23 Mayıs 2019 16:41
Son Güncellenme Tarihi: 24 Mayıs 2019 02:50

ABD’nin Ortadoğu’ya 10 bin asker daha göndereceği iddiası yalanlandı

ABD’nin Ortadoğu’ya 10 bin asker daha göndermeyi planladığı iddia edildi. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan iddiayı yalanladı.

ARŞİV | Fotoğraf: Staff Sgt. Brian Barbour/ABD ordusu

Paylaş

ABD’nin Ortadoğu’ya ilave 10 bin asker gönderme planını tartıştığı ileri sürüldü. Associated Press (AP) haber ajansına konuşan ABD’li yetkililer, Pentagon’un Beyaz Saray’a Ortadoğu’ya ilave 10 bin asker gönderme planını sunduğunu söyledi. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise iddiayı yalanladı.

10 gün önce New York Times, Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan’ın Trump yönetimine İran’ın nükleer silah geliştirmeye imkan veren faaliyetleri ilerletmesi ya da ABD güçlerine saldırması halinde Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderilmesine dair plan sunduğunu yazmış, Trump ise böyle bir plan olduğunu yalanlamıştı.

‘NİHAİ KARAR VERİLMEDİ’

AP’ye konuşan ABD’li yetkililer, henüz nihai kararın verilmediğini ve önerilen 10 bin askerin tamamını ya da bir kısmını göndermeye Beyaz Saray’ın onay verip vermeyeceğinin belli olmadığını belirtti.

Planın İran’dan kaynaklanan yeni bir tehdide karşılık olmadığını, bölgede güvenliği takviye etmeye yönelik olduğunu ileri süren ABD’li yetkililer, ilave birlik yollanırsa bunların savunma güçleri olacağını, ilave Patriot hava savunma sistemlerinin, savaş gemilerinin gönderilmesinin ve İran’ı “gözlemleme” çabalarının artırılmasının da gündemde olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise iddiayı yalanladı. Ortadoğu'ya 5 bin veya 10 bin asker gönderecekleri iddialarının doğru olmadığını ifade eden Shanahan ancak ek kuvvet göndermelerinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

ASKERİ YIĞINAK

Bu ayın başında bölgeye uçak gemisi muharebe grubu, 4 B-52 uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı ve Patriot bataryası gönderme kararını açıklayan Trump yönetimi, ardından İran’ın komşusu Irak’tan İran bağlantılı milis güçlerden kaynaklanan tehdit iddiası ortaya atarak elzem görevdekiler hariç tüm personelini çekmişti.

Geçen yıl İran’la nükleer anlaşmadan çekilen ABD, ardından İran’a ağır ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamış, İran Devrim Muhafızlarını da ‘yabancı terör örgütü’ ilan etmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Prof. Dr. Yeldan: Yönetim hataları ekonomiyi derin krize sürükledi

SONRAKİ HABER

Adana'da eylem hazırlığında olduğu iddia edilen 4 IŞİD'li yakalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa