09 Mayıs 2019 11:28

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye: YSK kararına herkes saygı göstermeli

ABD Dışişleri Bakanlığının YSK'nin seçim iptali kararına ilişkin yaptığı açıklamaya, Dışişleri Bakanlığından tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy | Fotoğraf: AA

Paylaş

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ve ABD Kongre üyelerinin, YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı hakkında yaptıkları açıklamaya, Türkiye'de seçimlerin özgür ve demokratik olarak gerçekleştiğini ileri sürerek cevap verdi. Aksoy, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir." ifadelerini kullandı.

AA'nın aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus ve ABD Kongre üyelerinin YSK'nın seçim iptali kararına ilişkin yaptıkları açıklamalar hakkında Aksoy, Bakanlığa yöneltilen soruya yazılı yanıt verdi.

"KARAR, SEÇİM SONUÇLARINDAN BAĞIMSIZDIR"

Aksoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi kararı, 31 Mart 2019'da yapılan seçimlerde kanuna aykırı unsurların tespit edilmesi nedeniyle alınmıştır ve seçim sonuçlarından bağımsızdır. Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen YSK tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir. Türk halkının iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıması hem kanunlarımızın hem de uluslararası yükümlülüklerimizin bir gereğidir. Bunun yerine getirilmesi, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 23 Haziran'da yapılacak seçimlerde de ülkemizin önceliği olacaktır." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tacettin Bayır: Karaburun'da şirket faaliyeti neden durdurulmuyor?

SONRAKİ HABER

Sezgin Tanrıkulu, basın kartı iptallerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa