Tüm Bel Sen İstanbul Şubeleri: Halkın iradesi gasbedilemez

Tüm Bel Sen İstanbul Şubeleri ortak açıklama yaparak YSK’nin İstanbul seçimlerinin iptali yönündeki kararına tepki gösterdi.

10 Mayıs 2019 16:41
Son Güncellenme Tarihi: 11 Mayıs 2019 01:11
Paylaş

İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine tepkiler sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşısında bir araya gelen KESK’e bağlı Tüm Bel Sen İstanbul Şubeleri seçimlerin iptali tepki gösterdi. “Halkın İradesi Gasbedilemez” diyen emekçiler, “halkın iradesinin gasbına, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı 23 Haziran’da sandıklarda olacağız ve halkın adaleti, iradesi ve kazanımı bir kez daha  tecelli edecektir” dedi.

Belediye karşısında bulunan parkta yapılan açıklamada konuşan Tüm Bel Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Kadri Kılıcı şunları söyledi:

“31 Mart 2019 yerel yönetim seçimlerinde İstanbul seçmeninin çoğunluğunun oyu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş olan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun haksız, hukuksuz, gerekçesiz, dayanaksız bir şekilde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından görevden alınması, seçimin yenilenmesi kararını kabul etmiyoruz ve halk iradesinin gasbı olarak değerlendiriyoruz. YSK tarafından 6 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul seçimlerinin yenilenmesi yönünde verilen kararın; hukuki dayanaktan yoksun, YSK’nın içtihatleriyle çelişen, tamamen siyasal iktidarın baskısıyla, yönlendirmesiyle sonuçlandığını değerlendirmekteyiz. Bu karar ile açıkça görülmüştür ki, demokrasinin en temel güvencesi konumunda bulunan sandık, değiştirebilme yeteneğinden yoksun bırakılmıştır. Oysa sandık, sadece seçebildiği taktirde değil, onunla birlikte “değiştirebildiği” taktirde Demokrasinin  aracı olabilir. YSK’nın bu kararı sandığın değiştirebilme gücünün yok edildiği bir ortam oluşturmuştur ve bu durum kaygı vericidir.”

İMAMOĞLU’NU  DESTEKLEYECEĞİMİZİ DEKLERE EDİYORUZ

“Bizlerin, bu ülkede yaşayan 82 milyon insanın; işsizlik, enflasyon, iş güvencesi, barış ve demokrasi gibi gerçek sorunları ve talepleri varken, ülke gündeminin ve ekonomisinin bitmiş olan seçime tekrar kilitlenmesini doğru ve etik bulmadığımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz” diyen Kılıcı şöyle devam etti: “Halkın iradesi hiçe sayılarak 23 Haziranda tekrarlanacak olan İstanbul seçimlerinde yerel yönetim emekçileri olarak; özgür, demokratik, katılımcı yerel yönetim anlayışını benimsemiş; emekten, barıştan, özgürlükten yana olan Sayın Ekrem İmamoğlu’nu  destekleyeceğimizi buradan deklere ediyoruz.”

SÖZLEŞMENİN  OLDU BİTTİYE GETİRİLMESİ KAYGISI TAŞIMAKTAYIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aynı zamanda Toplu İş Sözleşmesi (sosyal denge sözleşmesi) süreci olduğunu hatırlatan Kılıcı, “Bu çerçevede yetkili sendika olan Bem Bir Sen ile atanmış İBB Başkan Vekili ile görüşmelerin başladığını biliyoruz. Atanmış kayyum ile yapılan bu görüşmelerde binlerce memuru ilgilendiren sözleşmenin  oldu bittiye getirilmesi kaygısı taşımaktayız. Yapılacak sözleşme çalışanların ekonomik, sosyal, özlük hakları açısından son derece önemlidir, bu sözleşmenin Sendikamız TÜM BEL-SEN’in İstanbul’da ve diğer belediyelerde yapmış olduğu sözleşmelere eşdeğer olması, çocuk ve ebeveyn hakkı olan kreşlerin derhal açılması talebimizdir. Mali ödentilerin emekçilerin gerçek enflasyon oranı dikkate alınarak belirlenmesi, en az 4 ikramiye verilmesi, ölüm, evlenme, doğum ve emeklilik durumunda ayrıca ikramiye ödenmesi taleplerimizdir. Bununla birlikte memurlara farklı, müdürlere farklı ödemeler yapılmaması, verilen cezalarda ödentilerin kesilmemesi, rapor alınması durumunda kesinti yapılmaması gibi taleplerimizle her şart ve koşulda çalışanların haklarını savunduğumuzu ve sözleşmenin takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz” diye konuştu.

