21 Mayıs 2019 23:05

Erdoğan’dan ilginç iddia: Demokrasi ve ekonomide sınıf atlattık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un milletvekilleri için verdiği iftar yemeğinde konuştu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un milletvekilleri için verdiği iftar yemeğinde konuştu. Konuşmasında başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, yeni sistemle güçler ayrılığı ilkesinin belirginleştiğini ileri sürdü:

“Bu Meclis, tarihimizin en önemli yönetim sistemi değişikliğini demokratik sistem içinde başarıyla gerçekleştiren meclistir. Milletimiz bugünü ve geleceğiyle tüm ilgili sorumluluğu da yetkiyi de görevi de kendi adına yasamada işte bu Meclise, yürütmede Cumhurbaşkanı olarak şahsıma, yargıda da yargı kurumlarına vermiştir. Yeni yönetim sistemimiz özellikle demokrasinin temelini oluşturan bu güçler arasındaki görev paylaşımını çok daha belirgin hale getirmiştir.”

‘HEPİMİZ TÜRKİYE GEMİSİNİN YOLCULARIYIZ’

Konuşmasının devamında ‘aynı gemideyiz’ vurgularında bulunan Erdoğan, “82 milyon vatandaşımızın her birini 'Türkiye ortak paydası' altında bir araya gelmeye davet ediyoruz. Demokrasinin ve hukukun kuralları içinde yürüttüğümüz siyasi rekabet, bu büyük birlikteliğin engeli değil, tam tersi zenginliği olmalıdır. Seçimler yapılır, kanunlar görüşülür, kararlar alınır, söylemler ifade edilir; sonuçta hepsi gelip geçer, geriye sadece Türkiye kalır. O meşhur benzetmeyle, hepimiz 82 milyonluk Türkiye gemisinin yolcularıyız. İçeride ne yaşanırsa yaşansın, geminin gövdesinin sağlam kalmasına, motorlarının işlemeye devam etmesine, rotasından sapmamasına katkıda bulunmak hepimizin görevidir” dedi.

“Elbette eksiklerimiz hatta hatalarımız olmuştur ama Türkiye'ye kazandırdıklarımızı kimse inkar edemez” diyen Erdoğan, demokraside ve ekonomide Türkiye'ye sınıf atlattıklarını ileri sürdü. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da inşaat çukuruna düşen 8 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Putin, Merkel ve Macron ile Suriye, Ukrayna ve İran gündemini görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...