16 Mayıs 2019 16:14

Reina saldırganının eşi ve birlikte yaşadığı kadın tahliye edildi

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina Katliamına ilişkin davada tutuklu bulunan saldırganın eşi ve birlikte yaşadığı kadın tahliye edildi.

Fotoğraf: Uğur Samet Avcı/AA

Paylaş

Ortaköy'deki eğlence merkezine yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD saldırısına ilişkin 20'si tutuklu 58 sanık hakkında açılan davada 2 sanığın tahliyesine karar verildi. Davada tutuklu sanık sayısı 18'e düştü.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri'de Cezaevi'nin karşısında bulunan binada yapılan duruşmaya aralarında saldırgan Abdulkadir Masharipov'un da aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Bazı sanıklar SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, duruşmada gün boyunca sanıkların ve avukatların tahliye talepleri alındı.

Mahkeme heyeti  Abdulkadir Masharipov'un resmi nikahlı eşi Zarina Nurullayeva ve birlikte yaşadığı Tene Traore’nin tahliyesine karar verdi. Davada tutuklu sanık sayısı 18'e düştü. Duruşma 8 Ağustos'a ertelendi.

İDDİANAME

Ortaköy'de yılbaşı gecesi Reina'da gerçekleştirilen saldırıda 39 kişi yaşamını yitirmiş 79 kişi ise yaralanmıştı. Hazırlanan iddianamede saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Abdulkadir Masharipov hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “39 kişiyi nitelikli şekilde kasten öldürme”, “79 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alma ve bulundurulma” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile bin 555 yıldan 2 bin 397 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor. Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva'nın da arasında bulunduğu 4 sanık hakkında da aynı cezalar istenirken, diğer 52 sanık hakkında da, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından birer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor. Öte yandan sanık Seyiti Kaiseerjiang hakkında “Örgüt üyeliği”, “Anayasayı ihlal”, “insan öldürme”, “insan öldürmeye teşebbüs” ve “6136 sayılı kanuna muhalefet” suçlarından  iddianame düzenlenmiş, davada sanık sayısı 58'e yükselmişti. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargıtay Nevin Yıldırım kararını 23 Mayıs'ta açıklayacak

SONRAKİ HABER

Gazeteci Oruç’un eşi: Eşimin tek silahı kalemidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa