Yer gök kriz!

Yer gök kriz!

Suriye’den Akçakale’ye düşen mermilere karşılık top atışlarınırutine bağlayan Türkiye, Rusya’dan Şam’a uçan yolcu uçağınıF l6’larla indirerek karadaki krizi havaya da taşıdı. Gazetemize konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, uçak indirmenin AKP’nin Suriye politikasının sonucu old

rutine bağlayan Türkiye, Rusya’dan Şam’a uçan yolcu uçağını
F l6’larla indirerek karadaki krizi havaya da taşıdı. Gazetemize konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, uçak indirmenin AKP’nin Suriye politikasının sonucu olduğunu söyledi. “Bu olay Rusya’yla ilişkileri de gerecektir” diyen Loğoğlu, AKP’nin uyguladığı politikalar sadece Suriye’yi değil artık komşularımızı ve  bölge ülkelerini de rahatsız etmektedir” ifadesini kullandı. Gazeteci Hüsnü Mahalli ise,  “Ankara gerginliği tırmandırıyor. Türkiye demek ki İran, Irak ve Rusya’yla gerginliği de göze almış” dedi.

Türkiye hava sahasında uçan, Moskova - Şam seferini yapan Suriye Hava Yolları'na ait yolcu uçağının Türkiye'ye ait savaş uçakları tarafından Ankara Esenboğa Havaalanı’na zorla indirilmesi, sadece Suriye ile değil Rusya’yla da ilişkileri gerdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Sivil Havacılık Kurumu yetkilileri uçakta sivil amaç taşımayan malzeme olmadığını açıklarken, Suriye Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Geyda Abdüllatif, “Türkiye sivil havacılık kurallarını çiğnedi, şikayet hakkımızı kullanacağız” dedi. Öte yandan Türkiye, konuyla ilgili Suriye'ye nota verdi. Erdoğan, uçakta mühimmat bulunduğunu iddia etti.

‘RUSYA’YLA DA İLİŞKİLER GERİLECEK’

Gazetemize konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu “Uçak indirmenin hem hukuki hem de teknik yönü var. Bir ülke uluslararası havacılık kurallarına görene bunu yapabilir. Ama işin bu kısmı önemli değil. Önemli olan tarafı olayın siyasi boyutudur” dedi.

Yaşanan olayın AKP’nin Suriye politikasının bir sonucu olduğunu vurgulayan Loğoğlu şunları söyledi: “Bu, gergin olan Türkiye-Suriye ilişkilerini daha da gerecektir. Bu olay Rusya’yla ilişkileri de gerecektir. Rusya’dan kalkan uçağın indirilmesi Rusya tarafından hoş karşılanmamıştır. Rusya Devlet Başkanı Putin’in 14 Ekimde Ankara’ya yapacağı ziyaretin iptal edilmesi de bunun sonucudur. Yaşananlar AKP’nin ilkesiz, temelsiz politikalarının bir sonucudur.AKP’nin uyguladığı politiklar sadece Suriye’yi değil artık komşularımızı ve  bölge ülkelerini de rahatsız etmektedir.”

‘TÜRKİYE, SURİYE’DEKİ SAVAŞTA AÇIK TARAF’

Görüşlerini aldığımız Gazeteci Hüsnü Mahalli de şunları söyledi: "Türkiye bunu daha önce 4-5 sefer CİA ve MOSSAD’ın ihbarları ile İran’a uygauladı. İran uçakları Diyarbakır’a indirilip aramalar yapıldı. Ancak hiçbirinde bir şey çıkmadı. O zaman İranla Türkiye arasında bir gerginlik te yoktu. Şimdi Suriye’yle bir gerginlik var. Uçak indirme Türkiye tarafından kasıtlı olarak yapılıyor. Rusya uçakla ilgili açıklama yaptı: “Uçakta herhangi bir askeri malzeme yok” deniliyor. Uçak indirmek ciddi bir iş, rastgele yapılan bir iş değil. Ankara gerginliği tırmandırıyor. Uçağı indirmek önemli ama Türkiye uçağı indirmekten daha fazlasını yapıyor. Türkiye Suriye’deki savaşta açık bir taraf. Türkiye Suriyeli muhaliflere silah veren bir ülke. Bunu tüm dünya medyası açık açık yazıyor. El Kaideci militanlar Türkiye üzerinden Suriye’ye giriyor. Bunu yapan Türkiye demek ki İran, Irak ve Rusya’yla gerginliği de göze almıştır. Böyle bakınca durum vahim."

‘TÜRKİYE KORSANLIK YAPTI’

Suriye Ulaştırma Bakanı Mahmud İbrahim Said, yaptığı açıklamada Türkiye’yi “korsanlık” yapmakla suçladı. Basına demeç veren Said, “Türkiye uçağımızı indirmekle korsanlık yaptı” ifadesini kullandı. Suriye Hava Yolları şirketi ise, Türkiye'yi Uluslararası Sivil Hava Taşımacılığı Birliği nezdinde protesto edeceklerini duyurdu. Şirket, ayrıca yolculara insanlık dışı muamele yapıldığını iddia etti.

VNUKOVO HAVALİMANI SÖZCÜSÜ: UÇAK TEMİZDİ

Moskova Vnukovo Havalimanı yetkilileri, Moskova - Şam seferini yapan Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağında bazı askeri malzemelerin bulunmasıyla ilgili haberler üzerine açıklama yapan Vnukovo Havalimanı Resmi Sözcüsü Yelena Krılova, “Bugün uçağın hareket etmesi sırasında hem gümrük hem de sınır muhafaza hizmetindeki kontrolde herhangi birşey tespit edilmedi. Uçak hareket saatine göre havalandı ve içerisinde 25 yolcu bulunuyordu” bilgisini verdi.

YILDIRIM: GEREKİRSE YİNE İNDİRİRİZ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Türkiye, ulusal mevzuattan kaynaklanan haklarını kullanarak uçağı indirmiştir. Hava sahası her zaman barışçıl amaçla kullanılmalı. Aksi halde biz ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan haklarımızı kullanırız. İşte bugün de kullandık, gerekirse bundan sonra da kullanırız” dedi.

RUSYA: YOLCULARIN HAYATI RİSKE ATILDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukashevich, Esenboğa Havalimanı’na indirilen Suriye yolcu uçağına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada Lukaşeviç, şöyle dedi: “Bu olağan dışı durumda, aralarında 17 Rus vatandaşının da bulunduğu yolcuların hayat ve güvenliklerinin tehlikeye sokulmuş olmasından endişe duymaktayız. Türk tarafı, indirilen uçağın yolcuları arasında Rus vatandaşlarının bulunduğu hakkında Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliğine bilgi vermemiştir. Bu bilgileri medyadan öğrendik.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk yetkili makamlarından Rus vatandaşları ile görüşme talebinde bulunmuş. Havaalanına konsolosluk şube mensupları ile doktor gönderilmiştir. Ancak Türk yetkilileri, bir gerekçe göstermeksizin ve ikili Konsolosluk Sözleşmesine aykırı olarak 8 saat boyunca havaalanı terminaline geçişlerine müsaade edilmeyen, ancak arasıra aprona inişlerine izin verilen vatandaşlarımızla görüşme imkanını diplomatlarımıza tanımamışlardır. Yolculara ayrıca yemek servisi de yapılmamıştır.

Rus tarafı, Türk yetkili makamlarından Rusya vatandaşlarına yönelik bu tür davranışlarının gerekçelerini açıklaması ve sözkonusu olayların ileride tekrarlanmaması için önlemlerin alınmasında ısrar etmeye devam etmektedir.”

4 KİŞİ DARP EDİLDİ İDDİASI

Suriye uçağında bulunan bir hostes, uçaktaki dört kişinin, olaya askeri uçakların dahil olmadığı ve uçağın sadece acil iniş yaptığına ilişkin belgeleri imzalamaya zorlanırken dövüldüğünü ileri sürdü. Bir yolcu ise, tehdit edildiklerini iddia ederek, “Sadece bazı yedek parçalar ve kağıtlar vardı, roket yoktu. Bunların hepsi bir yalan” dedi.

Rusya’nın İngilizce yayın yapan kanalı RT’ye telefonla konuşan uçaktaki hosteslerden Sherin Azis, “İkisi yolcu, ikisi de mürettebattan olan uçaktaki dört kişi belgeleri imzalamaya zorlanırken dövüldü. Bu kağıtların ne hakkında olduğunu bilmiyoruz. Kaptanın durumu için korkuyoruz. Kaptanı götürdüler ve acil iniş belgelerini imzalamazsa tutuklamakla tehdit ettiler” iddialarında bulundu. Uçağın yolcularından Fatima el Saman ise kaptanın, olaya askeri uçakların dahil olmadığı ve uçağın sadece acil iniş yaptığına ilişkin bir belge imzalamaya zorlandığını ileri sürdü.

Fatima el Saman, “Bizi tehdit ettiler. Kaptan geri döndü ve bize, ‘Ya acil iniş yaptığıma dair belge imzalayacağım ya da beni rehin alacaklar’ dedi” şeklinde konuştu.

Yolcular ise, uçağın bütün kargoya el koyan maskeli kişiler tarafından sarıldığını ve bu kişilerin içinde belgeler olan kutulara benzer şeyleri incelediğini söyledi.

El Saman da, Türk yetkililerin bir işadamının Rusya’dan satın aldığı ve Suriye’ye taşıdığı bazı yedek parçalarla ilgilendiğini savunarak, bunların açık bir şekilde silah olmadığını söyledi.

SURİYE: ŞİKAYETTE BULUNACAĞIZ

35 yolcusu bulunan uçağın 5 saat 25 dakika pistte bekletildiğine dikkat çeken Suriye Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Geyda Abdüllatif, yolcuların sağlık durumunun iyi olduğunu ancak stresli bir deneyim yaşadıklarını söyledi. Türkiye’nin Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne aykırı davrandığını kaydeden Abdüllatif, uluslsrarası alanda gerekli başvurularda bulunacaklarını ifade etti. Abdüllatif, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik uçuşları kesmesinin ise sadece Türkiye’ye zarar vereceğini söyledi.

Uçakta görev yapan Mühendis Jasem Kaser de yaşananları şöyle anlattı: "Ankara'ya indirildiğimizde polisler geldi. Kargo bölümünü açtılar ve fotoğraflar çekmeye başladılar. Kutuları açtılar, belgelerimizi kontrol ettiler ve hiçbir sorun olmamasına rağmen uçağı 10 dakika içerisinde tahliye etmemizi ve kutuları boşaltmamızı istediler. Bunun için gerekli izinleri olup olmadığını sordum, sonra vereceklerini söylediler. Kutuları boşalttıktan sonra silahlarını üzerimize doğrulttular, kelepçelediler ve 2 araca bindirerek uçağa götürdüler.

BOZDAĞ: İSPATA İHTİYACIMIZ YOK

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Suriye uçağını sivil havacılık kurallarına aykırı yük taşıdığı iddiasıyla indirmesinin ardından Rusya’dan gelen “uçakta askeri teknik malzeme ya da silah yoktu” açıklamasını, “Onlar iddia edebilir. Şu an Türkiye’nin yaptığı inceleme sonucunda uluslararası sivil havacılık kurallarına aykırı malzeme bulunduğu tespit edildi. Alıkonan malzemeler Türkiye’nin elinde bunun ayrıca ispata ihtiyacı yok” şeklinde değerlendirdi.

YAPTILAR MI YAPARLAR MI?

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır ise, “Biz bunu yapmasaydık belki de Suriye askeri uçaklar ile yapamadığı askeri malzeme sevkiyatını sivil uçaklar ile yapacaktı” değerlendirmesinde bulundu. Bozkır’ın bu açıklaması, Suriye uçağı gözdağı vermek amacıyla mı indirildi sorusunu akla getirdi.

TÜRKİYE'DEN NOTA

Türkiye’nin, Esenboğa Havalimanı’na indirilen uçakla ilgili Suriye’ye nota verdiği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre nota, Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu'na iletildi.

