10 Ekim 2012 12:41

Özel'den sınırda gözdağı

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Suriye’den atılan top mermisi ile acı yaşayan Akçakale’den Suriye’ye gözdağı verdi.Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, bugün sabah saatlerinde Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine geldi. Özel’e, ilçedeki ziyaretlerinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu

Özel'den sınırda gözdağı

Paylaş

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, bugün sabah saatlerinde Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine geldi. Özel’e, ilçedeki ziyaretlerinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi de eşlik etti. Burada sınırı gezen Özel, ilçe halkıyla da görüştü. Vatandaşlarla sohbet eden Özel, “Daha şiddetli karşılık veririz” açıklamasında bulundu.

SINIR BİRLİKLERİNE DENETİM

Sabah saatlerinde helikopterle Akçakale'ye geçen Özel ve beraberindeki heyet, ilk olarak 2’nci Hudut Taburu’na bağlı 5’inci Sınır Bölüğü Komutanlığı’nı ziyaret etti. Orgeneral Özel, daha sonra sınır hattına giderek incelemeler yaptı.
Askeri yetkililerden bilgi alan Orgeneral Özel, bölgedeki bazı evlerin boşaltıldığını öğrenince, “Evlerin boşaltılmasına karşıyım” açıklamasında bulundu. Özel, kalabalığın yanından ayrılırken sağ elini yumruk yapıp havaya kaldırdı ve “Buradayız, dimdik ayaktayız” dedi.

TAZİYE ZİYARETİ

Orgeneral Özel, buradaki ziyaretinin ardından Suriye tarafından atılan top mermisinin isabet etmesi sonucu 3’ü çocuk 2’si kadın 5 kişinin yaşamını yitirdiği Timuçin Ailesi’ni ziyaret etti.

Necdet Özel, eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Ömer Timuçin’e Bolatlar köyünde taziye ziyaretinde de bulundu. Orgeneral Özel, ziyaret sırasında “Suriye’ye gereken karşılığı verdik” dedi. Orgeneral Özel, ardından Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’na dönerek, “Tekrarı durumunda daha şiddetlisini yaparız değil mi?” diye sordu. Kıvrıkoğlu da başını sallayarak Özel’e onay verdi. Özel, Akçakale İlçe Jandarma Komutanlığı’na geçti. Jandarmanın kapısında bekleyen vatandaşlarla sohbet eden Özel, daha sonra helikopterle ayrıldı. (ŞANLIURFA)


ŞAM'DAN ANKARA'YA CEVAP

Şam yönetimiyse Türkiye'den gelen açıklamalara tepki gösterdi.

Breakingnews’in haberine göre Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, Başbakan Erdoğan’ın son açıklamalarına tepki göstererek Suriye’nin hiçbir ülkeyle savaş istemediğini; ancak herhangi bir saldırı karşısında da her karış toprağını savunacağını söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, bir radyoya verdiği demeçte Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara’nın cumhurbaşkanlığına getirilmesi talebine de tepki gösterdi.

Makdisi, “Suriye’de kararı verecek olan halktır. Türkiye, kendisine hangi hükümetin yararlı olacağını söyleme iznini bize verdiğinde biz de Ankara’ya bizim ne yapmamız gerektiğini söyleme izni veririz” dedi.

Suriye içinde yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda da bulunan Makdisi, “Suriye ordusu savunmada bulunmaktadır. Merminin, topun bombaların atıldığı bir ortamda artık demokrasi veya özgürlük talepleri söz konusu değildir” dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Suriye’de çatışan tarafları çatışmalara son vermeye çağırmasına da değinen Cihad Makdisi, “Çatışmalara son verilmesinin hedefi siyasi müzakerelerdir. Şu anda nasıl müzakere yapılabilir; karşı taraf Suriye yönetimi ile müzakereleri reddetmektedir” dedi.


SURİYE SINIRINA SEVKIYAT SÜRÜYOR

Antep'teki 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan Suriye sınırındaki askeri birliklere tank ve uçaksavar sevkıyatı devam ediyor. Türkiye’nin kendi ürettiği ilk topçu sistemi olan ve aynı zamanda fırtına olarak adlandırılan T-155 Fırtına obüsü ve çok sayıda uçaksavar bugün TIR’lara yüklenerek Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar Askeri Birliği’ne sevk edildi.
Suriye sınırındaki askeri hareketlilikle ilgili açıklama yapan TSK, “Vatan toprağını korumak kontrolsüz güçlerin herhangi bir saldırısına karşı ön tedbir almak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri faaliyetlerine devam etmektedir. Şu ana kadar bölgedeki askeri birlikler arasında kaydırma yapıldığı, ancak son dönemdeki sevkıyatların, sınırda askeri yığınak yapılmasına yönelik faaliyetlerdir” denildi. (HABER MERKEZİ)


OKULLAR AÇILDI

Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle eğitim-öğretimin 3 haftadan bu yana aksadığı Akçakale’deki tüm okullarda bugün ders başı yapıldı.
Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, konuyla ilgili yapılan toplantının ardından yaklaşık 30 bin öğrencinin bulunduğu ilçedeki tüm okullarda bugün eğitim-öğretime başlandı.

ÖNCEKİ HABER

2 Temmuz Parkı insanların düşünmelerini sağlayacak

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa