Bağış: AB

Bağış: AB'nin beden ve ruh sağlığı bozuk

AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu 2012 İlerleme Raporu’nun objektif olmadığını öne sürdü. AB’nin beden sağlığı kadar ruh sağlığının da buhran içinde olduğunu söyleyen Bakan Bağış, “Türkiye için Kopenhag kriterleri yoksa Ankara kriterleri olabilir, Maastricht kriterleri yoksa İstanbul k

Bağış, AB Bakanlığı Ortaköy Ofisi’nde yaptığı basın toplantısında, Avrupa Komisyonu 2012 İlerleme Raporu’nunda yer alan eleştirilere yanıt verdi. Bakan, istikrar ve güven ortamının AKP iktidarıyla güçlendiğini savunarak AKP’nin yeni sivil bir anayasa için kararlılık içinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu söyleyen Bağış, Türkiye'de 95 gazetecinin tutuklu olduğunu unutarak ülkede ifade ve bireysel özgürlükler alanında tarihin en şeffaf ve özgürlükçü atmosferinin yakalandığını öne sürdü.

AKP hükümetinin, PKK ile mücadelede tarihin cesur adımlarını attığını belirten Bağış, PKK'ye karşı mücadelede işbirliği çağrısı yaptı.

Bakan, “Hem Avrupa’da hem Türkiye’de Türkiye’yi Avrupa Birliği’nden uzaklaştırmak isteyen çevrelerin elini güçlendirecek unsurlar içermektedir. Ama hiç heveslenmesinler. Türkiyenin havlu atmaya fişi çekmeye niyeti yoktur” dedi.

'AB PSİKOLOJİK SORUNLAR YAŞAMAKTADIR'

Bu tür raporlarla Türkiye’nin masadan kalkmasını kimsenin beklememesini söyleyen Bağış, AB’yi bir “diyetisyen” ve AB müktesabatını da “diyetisyenin reçetesi” olarak nitelendirdi.

Bakan şöyle devam etti:
“Son dönemde bu diyetisyenin yani AB’nin beden sağlığının iyi olmadığını söylüyor ama buna rağmen biz reçetesini dikkate aldığımızı her vesile ile belirtiyorduk. Bugün anlaşılıyor ki diyetisyenin beden sağlığı kadar ruh sağlığı da buhran içindedir. Bunun neticesinde AB psikolojik sorunlar yaşamaktadır.”

“AB’nin kendi kusurlarını da görme vakti gelmiştir” diyen Bağış, “Eğer AB üyesi ülkeler komisyon talep ederse biz de onlarla ilgili bir ilerleme raporu yazıp onlara bir ayna tutma konusunda onların gösterdiği objektiflikten çok daha yüksek bir objektiflikle onlara yardımcı olmaya çalışabiliriz” dedi.

Bağış, “Demokrasi ve özgürlükler konusunda tutarlı olmasını beklediğimiz Avrupa Birliği, bugün adil ve objektif yaklaşımlardan uzaklaşma konusunda bilinçli ve kasıtlı bir tutarlılık içerisine girmiştir" diye konuştu.

Öte yandan, Türkiye’nin AB için stratejik bir öneme sahip olduğuna vurgu yapan Bağış, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihtiyacı her geçen gün azalırken Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye olan ihtiyacının arttığı sadece bizim tarafımızdan ortaya konan bir gerçek değildir. Uluslararası kuruluşların rakamları tarafından da tesbit edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Bakan, “Türkiye için Kopenhag kriterleri yoksa Ankara kriterleri olabilir, Maastricht kriterleri yoksa İstanbul kriterleri vardır. Ama AB için ne Ankara’nın ne İstanbul’un ne Konya’nın ne Edirne’nin alternatifi bulunmamaktadır” dedi. (İSTANBUL)

www.evrensel.net