9 SAATLİK GERGİN BEKLEYİŞ

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Vnukovo Havalimanı'ndan kalkan Suriye Havayolları'na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, savaş uçakları tarafından zorla Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirildi. Ankara Akıncı 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kaldırılan F-16 uçakları tarafından indirilen Suriye Havayolları'na ait SRY442 sefer sayılı uçak, saat 17.15'te indikten sonra apronda uçağın etrafı çevik kuvvet polisleri tarafından abluka altına alındı. Yolcuları indirilen uçakta arama yapıldı. Yapılan incelemelerde "şüpheli" olduğu iddia edilen malzemelere el konurken, uçak 02.30 sıralarında Ankara'dan ayrıldı.

SURİYE’NİN KENARINDAN DOLAŞACAKLAR

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY uçaklarının Suriye hava sahasını 4 gündür kullanmadığını, ikinci güvenli alan oluşturuluncaya kadar bu sahanın kullanılmayacağını ifade etti. Topçu, “THY uçakları gittiği rotaya göre bazen Suriye'nin sağ, bazen sol tarafından geçmek suretiyle kullanılacak. Bu, ek yakıt maliyetine sebep olmayacak” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)


DIŞİŞLERİ: UÇAĞA GERİ DÖNME ŞANSI VERECEK ŞEKİLDE AÇIKLAMA YAPTIK

Dışişleri Bakanlığı, Suriye yolcu uçağının Ankara’ya indirilmesi durumunun uçağa, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, pilota geri dönme şansı verecek şekilde bildirildiğini belirtti. Bakanlık ayrıca, Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği’nin uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu bilgisini uçağın Ankara’dan ayrılmasından kısa bir süre önce verdiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: “Türk makamlarınca 10 Ekim’de Moskova-Şam güzergahında sefer yapan Suriye havayollarına ait ticari bir yolcu uçağının askeri malzeme taşıdığına dair alınan ihbar üzerine, anılan uçağın Ankara Esenboğa Havaalanına indirilmesine ve gerekli kontrollerin yapılmasına karar verilmiştir. Durum uçağa, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, pilota geri dönme şansı verecek şekilde bildirilmiş; ancak uçağın pilotunun geri dönmeyi tercih etmemesi üzerine, yerel saatle 17.15’te iniş gerçekleştirilmiştir.” Uçağın alana inmesine takiben, uçaktaki tüm yolcuların emniyetinin ve olabilecek ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemlerin alındığını iddia eden Bakanlık, “Yolculara istedikleri takdirde uçağı terkederek bekleme salonuna geçebilecekleri ve burada tarafımızdan ağırlanabilecekleri bildirilmiş, ancak yolcuların sadece bir kaçı uçaktan ayrılmış, çoğunluk uçakta beklemeyi tercih etmiştir. Ayrıca olabilecek sağlık sorunlarına anında müdahale edilebilmesini teminen, bir sağlık ekibi ve bir ambulans devamlı hazır bekletilmiş, yolculardan birinin rahatsız olduğuna dair bilgi alındığında uçağa doktor gönderilmiş, ancak ihtiyaç olmadığı cevabı alınmıştır. Dolayısıyla, yolcuların hayatının ve güvenliğinin tehlikeye düşürülmüş olmasına ilişkin olarak ortaya atılan endişelerin dayanağı bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı. Açıklamaya şöyle devam edildi: “Uçağın pilotu, uçaktaki yolcu listesi ve yolcuların milliyeti konusunda tarafımıza bir bilgi vermemiştir. Uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu, Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliğinden uçağın Ankara’dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenilmiştir. Büyükelçiliğin Rus yolcularla ilgili bildirimi yapmasını takiben, Bakanlığımız ilgili birimleri arasında gerekli eşgüdüm kurularak, uçaktaki Rus yolcular hakkında düzenli olarak Büyükelçilik yetkililerine bilgi aktarılmıştır. Konu hakkında Rusya Dışişleri Bakanlığı da bu sabah Moskova Büyükelçiliğimiz tarafından bilgilendirilmiştir.” (ANKARA)

www.evrensel.net