11 Ekim 2012 18:20

Emperyalistler, Suriye için Türkiye’yi kullanıyor

TÜRKİYE ile Suriye arasındaki ilişkileri daha da gerginleştiren savaş tezkeresinin Meclisten geçmesi, Kocaeli Üniversitesi’nde de tepki topladı.Hükümetin dış politikasına eleştiriler yönelten öğrenci ve akademisyenler, bölgede çıkacak olası bir savaşın Türkiye halklarının yararına olmadığını kaydetti.BU DU

Emperyalistler, Suriye için Türkiye’yi kullanıyor

Paylaş
Diren Çelik / H. Gültekin Kozan

TÜRKİYE ile Suriye arasındaki ilişkileri daha da gerginleştiren savaş tezkeresinin Meclisten geçmesi, Kocaeli Üniversitesi’nde de tepki topladı.
Hükümetin dış politikasına eleştiriler yönelten öğrenci ve akademisyenler, bölgede çıkacak olası bir savaşın Türkiye halklarının yararına olmadığını kaydetti.

BU DURUMA NASIL GELDİK?

Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Seydi Çelik, Türkiye’nin Suriye ile çok hızlı değişen ilişkilerini sorgulayarak, “Sıfır sorun politikasından bir anda ‘10 numara sorun’ politikasına nasıl geldik? Bu takdire şayan politika ile cumhuriyetin ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ politikası yerle bir edilmiştir” dedi.

VEKİLLERE TEPKİ

Olası bir savaşta gençlerin cepheye sürüleceğini belirten Çelik, “Dost ülke ile bizim gençlerimiz savaştırılacak. Savaş tezkeresi çıkaran vekillerin çocukları, yakınları savaşmayacak elbette” sözleriyle tezkereye evet oyu veren vekillere tepki gösterdi.

‘TEZKERENİN UCU AÇIK’

Tezkerenin içerik bakımından da sorunlu olduğunu belirten Çelik, “…Hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla…’ deniliyor.
Yani her konuda hükümete sınırsız takdir ve yetki veriliyor. Ucu açık ve keyfiyet veren bir tezkere. Kullanılıp kullanılmayacağı ayrı bir tartışma ama bu kadar sınırsız bir tezkere olmamalıydı” ifadelerini kullandı.
(Kocaeli/EVRENSEL)


BU SAVAŞA GİTMEM ÇÜNKÜ...

İktisat Bölümü Öğrencisi Burak Şentürk de tezkere kararının alelacele verilmesine tepkili.

“Kurtuluş Savaşı gibi olağanüstü bir durum olur, seve seve savaşırım” diyen Şentürk, “Dış mihraklar uğruna canımı vermem, o yüzden savaşa gitmem. Bir daha ben bu hayatı yaşamayacağım. Bu bizim savaşımız değil” yorumunda bulundu.

‘TÜRKİYE KULLANILIYOR’

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğrencisi aynı zamanda Hataylı olan bir genç ise “Bugüne kadar Hatay’da yaşayan halklar hiç bu kadar birbirlerine düşmemişti” sözleriyle memleketindeki durumu gözler önüne serdi.

Tezkeredeki belirsizlikler nedeniyle “3. dünya savaşının bile çıkartılabileceğini” belirten Hataylı öğrenci, “Bu tezkere bir gecenin ürünü de değil zaten, çok önceden planlanmış bir şey.

Emperyalist güçler Suriye’yi ele geçirmek uğruna Türkiye’yi kullanıyor. Türkiye’de kardeş kanı dökmeye bütün gücüyle ortak oluyor” ifadelerini kullandı.


MÜSLÜMAN MÜSLÜMANA KURŞUN SIKAR MI?

AKP’nin Ortadoğu’da padişahlık hayallerine kapıldığını dile getiren Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Ali Avcı ise şunları söyledi: “Yarın öbür gün savaş başlasa ben asla askere gitmem. Müslüman Müslüman’a kurşun sıkmaz derler, dindar olmakla övünen AKP ise bu gerçeği görmezden geliyor.”  “Bu tezkereyi çıkaranlar kendi çocuklarını askere gönderecek mi?” diye soran Avcı, hükümetin yanlış bir politika izlediğini şu sözlerle dile getirdi: “Seçimlerde %50’la iktidara gelen AKP diktatör gibi davranmakta. AKP bir gecede çıkardığı tezkereyi diğer %50’lik kesime sormadı. Ben ne dersem o olur diyor ve öyle davranıyor. Daha düne kadar Esad ile Kaddafi ile el ele dolaşan, dostum diyen Başbakan şimdi eski dostlarının arkasından saldırıyor. Bu ikiyüzlü politika değil de nedir?”

ATILAN HER ADIM KÜRTLERLE BAĞLANTILI

Akademisyenler kadar öğrenciler de gelişmelere tepkili. Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi Öğrencisi Oktay Yoğurtçu, Suriye’deki Kürt güçlerinin mücadelesinin hükümeti tedirgin ettiğini belirterek, “Ortadoğu’da Türkiye’nin attığı her adım Kürtlerle bağlantılı. Orada var olan Kürt mücadelesi de hükümeti telaşa düşürmektedir. Hükümet o yüzden daha hırçın davranıyor” değerlendirmesinde bulundu.
Hükümet politikalarının ABD tarafından belirlendiğini söyleyen Yoğurtçu, “Dış mihrakların yönlendirmesi bariz bir şekilde ortadayken bu savaşı neden biz yapalım? Bu savaş Ortadoğu’da sınırları çizenlerin savaşıdır, bu halkın değil” dedi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Sanat özgürlüğü sever’

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa