10 Ekim 2012 15:30

Davutoğlu’nun atına hiç kimse oynamadı

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Suriye’de geçiş yönetimine Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara’nın önderlik etmesi önerisine ilişkin önerisine hiçbir kesim destek vermedi. Esad yönetiminden sert tepkiyle karşılanan öneriyi değerlendiren Suriye Ulusal Konseyi Yönetim Üyelerinden Halit Salih, &ldqu

Davutoğlu’nun atına hiç kimse oynamadı

Paylaş

The Guardian gazetesi, telefonla mülakat yaptığı Halit Salih’in Türkiye’nin El Şara önerisini “önemsemediğini” yazdı. Halit Salih, Beşar Esad’ın, El Şara’nın ülkeye liderlik etmesi fikriyle kafa yoracağını sanmadığını belirterek “Herhangi siyasi bir çözüm, devrime öncülük eden halk hareketlerince kabul edilmeli. Açıkça ki Faruk El Şara, sokaktaki birçok insan için kabul edilir bir şahsiyet değildir” dedi.

Bu noktada muhalefetteki çeşitli gruplardan oluşan bir geçiş hükümeti fikrini değerlendirdiklerini ifade eden Salih, “Üzerinde uzlaşı varılacak bir şahsiyet bulmak mümkün ancak bir uzlaşıya varılabilmesi için iki taraf masaya gelmeli” dedi.

Halit Salih, mülakat sırasında ayrıca Türkiye’yi “tampon bölge” kurulmasına yardımcı olmaya çağırırken “Mesele, Türkiye’nin Esad rejimi ile ihtilafı sonraki düzeye götürmek isteyip istemediğidir” dedi.

Bir tampon bölgesi için Mart bu yana çağrıda bulunduklarını söyleyen Salih, uçuşa yasak bölgeyi içeren bir tampon bölgesinin rejime son verme sürecini gerçekten hızlandıracağına inandıklarını da söyledi. (DIŞ HABERLER)


5. MADDE GÜNDEMDE YOK

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Suriye’den kaynaklı saldırılar konusunda örgütün Ankara ile dayanışmasını teyit etse de Türkiye dahil NATO’da hiç kimsenin, “teorik olarak ittifakın angaje olmasını zorunlu kılan”, NATO antlaşmasının 5. maddesini işletmeyi düşünmediği belirtiliyor. Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesi, Rasmussen’in “İttifakın, gerekli olursa Türkiye’yi savunmak için tüm gerekli planları var” yönündeki sözlerine dikkat çektiği haberinde “Dosyaya yakın bir kaynak, bu aşamada ne Türkiye ne de NATO’nun 5. maddeyi devreye sokmayı düşündüğünü söyledi” diye yazdı.

Böyle bir adımın gündemde olmadığını kaydeden gazete şöyle devam etti: “Fransa’nın NATO heyetinin bir kaynağı, ‘İttifakın genel sekreteri, Türkiye ile dayanışmasını bir kez daha ifade etmek istedi. Saldırıya uğrayan tüm NATO ülkeleri için standart bir eylem planı olduğunu anımsattı. Türkiye dahil. Ancak 5. maddeyi hiç kimse konuşmuyor.”

ÖNCEKİ HABER

Ağaoğlu, jandarmaya ifade verdi

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa