ABD’nin İran’a yönelik baskıyı artırarak müzakere masasına çekmeye çalıştıklarını ileri sürdü. 

"GEREKİRSE EK UNSUR GÖNDERME MÜMKÜN"

Gönderilecek askerlerin ilk sevkiyat olduğu ve bunun devamının gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Wheelbarger, "Tabii ki tehditleri ve kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını takip etmeye devam edeceğiz. Onların güvenliği için ek unsur ve kabiliyet gerekirse o zaman değerlendiririz" dedi. 

Wheelbarger, bölgeye gönderilen askerlerin nerede konuşlandırılacağına dair bilgi vermezken, "Bu askerler Irak ve Suriye’ye sevk edilmeyecek" ifadesini kullanması dikkati çekti. 

ABD’nin Ortadoğu’da toplam 70 bin askeri bulunuyor.

ABD, iki hafta önce USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile nükleer kapasiteli 4 adet B-52 bombardıman uçağından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne sevk etmişti. Trump pazar günü Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "İran savaş isterse bu İran'ın resmen sonu olur. Hiçbir zaman ABD'yi tehdit etme" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP ve MHP: İnşaattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi?

SONRAKİ HABER

Emek Partisi Yöneticisi Molla Ali Barsan, mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa