22 Mayıs 2019 15:24

"Kamu kaynakları iktidara yakın medyaya mı aktarılıyor?"

CHP, iktidara yakın medyaya aktarılan kamu kaynakları hakkında Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, medyaya aktarılan kamu kaynakları hakkında Meclis'e araştırma önergesi verdi. Kamu bankalarının yanı sıra kayyum yönetimine devredilip TMSF bünyesine alınan 900'ü aşkın özel şirketin reklam harcamalarının tamamının iktidar medyasına akıtıldığını ifade etti. Reklam bütçelerine akıtılan miktarın kamuoyu ile paylaşılmasını isteyen Toprak, 66 CHP milletvekilli imzası ile meclis başkanlığına verdi.

SANAL TİRAJ ÜZERİNDEN RESMİ İLAN

Toprak, THY uçaklarında iktidarın muhalif olarak gördüğü gazetelerin yasaklı olmasını  da gündeme getirerek THY'nin Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Evrensel, Milli Gazete, Yeni Asya, Korkusuz vb. gazeteleri uçaklara almadığını belirtti. Bunun yanında kamu bankaları, TOKİ, Emlak konut vb. iktidara bağlı kamu kuruluşlarının gerçek tirajları gizlenen ve okunmadığı için bedava dağıtılan iktidara yakın gazeteleri toplu şekilde satın aldıklarına da dikkat çeken Toprak, reklam bütçelerinin neredeyse tamamının bu yayın organlarına aktardıklarını, toplu alımlarla şişirilen sanal tiraj üzerinden bu medya kuruluşlarına Basın İlan Kurumundan resmi ilan akıtıldığını söyledi.

İKTİDAR TALİMATI DOĞRULTUSUNDA REKLAM BÜTÇESİ!

Halkın vergileriyle ve Hazinenin parasıyla iktidara yakın medyayı ayakta tutmak için kamu bankaları ve kuruluşlarının seferber edildiğini ifade eden Toprak, “Kredi borçları karşılığında Ziraat Bankası yönetimine geçen Turkcell, hazine ve alacaklı bankaların yönetimine geçen Türk Telekom gibi dev reklam bütçesine sahip telekomünikasyon kuruluşları da reklam bütçelerini iktidar talimatı doğrultusunda paylaştırmakta, medyaya sansürün ve ekonomik baskının aracı haline getirilmektedir. Kamu kaynaklarının toplu gazete alımlarıyla medyaya aktarımındaki tercihler ve reklam politikası ölçütlerinin ne olduğu, hangi kriterlere göre reklam dağıtıldığının kamuoyunca bilinmesi ve gerçeklerin açığa çıkarılması için Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz”dedi.(Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

3 yılda 180 hemşire intihar etti

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa