22 Mayıs 2019 17:09

CHP’li Kaplan’dan Şahinbey Belediyesinin açıklamasına tepki

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Eyüp Dal’ın intiharına ilişkin belediye yönetiminden gelen açıklamaya tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

CHP Gaziantep Milletvekili, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi İrfan Kaplan, işsizlik nedeniyle kendini yakarak intihar eden Eyüp Dal ile ilgili Şahinbey Belediyesi’nin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de çığ gibi büyüyen işsizliği, ekonomik krizi ve buna bağlı olarak artan intiharlara dikkat çekerek AKP Hükümetini eleştirdi.

‘SON BİR YILDA 1 MİLYON 376 KİŞİ İŞSİZ KALDI’

Ekonomik krizin, artan işsizliğin vatandaşları bunalıma soktuğunu söyleyen Kaplan; “Bana her gün onlarca kişiden SMS geliyor, onlarca kişi arıyor. İnsanlar evine ekmek götüremeyecek noktaya geldi. İşsizlik ve ekonomik bunalım yüzünden intihar eden vatandaşlarımızı her gün haberlerde izliyoruz. Bu alışılabilecek bir şey değil. Bu üstü kapatılacak bir şey değil. Bu Türkiye gerçeği, bu Gaziantep gerçeği. Tablo ortada. İşsizlik son yılların en üst seviyesine gelmiş durumda. Son bir yılda 1 milyon 376 bin kişi işsiz kaldı. Dün grup toplantımızda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi şu an ülkemizde 8 milyon 475 kişi işsiz” dedi.

‘SARAYLARINDA ZEVKİ SEFA SÜRENLER AKŞAM YATAĞA AÇ GİRENLERİ ANLAYABİLİRLER Mİ?’

Kaplan “Saraylarında zevk-i sefa sürenler, akşam yatağa aç girenleri anlayabilir mi? Tok açın halinden anlayabilir mi? Çocuğuna pantolon alamayan babanın intiharını anlayabilirler mi? İş bulamadığı için çaresizlikten kendini yakarak intihar eden Gaziantepli Hemşerimiz Eyüp Dal’ın haberi ciğerimizi yaktı” dedi.

‘SİZİN ADINIZA UTANÇ DUYUYORUM! VİCDANINIZ RAHAT MI?’

Şahinbey Belediyesinin açıklamasına sert tepki gösteren Kaplan, “AKP’li Şahinbey Belediyesi’nin Eyüp Dal için yaptığı açıklama skandal. Eyüp Dal evli ama çocuğu yokmuş. Anne babası sağmış ve evleri varmış. Babasının emekli maaşı varmış. 4 dönüm zeytin tarlaları varmış. Böyle bir açıklama olabilir mi? Bu nasıl bir vicdan, bu nasıl bir açıklama. Şahinbey Belediyesi’nin açıklamasında ‘Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etti’ diyor. İşsizlikten bunalıma giren intihar eden bir vatandaşa taziye ziyaretine gittiklerinde ‘sosyal inceleme’ de yaptıklarını söylüyorlar. Yani Şahinbey Belediyesi diyor ki bu vatandaşın babasının 2000 lira emekli maaşı var, babasının evi var o yüzden işe gerek yok. 33 yaşında gencecik bir insan canına kıymış. İşsizlikten canına kıymış. Belediye, neredeyse bu intiharı keyfi gören bir üslupla vatandaşları ve kamuoyunu bilgilendiriyor. Böyle bir açıklama kabul edilebilir mi? Vicdan bu açıklamanın neresinde? Ayıptır. Bu vatandaşın aklıyla, sabrıyla oynamaktır. Keşke sadece Allah’tan rahmet dileseydiniz. Ben sizin adınıza utanç duyuyorum ve yetkililere soruyorum vicdanınız gerçekten rahat mı?” ifadelerini kullandı.

Kaplan, bu olayın yakından takipçisi olacağını belirterek, böyle olayların bir daha yaşanmamasını diledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kızılay'da inşaat iskelesi çöktü: Yoldan geçen 2 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...