11 Ekim 2012 17:14

Dünya yazarlarının bir evi de Ordu’da

ORDU'da gelenekselleşen edebiyat günleri etkinliğinin üçüncüsü dev ediyor. 14 Ekim tarihine kadar sürecek olan 3. Uluslararası Edebiyat Festivali, Taşbaşı Kültür Merkezi'nde yapılan açılış programıyla start aldı.Bulgaristan, Güney Kore, İtalya, Romanya ve Yunanistan'dan gelen edebiyatçılar yanında T&

Dünya yazarlarının bir evi de Ordu’da

Paylaş

ORDU'da gelenekselleşen edebiyat günleri etkinliğinin üçüncüsü dev ediyor. 14 Ekim tarihine kadar sürecek olan 3. Uluslararası Edebiyat Festivali, Taşbaşı Kültür Merkezi'nde yapılan açılış programıyla start aldı.
Bulgaristan, Güney Kore, İtalya, Romanya ve Yunanistan'dan gelen edebiyatçılar yanında Türkiye'den gazetemiz yazarı Üstün Akmen, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, Doğan Hızlan, Hıfzı Topuz, Enver Aysever, Lale Mündür, Pınar Kür, Müge İplikçi gibi şair ve yazarların katılımı ile yapılacak etkinlikte yerel şair ve yazarlara da programda yer alıyor. Festivale PEN Türkiye Merkezi Başkanı Tarık Günersel, PEN Uluslar arası Yönetim Kurulu Üyesi ve Güney Kore PEN Başkanı Gil-won Lee, Rodos Uluslar arası Yazarlar ve Çevirmenler Merkezi Direktörü Nancy Tryposkoufi de katıldı.
Törende Doğan Hızlan'a Ordu Belediyesi tarafından 'Hemşehrilik Beratı' verildi.
3. Uluslararası Edebiyat Festivali kapsamında yazar ve şairler okul ve ilçe gezileri de yapacaklar. Panellerin yapılacağı festivalde yazar ve şairlerin okuyucuyla buluşması sağlanacak.
Taşbaşı Kültür Merkezi'nde yapılanan açılışta konuşan Festival Genel Direktörü Şinasi Tepe, 3.sü yapılan festivalin geçmişin deneyimleriyle daha kapsayıcı olduğunu vurguladı. Açılış nedeniyle konuklardan ve Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve Ordu Valisi Orhan Düzgün de birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından onarılan eski Ordu evlerinden biri 'Ordu Dünya Yazarlar Evi' olarak açılışı yapıldı. Açılıştan sonra şehir içinde yürüyüş yapıldı.

GÖÇ EDENLER İKİ TARAFTA DA SIKINTI ÇEKTİ

Doğan Hızlan'ın yönettiği 'Kentler arası kültürel etkileşim' konulu panelde Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Drama Belediye Başkanı Kyriakos M. Charakıdıs ve Filibe Severen Belediye Başkanı Ralio Ivanov Ralev konuşmacı olarak katıldı.
Panelde Drama Belediye Başkanı Kyriakos M. Charakıdıs, "iki ülke arasında yaşanan göçler nedeniyle iki tarafın halkı yeni yerlerinde sevilmediler, dışlandılar" dedi. Halklar arasında bir sorun olmadığını da vurgulayan Drama Belediye Başkanı, devletler yerine yerel yönetimlerin halklar arasındaki kaynaşmayı sağlamaları bakımından önemli rol oynadıklarını belirtti. Drama Belediyesi olarak, Trakya'daki belediyeler yanında Konak ve Bornova Belediyeleriyle de ortak projeler yaptıklarını anlattı. Yerel yönetimlerin karşılıklı ilişkileriyle halklar arasındaki kaynaşmayı artırdığını belirterek Ordu Belediyesi'yle de bu ilişkileri sürdürmek istediklerini dile getirdi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye ‘kısmen özgür’ ülke!

SONRAKİ HABER

Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa