20 Mayıs 2019 11:12

DSP'den istifa eden PM Üyesi Necmiye Çölaşan: İmamoğlu desteklenmeli

DSP’de Hikmet Sami Türk’ün ardından PM Üyesi Necmiye Çölaşan da Genel Başkan Aksakal'a tepki göstererek istifa etti.

8 Mayıs'taki CHP-DSP toplantısı sonrası genel merkez önünde açıklama yapıldı.

Fotoğraf: Ali Balıkçı/AA

Paylaş

Demokrat Sol Parti'de (DSP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ten sonra Necmiye Çölaşan da parti Genel Başkanı Önder Aksakal'ın İstanbul seçimlerine ilişkin yaptığı açıklama ardından partisinden istifa etti.

DSP PM Üyesi Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün ardından PM Üyesi Necmiye Çölaşan da partisinden istifa etti. Çölaşan, Parti Genel Başkanı Önder Aksakal’ın Yeni Şafak gazetesine yaptığı "Bazı arkadaşlar parti meclisimize Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi konusunda teklif getirdi. Teklifi tartıştık. Uzun uzun tartıştık. Sonra oylamaya geçtik. Hatta iki kez oyladık. Ekrem İmamoğlu reddedildi" açıklamasına tepki gösterdi.

"O SÖZLERİN HİÇBİRİ TOPLANTIDA SÖYLENMEDİ"

Çölaşan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "12 Mayıs 2019 günü yapılan parti meclisi toplantısında, gündemin 2'nci maddesinde yer alan seçimlere katılıp katılmama konusunu İstanbul İl Örgütü’ne soracağınızı açıkladınız. Tüzüğümüze göre kurultaydan sonra en yetkili organın PM olduğunu ve bu kararın burada alınacağını size bir kez daha anımsattım. Daha önce de DSP’den ayrılan kişilerin PM’ce üyelikleri kabul edilmeden belediye başkanı adayımız olarak tanıtılmasının PM’yi yok saymak olduğunu söylemiştim.16 Mayıs günü Yeni Şafak gazetesine verdiğiniz demeçte Ekrem İmamoğlu’na destek açıklamasının PM’de tarafından 12’ye karşı 33 oyla reddedilme gerekçesi olarak söylediğiniz sözlerin hiçbiri o gün PM toplantısında söylenmedi. Aklınızdan geçenleri PM'de konuşulmuş gibi açıklama yapmanız kabul edilemez."

"İMAMOĞLU DESTEKLENMELİ"

Yeni Şafak’a yapılan açıklamanın iktidar ve yandaşlarının "İstanbul’u Yunan kazandı" söyleminden hiçbir farkı olmadığını kaydeden Çölaşan, "Her gün biraz daha DSP’nin kuruluş felsefesinden, demokrasiden ve demokratik sol ilkelerden uzaklaşıyorsunuz. İstanbul seçimlerinde halkın oylarıyla seçilmiş Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi gerektiğini, bunun hak, hukuk, demokrasi mücadelesi olduğunu bir kez daha belirterek DSP PM üyeliğimden ve 25 yıldır üyesi olduğum DSP üyeliğimden istifa ediyorum" ifadelerini kullandı.

HİKMET SAMİ TÜRK DE İSTİFA ETMİŞTİ

Benzer nedenlerden dolayı geçen haftalarda da Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk DSP'den istifa ettiğini açıklamıştı. Türk şunları söylemişti:

"Genel Başkan Önder Aksakal, verdiği bir demeçte, İmamoğlu'nun desteklenmesi yönünde PM toplantısında öneri gelmediğini öne sürdü. Oysa bunu ben önerdim ve 2 kez de oylama yapıldı. Giderek Bülent Ecevit'in kurduğu parti olmanın özelliklerini kaybetmeye başlayan ve 24 yıldan beri üyesi olduğum DSP'den üzülerek istifa ediyorum." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP’li Tuma Çelik: Yetkililer tecrit konusunda samimi değil

SONRAKİ HABER

HDP koğuş baskınlarını meclis gündemine taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...