23 Mayıs 2019 14:32

Yılmazköylüler şirkete yine JES borusu döşetmedi

Aydın Yılmazköy'de halk su kanallarına boru döşemeye çalışan JES şirketinin karşısına dikildi. Şirketin izinsiz çalışma yürüttüğü belirtiliyor.

Fotoğraf: Şermin Çetin

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

Aydın'a birkaç kilometre uzaklıktaki Yılmazköy Mahallesi'nde halkın jeotermal enerji santrallerine (JES) karşı mücadelesi devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde JES şirketinin su kanallarına boru döşemesine engel olan köylüler, bugün tekrar aynı işlemi yapmak isteyen şirketin karşısına dikildiler.

ŞİRKET İZİNSİZ ÇALIŞIYOR

Yılmazköy sakinlerinden Aydın Çevre ve Kültür Platformu üyesi Şermin Çetin, şirket kamyonlarının sabah saatlerinde tekrar geldiğinin öğrenilmesi üzerine köylülerin çalışma yapılan yere gidip boruların döşenmesine engel olduklarını söyledi. Şirketin bölgede izinsiz çalışma yaptığını, bu nedenle geçtiğimiz günlerde çalışmasının köylüler tarafından durdurulduğunu belirten Çetin, "Bugün şirket araçları yine gelince jandarmayı arayarak olay yerine gittik. Boruları kamyonlara yüklemişler, kepçelerle boruları su kanallarının üstüne döşemek istiyorlardı. Köylüler buna izin vermediler" sözleriyle yaşananları anlattı.

KAYMAKAM "BİZİMLE ALAKASI YOK" DİYOR

Birkaç köylünün jandarma komutanı ile birlikte Kaymakamlığa gittiklerini aktaran Çetin, kaymakam bu durumun kendileriyle alakası olmadığını, Yatırım İzleme ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sorumluluğunda olduğunu söylediğini ifade etti. Daha sonra AYÇEP Başkanı Mehmet Vergiliyle birlikte DSİ'ye gittiklerini belirten Çetin, "DSİ bizim sadece kanal yolunun geçişine dair bir protokolümüz var dedi. Protokolde ise Mart ile Ekimin 15'i arasında kanallarda sulama sezonu olduğu için herhangi bir çalışma yapılamayacağı yazıyor. Nazilli Sulama Birliğinden birileri gelip tespit ettikten sonra işlemi bu karara istinaden durduracağız" dedi. Köylülerin kanalların başında şirketin çalışma yapmasını engellemek için beklediklerini dile getiren Çetin, "Sadece bir tane boru dikebilmişler. Doğu tarafında boruların döşenmesini tamamlamışlar ama annemlerin de tarlasının olduğu batı tarafında köylülerin gelmesi nedeniyle sadece bir tanesini dikebilmişler" dedi.

DSİ İLE JES ŞİRKETİ ARASINDAKİ PROTOKOL

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ile JES şirketi Ken Kipaş arasında 31.12.2018 tarihinde yapılan protokolle Yılmazköy Dikilitaş mevkiindeki bazı kanalların üretim lisansı süresi olan (04.08.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere) 24 yıl 11 ay 2 gün firma lehine irtifak hakkı tesis edildiği görülüyor.  Protokolde şirketin kanal üzerinde ve kanal altında yapılacak imalatlar sulamanın aksamaması için sulama sezonu dışında (15 Ekim-15 Mart) yapılacaktır" deniyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargıtay Emrah Serbes'e verilen hapis cezasını onadı

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...