Kılıcı,  son olarak “Halkın iradesinin gasbına, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı 23 Haziran’da sandıklarda olacağız ve halkın adaleti, iradesi ve kazanımı bir kez daha  tecelli edecektir” diyerek İmamoğlu’ya oy verme çağrısında bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)


YSK'YA TEPKİ GÖSTEREN SENDİKA VE MESLEK ODALARINA POLİS SALDIRDI

Ankara'da bulunan sendika ve meslek odaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin hukuksuz bir şekilde iptal edilmesine tepki gösterdi. İzmir Caddesi'nde yapılmak istenen açıklamaya polis saldırınca Tüm Bel Sen binası önünde basın açıklaması yapıldı.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, TTB Ankara Tabip Odası, ASMMMO'nun İzmir Caddesi'ndeki yapmak istediği açıklamaya polisin engel olması üzerine itiş kakış meydana geldi. Valilik yasağı öne sürülerek izin verilmeyen açıklamada, Mevlüt Çakmak ve Burak Ustaoğlu gözaltına alınmalarının ardından kısa süre sonra serbest bırakıldı. Ardından Tüm-Bel Sen Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde ve sonrasında hukuksuzluğun yaşandığına dikkat çekildi. Tüm Bel Sen 2 No'lu Şube Sekreteri İsmail Kaygusuz, seçimler öncesinde “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” diyen Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) yargılandığını ve ceza verildiğini, seçimler sonrasında ise halkın iradesinin gasp edildiğini söyledi. Kaygusuz, “KHK ile hukuksuzca ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek seçilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi ve Doğu ve Güneydoğuda bazı belediyeler önünde belediye başkanlarının talebi olmaksızın emniyet güçleri tarafından polis noktası oluşturulması ve Xray cihazı konulması baskı ve yıldırma politikasının tavan yaptığının bir göstergesi olup buna bir de YSK'nin İstanbul kararı eklenmiştir. YSK kararıyla ülkemizde demokrasiden geriye kalan son haklardan birine, seçme ve seçilme hakkına da el uzatılmıştır” dedi.

'HALKIN İRADESİNE BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILDI'

YSK'nin hukuka ve kendi içtihatlarına göre değil talimatlara göre karar verdiğini belirten Kaygusuz,  İstanbul kararının gayrimeşru olduğunu söyledi. Halkın iradesine büyük bir saygısızlık yapıldığını ifade eden Kaygusuz, “Aynı seçimlerde, aynı sandık kurullarıyla, aynı zarftan çıkan üç oyun geçerli, sadece iktidar partisinin kaybettiği oyların geçersiz olduğuna karar verenler, 'partiye göre hukuk, parti için hukuk' anlayışının egemenliğini ilan etmişlerdir. Bu açıdan mevcut YSK kendi meşruiyetini ortadan kaldırmıştır ve AKP-MHP İttifakının noteri haline dönüşmüştür” diye konuştu.

Halka hesap verilmesi gerektiğini söyleyen Kaygusuz, YSK üyelerini istifaya çağırarak “Bu ülkede demokrasiyi yeniden kuracak olan ise işçilerin, emekçilerin, halkın birleşik ve örgütlü mücadelesi olacaktır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dersim’de KHK’li 4 meclis üyesi ve 2 muhtarın mazbatası iptal edildi

SONRAKİ HABER

Murat Dağı'ndaki ÇED kararı 15 gün sonra açıklanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa