22 Mayıs 2019 19:08

Dün ‘kuvvetler ayrılığı’ diyen Erdoğan, bugün dava çağrısında bulundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YSK’nin İstanbul kararına tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu hakkında üstü kapalı dava çağrısında bulundu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hakim ve Savcı Kura Töreni'nde konuştu. Dünkü konuşmasında kuvvetler ayrı vurgusu yapan Erdoğan bugün üstü kapalı Kılıçdaroğlu hakkında dava çağrısında bulundu. Daha önce pek çok yargı kararı hakkında “Tanımıyorum, saygı duymuyorum” çıkışında bulunan Erdoğan bu kez yine “Şeriatın kestiği parmak acımaz” düsturuna sığındı.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun YSK kararına ilişkin tepkilerine değinen Erdoğan, “Bunlar öyle ileri gittiler ki bir küfretmedikleri kaldı; çete yaftasıyla hedef gösterilerek yapılan eleştirinin adı densizliktir, ahlaksızlık” dedi.

Daha önce pek çok dava sonucunda açıklanan kararı tanımadığını saygı duymadığını ifade eden Erdoğan, bugün ise “Ben de dahil, hiçbir yargı kurumu ve mensubu siyasetçinin, şahsın çıkarına göre karar vermekle mükellef değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu için “Ben bu zihniyeti ben huzurlarınızda şiddetle kınıyorum” diyen Erdoğan konuşmasının devamında “Bu tür kişileri politikanın yüz karaları olarak değerlendiriyorum. Siyaseti kuru gürültüyle üste çıkma vasıtası olarak görenlere en güzel dersi yine yargımızın vereceğine inanıyorum” diyerek üstü kapalı dava çağrısında da bulundu.

Dün akşam Mecliste düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Erdoğan, başkanlık sistemiyle kuvvetler ayrılığı ilkesinin daha belirgin hale geldiğini iddia etmiş ve “Milletimiz bugünü ve geleceğiyle tüm ilgili sorumluluğu da yetkiyi de görevi de kendi adına yasamada işte bu Meclise, yürütmede Cumhurbaşkanı olarak şahsıma, yargıda da yargı kurumlarına vermiştir. Yeni yönetim sistemimiz özellikle demokrasinin temelini oluşturan bu güçler arasındaki görev paylaşımını çok daha belirgin hale getirmiştir” demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kese kağıdı, yoğurt kapları, çerez ambalajlarına da para ödenecek mi?

SONRAKİ HABER

Rojavalı hakimler, IŞİD’lilerin yargılanması için yardım istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...