Çay alım sezonu yaklaşmasına rağmen Lipton işçi alımını askıya aldı

Lipton’da çay alım sezonunun yaklaşmasına rağmen işçi alımlarının askıya alındığının açıklanması üzerine Lipton işçileri eyleme başladı.

08 Mayıs 2019 20:40
Son Güncellenme Tarihi: 09 Mayıs 2019 21:20
Paylaş

Hamdi GÖKDENİZ
Ali Osman ERTAŞ
Artvin/Rize

İngiliz Unilever şirketine bağlı Lipton Çay fabrikasında çay sezonun başlamasına günler kala işe alınması beklenen 55 işçinin iş akitleri askıya alındı. Ekonomik krizi gerekçe gösteren fabrika yönetimi işçilere fabrikanın kapatılmadığını ancak bu yıl fabrikada üretim yapmayacağını duyurdu. 1 Mayıs’ta fabrikada bakım yaparak sezona hazırladıklarını ifade eden işçiler, günler kala iş akitlerinin askıya alınmasına eylem yaparak tepki gösterdi.

Tekgıda-İş Sendikasının çağrısıyla önceki akşam saat 20.30’da Arhavi Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi fabrika önüne yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasına Tekgıda-İş bölge yöneticileri, siyasi partilerin, kitle örgütlerinin üyeleri ve yöneticileri de destek verdi. Fındıklı ve Hopa’dan çok sayıda kişinin destek verdiği eylemde AKP, MHP, Saadet Partisi ilçe başkanları ile Arhavi Belediye Başkanı da yer aldı. Burada konuşan Tekgıda-İş Temsilcisi Mustafa Yüksel, “Bizim arkadaşlarımızın bir kısmı, teknik elemanlar çalışmaya başlamış, 20 Mayıs’ta üretime açılacak diye beklediğimiz fabrikamızın çalışanlarının iş akitlerinin askıya alındığı ve fabrikanın kapanacağı haberini aldık. Sadece eksperlerin çalıştırılacağını belirttiler. Bizler hiçbir şekilde fabrikamızın kapanmasına izin vermeyeceğiz. Diğer iki fabrikanın çalışanlarıyla ve halkımızla birlikte çalışma hakkımızı alacağız. İşçi arkadaşlarımız zaten borç harç içinde. Düğünü olan, çocukları okula giden işçi arkadaşlarımızın işsiz kalmasını kabul etmiyoruz. Gün fabrikamıza emeğimize, ekmeğimize, çocuklarımızın rızkına sahip çıkma günüdür. Gün birlik, beraberlik günüdür. Buradan şirket yetkililerine seslenmek istiyorum. Bizim bu mücadelemiz yok etme değil var etme mücadelesidir. O yüzden konuyu ivedi olarak tekrar gözden geçirip olumlu kararlar almalarınızı istiyoruz. Arhavi Lipton Çay fabrikası açılıp imalata başlanana kadar eylemimizi devam ettireceğimizi buradan net bir şekilde bildiririz. Direne direne kazanacağız” ifadelerini kullandı.

İş akitleri askıya alınan kadın işçilerden Dilek Alın, “Sürdürülebilen bir tarımı öne süren şirketin bizleri işten etmelerini kabul etmiyoruz” dedi. Çalışan işçilerin aileleri de “Biz çaylarımızı bu şirkete veriyoruz asla kabul etmiyoruz, fabrikayı kapatıp sadece çay alacaklarmış, kantarı koydurmayacağız, müdürler gelsin onlar kantarları onlar kursun bakalım” sözleriyle tepki gösterdi.

ÖNCEKİ HABER

Van Valiliği eylem yasağını 15 gün daha uzattı

SONRAKİ HABER

Meslek örgütlerinden BİK'e BirGün ve Evrensel tepkisi: Cezaları kaldırın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa