14 Mayıs 2019 01:34

ABD, Hanan Aşravi'nin vize başvurusunu gerekçe göstermeden reddetti

ABD, Filistin Kurtuluş Örgütü'nden Hanan Aşravi'nin vize başvurusunu sebep belirtmeden reddetti. Aşravi, Twitter'dan tepki gösterdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Hanan Aşravi | Fotoğraf: Carsten Sohn/Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Paylaş

ABD, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Hanan Aşravi'nin vize başvurusunu reddetti.

Filistin siyasetininin önde gelen isimlerinden Hanan Aşravi, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ABD'nin vize başvurusunu reddettiğini duyurdu. Aşravi, 70 yaşının üstünde bir anneanne olduğunu belirterek, "1960'ların sonlarından beri Filistin'de aktivistim. Her zaman şiddetsiz direnişin sıkı bir destekçisi oldum ama ABD'ye vize başvurum herhangi bir sebep verilmeksizin reddedildi." ifadelerini kullandı.

AA'da yer alan habere göre, eski ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'dan bu yana tüm dışişleri bakanları ve George W. Bush'tan bu yana tüm başkanlarla görüştüğünü kaydeden Aşravi, sadece Donald Trump yönetimi ile görüşmediğini bildirdi. Aşravi, "Bunlardan suçluyum ki bu yönetim benim ABD'ye bir daha ayak basmamam şeklinde karar almış. Umarım birileri torunlarıma ve ailemin geri kalanına bunu açıklayabilir." ifadesiyle tepki gösterdi.  

Hanan Aşravi, 1991-93 yıllarında Orta Doğu Barış Süreci'ne Filistin heyetinin resmi sözcüsü olarak ve 1991-92 yıllarında Madrid Barış Konferansı’na "Filistin Liderlik Heyeti Üyesi" sıfatıyla katıldı.

1993 yılında Oslo Barış Görüşmeleri'nin ardından istifa eden Aşravi, Filistin hükümetinde yer almayı reddetti ve Vatandaşların Hakları için Filistin Özgürlük Komisyonu’nu (PICCR) kurdu. Aşravi, İsrail ve Filistin topraklarında işlenen insan hakları ihlallerini araştırdı ve uluslararası kamuoyunun bilinçlendirilmesi için çaba gösterdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump'tan İran'a gözdağı: Eğer bir şey yaparlarsa karşılığı ağır olur

SONRAKİ HABER

Yeni köşe yazarlarımız yarından itibaren Evrensel Ege'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa